Bariaatriline kirurgia - ajalugu ja tänapäevased suundumused

Bariaatriline (kreekakeelsest sõnast baros – raskus) kirurgia tegeleb seedetrakti operatsioonidega ülekaalulistele inimestele, et saavutada püsiv kaalulangus.

Bariaatriline (kreekakeelsest sõnast baros - raskus) kirurgia tegeleb seedetrakti operatsioonidega ülekaalulistele inimestele- et saavutada püsiv kaalulangus.

Adipoossus on tänapäeva maailmas saamas inimkonnale suureks probleemiks. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO andmeil on maailmas umbes 300 miljonit täiskasvanut ülekaalulised ning ülemaailmse leviku tõttu on kasutusele võetud mõiste “globesity” (=global obesity).

Eesti kohta kahjuks täpseid andmeid pole- kuid meilgi on tugevalt ülekaalulisi- kes pöörduvad ortopeedide- endokrinoloogide jt arstide poole. Väga tänuväärset tööd on teinud kaalujälgijate liikumine- kuid alati ei saada sealtki lõplikku abi.

<strong>Polegi omette haigus<br /></strong>Omaette haiguseks ülekaalulisust nagu ei peetagi - on ju selle põhjuseks sissesöödud ja tarvitatud energia mittevastavus. Kuid haigusväärtuse omandab rasvtõbi temaga kaasnevate haiguste ja suremuse kaudu.

Olulisemad haigused- mida ülekaalulisus soodustab- on II tüüpi diabeet- kõrgvererõhutõbi- südame isheemiatõbi- liigeste haigused- uneapnoe- viljatus jpm - ning nende ravi kaudu saab siiski öelda- et tegemist on ka meditsiinilis-majandusliku küsimusega. Lisaks põhjustab ülekaalulisus inimestele psüühilisi ning sotsiaalseid probleeme.

Loomulikult on ülekaaluliste jaoks oluline esmalt teadvustada probleem- omandada tervisliku toitumise põhimõtted- lisada füüsilist aktiivsust ning alles seejärel- kui need kõik ei aita- otsida lisaabi ravimitest või ka kirurgidelt.

Operatsiooninäidustuste püstitamisel lähtutakse kehamassi indeksist BMI (<em>body mass index</em> - kehakaal kilogrammides jagatuna meetrites keha pikkuse ruuduga). Kui normaalseks BMI-ks peetakse 18-5-24-9- siis üle 30 puhul on juba tegemist adipoossusega. BMI üle 40 peetakse ravijuhiste kohaselt bariaatrilise kirurgilise operatsiooni näidustuseks- tõsiste meditsiiniliste probleemide korral ka juba BMI 35-40.

<strong>Ainus tõestatud meetod<br /></strong>Kirurgiline ravi kombineeritult käitumise ümberkujundamisega on seni ainus tõestatud meetod- millega saavutatakse pikaajalised püsivad kaalulangused. Ühegi dieediga pole seda uuringutes veenvalt tõestatud.

Teostatavad operatsioonid saab oma toime järgi jagada kas malabsorptiivseteks (häiritakse seedimine ja imendumine) või restriktiivseteks (häiritakse toidu liikumine).

Bariaatrilise kirurgia algus ulatub 1950ndatesse aastatesse- kui alustati väljalülitatavate nn bypass-operatsioonidega peensoolel- lülitades seedimisest välja suured peensoole osad. Eestis tegi mõned samalaadsed operatsioonid 1970ndatel aastatel professor Tikko. Kahjuks arenesid paljudel patsientidel operatsioonijärgselt kõhulahtisus- dehüdratatsioon ja tõsised elektrolüütide- aga ka muud ainevahetuse häired- ning seda tüüpi operatsioone enam viimasel ajal ei tehta.

1990ndate keskel muutus populaarseks operatsiooniks biliopankreaatiline diversioon (BPD)- mis seisnes osalises gastrektoomias ja pikas peensoole väljalülitamises- nii et jäi umbes 50 cm ühist “seedekanalit”. Kuna tegemist on nii malabsorptiivset kui restriktiivset komponenti sisaldava meetodiga- on sellega saavutatud ka parimad ja kestvamad kaalulangused.

Patsiendid said küll rohkesti süüa- kuid ikkagi arenesid paljudel ajapikku tõsised ainevahetushäired oma tagajärgedega- mis vajasid aeg-ajalt haigla- ja asendusravi.

Vaatamata sellele- et eelnimetatud meetodile on pakutud mitmeid täiendusi- on tänapäeva bariaatriline kirurgia peamiselt maokeskne. Seejuures eristatakse kaht peamist tüüpi operatsioone.

<strong>Magu väljalülitavad opid<br /></strong>Esiteks magu väljalülitavad operatsioonid. Pärast seda- kui oli täheldatud haavandtõve tõttu tehtud maoresektsiooni läbinud haigetel püsivat kaalulangust- arendati 1980ndatel aastatel mitmeid magu väljalülitavaid operatsioone- luues väiksemaid kui 50 ml paunasid ning tehes väikseid anastomoose. Tüsistused nende operatsioonide järel olid vähem tõsised - peamiselt lekked ning anastomoosistenoosid- samuti raua- ja B12-vitamiini asendust vajav aneemia.

Laparoskoopilise kirurgia arenguga 1990ndatel on viimasel ajal need operatsioonid tehtud minimaalinvasiivselt- parandades oluliselt nii patsientide rahulolu kui vähendades haavatüsistusi. Üheks edasiarendatud variandiks on nn Mini Gastric Bypass- kus mao väikesest kõverikust tehakse väike paun ning ühendatakse see ülestoodud peensoolelingu küljega analoogiliselt Billroth II ühendusele - lihtne- kiire ja väheste tüsistustega operatsioon.

<strong>Restriktiivsed meetodid maol<br /></strong>Teiseks operatsioonitüübiks on mitmesugused restriktiivsed meetodid maol - lintide või paelte (<em>bands</em>) asetamine. Nende meetodite järgselt ei teki aneemiat- kuid patsiendid peavad toitu hästi närima ning üldse olema hoolsad oma toidu ja joogi valimisel. Kogu makku pääsenud toit seevastu seeditakse täielikult.

Üks esimesi populaarseid operatsioone selles grupis on vertikaalne paelaga gastroplastika - ringstapleriga ühendatakse mao ees- ja tagasein- mao väikesest kõverikust tehakse lineaarstapleriga toru- mille ümber pannakse umbes 5 cm pikkune venimatu proleen- või silikoonpael.

Teine võimalus toidu liikumist takistava paela asetamiseks on mao ülaosa ümber vahetult allapoole söögitoruga ühendust- muutes nii mao liivakella kujuliseks.

Esialgselt asetatud võrgutaoliste paeltega ei saadud häid tulemusi- populaarseks on see meetod saanud silikoonpaelte kasutuselevõtuga- eriti muudetava valendikuga (vedeliku juurdesüstimiseks või äravõtmiseks vajalik niinimetatud port ehk süstevärat asetatakse enamasti rinnaku kohale naha alla) silikoonpaeltega. Sageli nimetatakse muudetava mahuga paelu esmase kasutuselevõtumaa järgi ka Rootsi maopaelaks (<em>Swedish Gastric Band</em>).

Kõiki selle grupi operatsioone tehakse tänapäeval valdavalt videoskoopiliselt. Operatsioon on suhteliselt lihtne- vajadusel taastatav- kuid kaalulangus pole alati nii suur ja püsiv kui I grupi operatsioonide korral- samuti on vajalik väga hoolas söögirežiim.

<strong>Balloon annab täistunde<br /></strong>Puudutamata on veel üks mittekirurgiline kaalulangetav protseduur - endoskoopiliselt kuni kuueks kuuks makku asetatav balloon mahuga kuni 700 ml- mis peaks andma püsiva täistunde.

Tuleb tunnistada- et kuigi magu vähe kahjustav- on ka tulemused kaalu langetamisel sõltuvad patsiendist endast ja mitte väga püsivad. Enamasti kasutatakse seda meetodit operatsioonieelseks kaaluvähendamiseks.

Vastavalt USA Rahvusliku Tervishoiuinstituudi konsensuskongressile 1991. aastal on ainsaks efektiivseks haigusliku rasvtõve ravi meetodiks kirurgiline ravi- eriti mao väljalülitus Roux’ linguga ja vertikaalne gastroplastika- nende põhjal arendatud kaasaegsemad väheminvasiivsed meetodid on oma paremust tõestanud mitmetes hilisemates uuringutes.

<strong>Eestis veel algusjärgus<br /></strong>Eestis on bariaatriline kirurgia arenemise alguses: praeguseks on asetatud maopael külaliskirurgi poolt Vaasast- Ida-Tallinna keskhaiglas on tehtud esimesed vertikaalsed gastroplastikad ning Mustamäe haiglas laparoskoopiline mao väljalülitusoperatsioon.

Seevastu näiteks Leedus on ainuüksi käesoleval aastal tehtud üle 30 laparoskoopilise mao väljalülitusoperatsiooni. Soomes on levinumaks maopaelte asetamine- igal aastal ligi sajale patsiendile.

Loomulikult on operatsioon vaid üks etapp kogu ravikompleksis ning kirurgia vaid üks lüli kogu ahelas perearst-dietoloog-patsient-operatsioon-taastusravi.

<br /><strong>REIN LUMISTE<br /></strong>üldkirurg

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.