Ülle Ernits: “Kooli diplom ja nimi on nüüd vastavuses!”

Uut õppeaastat alustas senine Tallinna Meditsiinikool uue nimega. Aastaid kestnud ettevalmistuste tulemusena ollakse nüüd Tallinna Tervishoiu Kõrgkool.

Uut õppeaastat alustas senine Tallinna Meditsiinikool uue nimega. Aastaid kestnud ettevalmistuste tulemusena ollakse nüüd Tallinna Tervishoiu Kõrgkool. Nimi kohustab. Kooli arengu ja ümbernimetamise initsiaatoriks on olnud senine direktor- nüüdne rektori kohuse-täitja Ülle Ernits.

 

<strong>Juba aastaid võtab kool vastu vaid keskharidusega noori. Pole ju loogiline- et pärast 3-4-5-aastaseid õpinguid saadakse taas keskharidus. Kooli senine nimi ei vastanud enam sisule. Kelle töö on uue nime saamise juures oluline?</strong>

"Eelkõige kõigi nende- kes on seotud senise Tallinna Meditsiinikooliga - õpetajad- kõik töötajad. Kindlasti mõjutas ka meie lõpetajate teadmiste ja oskuste hinnatav tase.<br /> Kõiki- kellel on selle juures teeneid- ei suuda parimagi tahtmise korral meenutada. Erinevatel aegadel on ju koolis olnud palju võimekaid- oma tööd kõrgtasemel teinud ja oma erialal tunnustatud meedikutest õppejõude. Nad kõik väärivad tänu."

<strong>Kool(id) ei sünni tühjale kohale...</strong>

"Tervishoiualane koolitus on Tallinnas väga vana- koolid on olnud üle 200 aasta. Erinevad on olnud nende nimed - Ämmaemandate Instituut- Punase Risti Õdedekool jne. Koole ja kursusi loodi- ühendati ning ka likvideeriti- kuid meedikute vajadusest tingituna on toimunud sisuline õppetöö siiski enam-vähem pidevalt.<br /> Pärast sõda kandis kool nime Vabariiklik Tallinna Meditsiiniline Keskkool. Vastu võeti 7.- hiljem 8. klassi lõpetajaid. Keskkooli lõpetanud olid vabastatud üldainete tundidest. 1964. aastal saadi nimeks Tallinna Meditsiinikool."

<strong>Aastaid polnud koolil oma maja. Selle vajadusest kirjutati juba vabariigi algaastail. Sõnadest tegudeni siis paraku ei jõutud.</strong>

"Tõepoolest- õppetöö on toimunud Tallinna Reaalkooli ja tänase Prantsuse Lütseumi hooneis kolmandas vahetuses- sisuliselt südaööni. Klassiruume on olnud erinevates hoonetes Toompeal- Laial tänaval- mitmes haiglas ja mujal. Allüürnikena oldi kaubandustehnikumis ja lasteadnike koolis.<br /> Meditsiinikooli oma maja valmis 1977. aastal. See andis koolile uue hingamise. Meil on ka piisava suurusega kaasaegne üliõpilaskodu."

<strong>Tudengeiks võetakse nüüd keskkooli või gümnaasiumi lõpetanuid. Kui pikk on õppeaeg ja millised on erialad?</strong>

"Kooli õppurite arv on praegu aegade kõrgeim - 1300. Traditsiooniliselt on suurim õenduse eriala. Tänavu võtsime õeks õppima vastu ligi 400 üliõpilast.<br /> Lisaks laekus meile 374 avaldust juba töötavatelt õdedelt- et alustada tasemeõpet ja saada nüüd juba kõrgkooli diplom. Olenevalt lõpetamise aastal kehtinud programmist tuleb neil õppida kuni 2-5 aastat. Vastu võtsime neist 120.<br /> Aastaid on koolitatud ämmaemandaid- farmatseute ja hambatehnikuid. Elu vajadused on lisanud viimasel ajal uute erialadena optometristid ja tegevusterapeudid.<br /> Õppeaeg oleneb erialast ning kestab vähemalt kolm aastat. Kõige kauem- neli ja pool aastat- õpivad ämmaemandad. Oluline osa on õppepraktikal ja iseseisval tööl.<br /> Kooli nimi- diplom- teadmised ja oskused on nüüd sisulises vastavuses."

<strong>Kui kaua kestis uute õppekavade väljatöötamine?</strong>

"Uute õppekavade ettevalmistamine ja järkjärguline rakendamine algas juba 1996. aastal. Nüüdseks on need (ühe erandiga) ka rahvusvaheliselt heaks kiidetud."

<strong>Millisel õppekaval rahvusvaheline heakskiit puudub?</strong>

"Hambatehniku õppekava ei läbinud akrediteerimist. Kevadel esitasime aga kinnitamiseks uue õppekava- millele lisasime Soome ja Inglismaa ekspertide hinnangud. Uus õppekava läheb akrediteerimisele vastavalt seadustele ja kõrghariduse õpe sellel erialal jätkub endiselt."

<strong>Milline on olukord õppejõudude osas?</strong>

"1954. aastal oli koolil 18 põhikohaga õpetajat- neist pooled andsid üldaineid. Nüüd on meil 47 põhikohaga õppejõudu ning kokku 123 töötajat. Õppejõududest on teaduste doktoreid ja doktorante üle kümne- 80 protsenti koosseisust on magistrid või selle kraadi taotlejad. Kasutame ka külalislektoreid. Mullu oli neid 10 ning samavõrra käib ka meie inimesi väljas õpetamas."

<strong>Millised on kooli arengusuunad ja kuhu soovite jõuda?</strong>

"Meie oleviku ja tuleviku määravad eelkõige õppejõududest kolleegid. Siinkohal sobib loetleda just nende antud erinevaid hinnanguid:

* hea ettevalmistusega- töökad- arenemisvõimelised ja motiveeritud õppejõud;<br /> * optimism ja omavaheline abivalmidus;<br /> * missioonitunne;<br /> * kooli hea maine;<br /> * nõudeid rahuldav materiaalne baas;<br /> * pikaajalised kogemused;<br /> * rahvusvahelised suhted;<br /> * valdavalt põhikohaga ja püsivad töötajad;<br /> * piisavalt tudengiks soovijaid;<br /> * hea kontakt õppijate ja õpetajate vahel;<br /> * taset tagavad- samas pidevalt täienevad õppekavad;<br /> * õpetajate loominguline vabadus;<br /> * head ja koostöövalmid õppebaasid;<br /> * koolil pole kommertslikke kohustusi;<br /> * lõpetajad leiavad töö."

<strong>Positiivset on piisavalt. Mida on vaja paremaks muuta?</strong>

"Kindlasti peame olema kohanemisvõimelised ja uuele avatud. Meil peab olema veel rohkem julgust avaldada oma arvamust ja otsustavust sellega ka toime tulla. Vajame rohkem (õppe)tööväliseid üritusi- mis meid omavahel enam ühendaks. Parandama peame keelteoskust. Kindlasti ei tohi keskenduda asjadele- mida me muuta ei suuda.<br /> Tunnustatud rakendusliku kõrgkoolina peame andma oma osa meie rahva tervise paranemisse. Oma tegevuse kaudu osaleme Eesti tervishoiupoliitika kujundamises ning kõiki meie lõpetajaid vajab riik. Meid toetavad selle juures kooli senised lõpetajad ja kõikide erialade kutseühendused.<br /> Usun- et oleme oma arvukusega arvestatav jõud ja koostööpartner nii linna(osa)- ministeeriumi kui ka valitsuse tasemel."<br />

<br /> Ülle Ernitsat küsitles ja vestles<br /><strong>KALJO SÕERDE</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.