Patsient ootab oma perearstilt ennetusnõu

Ennetuse põhirõhk langeb perearstile juba sellepärast, et tema puutub patsiendiga kõige tihedamalt kokku. 50–60 protsenti patsientidest käivad kas või korra aastas perearsti juures, seega kahe-kolme aasta jooksul on peaaegu kõik nimistu patsiendid perearsti vastuvõtul käinud.

Miks peab just perearst olema ennetuse peamine läbiviija- arutles Tartu ülikooli peremeditsiini dotsent Ruth Kalda 30. septembril perearstide seltsi sügiskonverentsil Rakveres.

Ennetuse põhirõhk langeb perearstile juba sellepärast- et tema puutub patsiendiga kõige tihedamalt kokku. 50-60 protsenti patsientidest käivad kas või korra aastas perearsti juures- seega kahe-kolme aasta jooksul on peaaegu kõik nimistu patsiendid perearsti vastuvõtul käinud- osutas Kalda uuringutulemustele.

<strong>Ennetuseks ei jää aega<br /></strong>Paraku mõtlevad paljud arstid- et perearstipraksises on haiguste ennetamist raske läbi viia. 2000. aastal tehtud EUROPREV uuringus osalesid 11 riigi arstide hulgas ka Eesti arstid- kellelt küsiti suhtumist terviseedendusse ja ennetusse ning arvamusi teatud tegevuste suhtes.

Siis vastas 60 protsenti Eesti arstidest- et ennetustööd on perearstipraksises raske läbi viia. Veel rohkem oli neid Eesti arste- kes arvasid- et tema tegevus patsientide suitsetamisest loobumise nõustajana on ebaefektiivne (sellega nõustus 77 protsenti arstidest). Ruth Kalda avaldas lootust- et ehk on 2005. aastal Eesti arstide hoiakud selles küsimuses positiivsemad.

On ju ennetustöö käigus pakutava nõustamise efektiivsust tõestanud mitmed uurimused. Soomlaste kolmeaastane programm “Finnish Healthy Village Study” (1986-1989) kinnitas- et pelgalt terviseriskide kirjeldamine muutis nende inimeste tervisekäitumist.

Kui sellele järgnes aga veel nõustamine- muutusid ligikaudu 60 protsendi uuringus osalenute toitumisharjumused ja sellega seonduvalt ka mitmed tervisenäitajad.

Ennetustööd raskendava asjaoluna nimetasid Euroopa arstid põhiliselt ajapuudust ja teadmiste nappust ning selles küsimuses ei erinenud Eesti oluliselt teistest riikidest (EUROPREV 2000).

<strong>Arsti ja patsiendi suhe<br /></strong>Kui ühelt poolt kahtlevad arstid- kas patsiendid järgivad nende nõuandeid- siis teisest küljest arvab päris suur osa Eesti arste (42 protsenti küsitletutest) seda- et patsiendid ise kahtlevad ennetustegevuse efektiivsuses. Protsentide põhjal võib teistes Euroopa riikides järeldada arstide suuremat usku patsientide teadlikkusesse ja motiveeritusse.

Kelle probleem üldse on näiteks ülekaalulisus? Arsti või patsiendi probleem? Seda küsimust uuriti Inglismaal 2001. aastal ja selgusidki käärid: perearstide hinnangul peab patsient end põhiliselt ise aitama- aga patsiendid loodavad suuremat abi just perearstilt.

Patsiendi ootus perearsti kui haiguste ennetaja rollile on märksa suurem perearstide valmisolekust.

Nimelt küsitleti 12 riigis perearste ja patsiente ning kontrolliti 40 eri väite paikapidavust elus. Väitega “Perearst peaks mitte tegelema ainult haiguste ravimisega- vaid pakkuma ka haigusi ennetavaid tegevusi” hindas oluliseks 74 protsenti patsiente ja 58 protsenti perearste (EUROPEP Study 1999).

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>Efektiivsed uuringud</u></strong>

<em><strong>Tõestatud efektiivsusega on järgmised uuringud:<br /></strong></em><br /> * rauavaegusaneemia sõeluuring 8-12-kuustele imikutele ja rasedatele-<br /> * nägemise sõeluuring 3-4-aastastele lastele-<br /> * KMI-<br /> * vererõhu uuringud vähemalt kahe aasta tagant-<br /> * kolesterool ja lipiidid meestel alates 35. ja naistel 45. eluaastast-<br /> * II tüüpi diabeedi sõeluuring riskigruppidele-<br /> * rinnanäärmevähi sõeluuring kahe aasta tagant-<br /> * emakakaelavähi sõeluuring 2-3 aasta tagant-<br /> * osteoporoosi sõeluuring riskigruppidele.

<em>Allikas: Ruth Kalda ettekanne “Perearst kui ennetuse peamine läbiviija - efektiivse ennetustegevuse põhimõtted ja võimalused perearsti praksises” (30.09.2005)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.