Vähinädal võitles tubakavabaduse eest

Traditsiooniliselt iga aasta oktoobri teisel nädalal peetav vähinädal keskendus seekord passiivse suitsetamise kahjulikkusele ja tubakavaba keskkonna laiendamisele.

Traditsiooniliselt iga aasta oktoobri teisel nädalal peetav vähinädal keskendus seekord passiivse suitsetamise kahjulikkusele ja tubakavaba keskkonna laiendamisele.

“Vähiliidu ülesanne on informeerida suitsetamise kahjulikkusest. Iga inimene otsustab ise- millise riski ta võtab oma tervisele- ent ta ei tohiks ohustada kaaslaste tervist-” märkis Eesti Vähiliidu juhatuse esimees Vahur Valvere.

<strong>Elva-täis esmajuhte<br /></strong>Vähk on ülemaailmne probleem. Igal aastal saab 11 miljonit inimest vähidiagnoosi- vähki sureb aastas seitse miljonit inimest. Eestis on aastas 6000 esmajuhtu ehk umbes Elva linna täis inimesi saab teada- et nad on haigestunud vähktõppe.

Valvere sõnul on aasta-aastalt esmajuhtude arv suurenenud umbes saja võrra aastas. Praegu on Eestis arvel ligi 33 000 vähihaiget. Haiguse tagajärjel sureb aastas 3400 inimest.

Rõõmustav suund on maovähi- meestel ka kopsuvähi juhtude vähenemine.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Andrus Lipand rõhutas suitsetamise ja vähi seostest rääkides- et suitsetamine on riskifaktor- mille saab kõrvaldada. Uuringute järgi on sigaretis üle 4000 keemilise ühendi- sealhulgas 60 vähkitekitavat ühendit. Eestis tarvitatakse aastas 3000 tonni tubakatooteid.

Lipand ütles- et keskmiselt tuleb maailmas 1000 tonni tarvitatud tubaka kohta 990 haigusjuhtumit ja suremuse näitaja on 650- neist on vähki haigestumisi 230 ja vähki suremus 200. Meestel põhjustab suitsetamine esmajoones kopsu-- eesnäärme- ja maovähki- naistel rinna-- naha- ja maovähki. Suitsetavatel naistel on sagenenud ka põie- ja emakakaelavähi juhtumid.

<strong>Passiivse suitsetamise ohud<br /></strong>Haigekassa tellimusel viis Turu-uuringute AS oktoobri alguses läbi uuringu “Eesti elanikkonna teadlikkus passiivsest suitsetamisest”.

Uuringufirma terviseuuringute suuna juht Iivi Riivits-Arkonsuo ütles uuringut tutvustades- et enam kui pooltes Eesti peredes suitsetatakse ja mittesuitsetavad pereliikmed kannatavad passiivse suitsetamise tõttu. Neist 14 protsendis peredes suitsetatakse kõigis eluruumides- 41 protsenti peredest peab suitsupausi ainult köögis ning 36 protsenti läheb suitsetamiseks eluruumidest välja- rõdule- verandale või õue.

Suitsetab 34 protsenti Eesti elanikest - meestest 40 ja naistest 25 protsenti.

Passiivset suitsetamist ei pidanud üldse probleemiks ligi viiendik vastanuist. Samas 37 protsenti inimestest läheb eemale või lahkub- kui keegi tema läheduses süütab sigareti. Vaid üheksa protsenti mittesuitsetajaist julgeb paluda vastupidist - suitsetaja lahkumist.

Ruumis- kus on viimase kaheksa tunni jooksul suitsetatud- võib leida madalale vajuvaid raskemetalli ühendeid- vingugaasi- radioaktiivseid osiseid- kantserogeene jt keemilisi ühendeid- mida ei vii täielikult minema ka toa tuulutamine.

Lipand toonitas- et tänavu Eestis vastu võetud tubakaseadusega kaitstakse mittesuitsetajate õigust tervele keskkonnale.

<strong>Loengud ja raamatud<br /></strong>Rahvusvahelisel vähinädalal peeti üle Eesti arvukalt loenguid vähi ennetamise- diagnoosimise ja ravi võimalustest- mitmed onkoloogid- kiiritusraviarstid jt spetsialistid andsid telefonikonsultatsioone.

Eesti ja vene keeles ilmus uus brošüür “Teadmisi rinnavähist”- ETV-s esilinastus film “Eesti tubakavabaks”. Laialdaselt reklaamiti võimalust jätta suitsetamine maha professionaalsete nõustajate abiga.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

<br />  

<strong><u>Mõjuvad põhjused- miks olla mittesuitsetaja:</u></strong>

<strong>* </strong>Suitsetajast saab tõenäoliselt kaheksa korda kiiremini narkomaan kui mittesuitsetajast.

* Mittesuitsetaja elab keskmiselt 20-25 aastat kauem kui suitsetaja.

* Tubakatööstuse oskuslikul manipuleerimisel muudetakse noored suitsetajad kiiresti eluaegseteks klientideks.

* Suitsetades toetate tubakatööstust. Tubakatootjad teadsid juba 1950ndatel aastatel- et tubakas põhjustab vähki ning et suitsetamine tekitab sõltuvust.

* Kõrgema elatustasemega riikides jääb suitsetajaid aina vähemaks. Tubakatootjad on alustanud madalama elatustasemega riikides ulatuslikke reklaamikampaaniaid- et õhutada inimesi oma tooteid tarbima.

* Suitsuta tubakas (närimistubakas) pole vähem ohutu- see põhjustab suuõõne vähki - eriti huule- keele ja neelu piirkonnas - ning on seotud siseorganite kasvajatega.

<em>Allikas: Tervise Arengu Instituudi reklaamtrükis</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.