Ägeda koronaarsündroomiga vanurite ravi tuleks parandada

Ameerika südamearstide teatel näitab statistika- et ravijuhiseid
järgitakse ägeda koronaarsündroomiga vanematel patsientidel
halvemini. Ameerika Kardioloogide Kolleegium (ACC) tutvustas oma
ajakirjas avaldatud viimast sellealast uuringut.

Karen P. Alexanderi (Duke’i ülikool) juhtimisel analüüsiti uuringu CRUSADE käigus enam kui 56 000 ägeda koronaarsündroomiga patsiendi haiguslugu. Autorite kinnitusel on nende uuring ainulaadne- kuna vaadeldakse esimese 24 tunni jooksul rakendatud ravi ja selle vastavust ravijuhistes soovitatuga.

Andmeid analüüsides nägid teadlased- et kuigi koduse ravi osas on juhiseid järjest paremini järgitud- tulevad varases ravis välja suured erinevused noorte ja vanade patsientide vahel. Dr Alexanderi kinnitusel nähti sedagi- et ravijuhiste eiramine on seotud ka haiglas surnud patsientide arvuga. Autorite järeldus on- et nii noortel kui vanadel patsientidel on ühtviisi hea kasutada ravijuhistes soovitatud ravivõimalusi.

Uurijate sõnul viivitati patsiendi vanuse tõustes trombolüütilise või antitrombootilise ravi alustamisega. Vanematel patsientidel viidi harvemini läbi ka diagnostilisi kateteriseerimisi- angioplastikat või ?unteerimisi. Enamik ravimeid- mis haiglast lahkudes koju kirjutati- olid eri vanuserühmades samad- kuid vanematele määrati harvemini klopidogreeli või kolesterooli alandavaid ravimeid.

Erinevused olid näha ka siis- kui arvestati teadaolevaid vastunäidustusi või kaasuvaid haigusi- millest raviotsused oleksid võinud sõltuda.

Vanusega tõusis ka üldine suremus ning komplikatsioonide tekkimise tõenäosus- kuid soovitatud ravi saanud vanemate patsientide seas oli suremus siiski väiksem.

Alexanderi arvates on vaja veel teha tööd- et igas vanuses patsiendid saaksid parimaks tunnistatud ravi. Arstide aitamiseks viiakse uuringus vabatahtlikult osalenud 443 Ameerika haigla personalile läbi internetipõhiseid ägedate koronaarsündroomide ravi koolitusi.

Dr H. Vernon Anderson- kes koos dr Richard G. Bachiga uuringule kommentaari kirjutas- pidas ACC pressiteates raporti tähtsuseks seda- et see aitab paremini mõista- kuidas arstid oma südamehaigeid patsiente tegelikult ravivad.

Andersoni tähelepanekul kasutatakse vanematel patsientidel agressiivset ravi vastumeelsemalt- kuna arvatakse- et nad on hapramad- neil on ravimitega suuremaid probleeme ning nendega tegutsedes peaks olema kuidagi õrnem. Tema arvates näitavad selle uuringu tulemused aga vastupidist: kuna vanuritel on riskid suuremad- on suurem ka oodatav kasu ravist.

Vanureid tuleb Andersoni meelest ravida üldjoontes samamoodi kui nooremaid patsiente- kuna kokkuvõttes tuleb sellisest käitumisest rohkem kasu. <em>(J Am Coll Cardiol 2005; 46:1479-87)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.