Valu saab vältida- ravida või vähemalt leevendada

17.–22. oktoobrini tähistati kogu maailmas valunädalat. Sel aastal olid valunädala tähelepanu keskpunktis elanikkonna kõige haavatavamad grupid – lapsed ja vanurid.

17.-22. oktoobrini tähistati kogu maailmas valunädalat. Sel aastal olid valunädala tähelepanu keskpunktis elanikkonna kõige haavatavamad grupid - lapsed ja vanurid.

“Mõlemale nimetatud eagrupile on ühine see- et nende puhul on sageli raske õigesti valu tugevust hinnata- nad ka ei oska või ei taha sellest rääkida-” nendib Eesti Valu Seltsi president Ursula Koorits.

Rahvusvahelise valunädala raames toimusid teabepäevad meedikutele Tallinnas- Pärnus ja Tartus. Tallinnas räägiti valu probleemidest aastal 2005 (Ursula Koorits)- valust dementsusega inimesel (Katrin Gross-Paju) ja vähivalu alaravi põhjustest (Pille Sillaste). Tõnu Peetsu ettekande nimeks oli “Kolm vanakest ja valu”.

Pärnus oli vaatluse all vanurite valutemaatika (Kaire Pakkonen) ja valukliinikute vajalikkus maakondades (Pille Kilgi). Tartus pidas sissejuhatava ettekande Ursula Koorits. Lea Maipuu rääkis teemal “Väikelaps ja valu”- vähivalu ravist andis ülevaate Margit-Maie Marjamägi ja reumaatilisest valust eakatel tegi ettekande Mare Tender.

<strong>Laste valu<br /></strong>Laste valude põhjuseks on näiteks igapäevased vigastused (kukkumised- muhud- kriimustused)- lühiaegse protseduuriga seotud valu (süstimised- vaktsineerimised- vereproovi võtmised)- funktsionaalsed valud (sageli valutab lapsel kõht- selg- pea- jalad “kasvavad”) ning ka tõsise haigusega seotud valud (vähk- aids).

“Laste puhul kardetakse valuvaigistite kõrvaltoimeid- samuti ei mõisteta- kuidas laps kannatab-” teab valuspetsialist. “Vanemate hinnangul laps ju mängib - hoiab vaikselt omaette.”

Tihti ei teata- et valu kannatamine lapseeas võib põhjustada muutusi täiskasvanuna. Võivad tekkida kroonilised valud ja käitumishäired- sest lapse närvisüsteem on ebaküps. Samuti on ekslik arvamus- et vastsündinu või imik valu ei tunne.

“Tuleb mõelda- kuidas paremini tunda ära lapse valu- kuidas tema hirmu ja valu vähendada. Seda tuleb teha igal tasandil: lapsevanemad- meedikud- tervishoiukorraldajad- ravimitootjad-” on Ursula Koorits veendunud. “Valu saab vältida- ravida või vähemalt leevendada.”

<strong>Eakate valu<br /></strong>Pea pooltel vanemaealistest esineb kroonilisi või taaskorduvaid valusid- erinevate uuringute andmetel isegi 80 protsendil hooldekodude elanikest. “Vanurite valulävi on kõrgem- kuid kui nad valu juba tajuvad- siis tugevat valu taluvad nad väga halvasti-” teab valuravi spetsialist.

Vanemas eas esineb rohkem haigusi- mis põhjustavad valusid (artroosid- liigese- ja lihasvalud- vöötohatise järgne valu- suhkruhaigusest tingitud närvivalud).

Vanuritel lisanduvad sageli ka psühhosotsiaalsed probleemid. Näiteks hooldekodusse sattumine- abikaasa ja sõprade kaotus või kodust ärakolinud lapsed. Sellega seonduvalt halveneb nende elukvaliteet- tekib masendus- unehäired.

“Probleemiks on ka see- et vanuri organismis toimivad valuvaigistid erinevalt - ravimite lagunemine on aeglustunud. Samuti peab jälgima erinevate ravimite omavahelist koostoimet- kuna vanurid tarvitavad sageli südame-- vererõhu jt ravimeid-” selgitab dr Koorits. “Meie ülesandeks on valu vältida- ravida või vähemalt leevendada.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.