Kümne aastaga pole riik asendusarstisüsteemi loonud

Erinevalt näiteks Rootsist saab Eesti perearst seadusest hoolimata loota ainult iseendale, kui tal on vaja suvepuhkuse asendajat või pikemaks ajaks nimistut teenindavat arsti.

Erinevalt näiteks Rootsist saab Eesti perearst seadusest hoolimata loota ainult iseendale- kui tal on vaja suvepuhkuse asendajat või pikemaks ajaks nimistut teenindavat arsti.

Möödunud aasta märtsis pani asendusarsti otsimise kuulutuse lehte Valgamaa perearst Karin Kõrgesaar. Ta ei saanud ühtegi vastust. “Asendusarst Eike Elmeti leidsin nii- et üks ravimifirma esindaja ütles- et ta vist tahab kolida Tartule lähemale ja ma kontakteerusin ise aktiivselt.”

“Asendusarsti on väga raske leida-” tõdeb praegu Rootsis töötav Kõrgesaar oma kogemusele toetudes. “Mida kaugemale kuskilt keskusest- seda suuremad raskused.” Ülikoolil pole asendusperearste välja pakkuda ja alati ei pruugi tuttava-tuttav-süsteem töötada- selgitab Kõrgesaar. Seaduse järgi peab uue arsti otsingutega tegelema maavalitsus.

Õiguskanstlergi on Tervishoiuteenuste korraldamise seadusest välja lugenud- et üldarstiabi kättesaadavust korraldab ja kontrollib maavanem. Kusjuures üldarstiabi vastutust ei saa maavanem (avalik võim) delegeerida perearstile (eraõiguslikule isikule)- nagu võib lugeda õiguskantsler Allar Jõksi 2004. aasta tegevuse ülevaatest. Samas ülevaates soovitas õiguskantsler perearstiabi kättesaadavuse parandamiseks ühe abinõuna asendusarstide tööle rakendamise ja motiveerimise süsteemi arendamist.

Mis siis saab perearst Karin Kõrgesaare nimistust- kui asendusarst Eike Elmet tahab ära minna?

Nii on juba juhtunud. Eike Elmet töötab oktoobrist alates oma nimistuga Elvas ja jätkab samal ajal asendusarstina  Valgamaal.

<strong>Nimistu pidaja otsustab<br /></strong>Asendusarstina häirib vahest kõige rohkem ebakindlus- tunnistas Eike Elmet. “Oma nimistu annab rohkem iseotsustamise õigust.”

Karin Kõrgesaar tunnistas- et majanduspoolelt tuleb asendusarstil kallimate ostude puhul nimistu pidajaga nõu pidada- kuid arstitöös on asendusarst siiski vaba.

Valga maavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja Ülla Visnapuu ütles- et Puka perearsti nimistu kuulub endiselt Karin Kõrgesaarele- kelle otsust maavalitsus ootabki. Kui ta jääb ise nimistu omanikuks- korraldab perearst ise asenduse- vastas Visnapuu. Ta tunnistas et asenduste korraldamine ja asendusarstide leidmine on äärmiselt keeruline.

“Maavalitsusel puudub raha- et hoida mõnda perearsti nn reservis-” nentis Visnapuu. Seni on Valga maakonna perearstid leidnud ise puhkuste ajaks asendajaid- kiidab Visnapuu. Üldjuhul kutsutakse asendama naabervalla perearst.

Visnapuu tõdes- et esmatasandi arstiabi kriis- mis väljendub kvalifitseeritud tööjõu puudusega maal- tuli ilmekalt välja septembrikuus. “Otsisime Tõlliste ja Õru valla teeninduspiirkonda vabanenud nimistule uut perearsti- sest dr Allan Maamets lahkus Soome tööle. Avalik konkurss oli peaaegu läbi kukkumas- sest huvilisi polnud. Viimasel hetkel siiski leidsime arsti.”

<strong>Linnas asendajaid rohkem<br /></strong>Kadri Suija asendab Tartus Ropka perearstikeskuses perearst Tiina Küla lapsehoolduspuhkuse ajaks. “Valisin selle töö- sest soovisin tollel hetkel tööd asendusarstina ning töökollektiiv tundus sobivat-” ütles Suija. Tööpakkumist nägi ta perearstide listis.

Lühemaajalise asenduse puhul (3-5 nädalat) ei jõua süveneda krooniliste haigustega patsientide probleemidesse ja töö jääb pealiskaudsemaks- võrdles ta perearsti ja asendusarsti töö sisu.

“Miks perearstid ei soovi töötada asendusarstina - ma arvan- et peamiseks põhjuseks on ikka ebastabiilne- ajutine töö-” pakub Suija. Samas leidub asendusajaks arste- kes ei soovi püsivat vastutusekoormat või ei ole veel leidnud sobivat pikaajalist tööd.

“Perearstide asendussüsteemi loomine on lihtsam ehk suuremates perearstikeskustes ja suuremates linnades-” ütles Suija. “Selline süsteem on minu arvates vajalik ja selle loomisel oleks oluline maavalitsuste ja kohalike omavalitsuste toetus.”

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<u>KOMMENTEERIB<br /></u>

<strong>Karin Kõrgesaar<br /></strong>perearst Rootsis Karlstadis:

"Rootsis on levinud üüriarstide süsteem: rida firmasid üürivad välja arste- kes töötavad vastavalt vajadusele üks kuni kolm nädalat või mõni kuu.<br /> Tavaliselt on asendusarstide töökoormus pisut suurem kui põhikohaga arstil ja nende palkamine on kallim kui nn püsiarsti pidamine.<br /> Selles läänis- kus mina töötan- on läänil leping ühe Taani firmaga- kes tegi odavama pakkumise. Teatavasti on rootsi ja taani keel sugulaskeeled- võiks tõmmata paralleeli soome ja eesti keelega. Niisiis tegeleb Rootsis lausa majandusharu tööjõu üürimisega paljudele erialadele.<br /> Eestis töötades ei saanud ma viimase kuue aasta jooksul üle kahe nädala puhkust võttagi. Sel ajal- kui ma “puhkasin”- oli vastuvõtus vaid mu pereõde ja ise olin kogu aeg telefonivalves juhuks- kui juhtus midagi- mis vajas kohe arsti konsultatsiooni. Omavalitsus ja riik ei ole selle aja jooksul- kui mina perearstina maal töötasin (1996-2004)- tundnud kordagi huvi organiseerida perearsti puhkuse asendust vms. Jäetakse mulje- et perearstiabi on erasektori vastusala."

 

<strong>Madis Tiik<br /></strong>Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees:

"Asendusarstide probleem on olnud aktuaalne mitu aastat. Algusaastatel oli asendusi lihtsam leida- mida edasi- seda raskemaks on läinud. On selge- et olukorras- kus ei suudeta konkursiga leida nimistule perearstigi- on asendusteks arstide leidmine veelgi keerulisem.<br /> Asendusarsti teenus on kolmandiku võrra kallim kui tavateenus- see on kõikjal maailmas kallim kui tavateenus. Sest asendusarst peab elama ja töötama ajutiselt teises kohas- isegi kui see on samas linnas- siis on see ikkagi ebamugav ja ebakindel. Praegu tundub- et raha asendusarsti palkamiseks on- aga pole enam kedagi palgata.<br /> Reaalne turuhind tööjõuturul on oluliselt kõrgem kui haigekassa poolt makstav 66 krooni tunnis."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.