Arstide kutsemeisterlikkus on briti noorte meedikute arvates ohustatud

Professionaalsuse kadumine meditsiinist võib briti arstitudengite ja praktikantide meelest viia selleni, et järjest enam arste katkestab oma karjääri.

Professionaalsuse kadumine meditsiinist võib briti arstitudengite ja praktikantide meelest viia selleni- et järjest enam arste katkestab oma karjääri. Arstide Kuningliku Kolleegiumi (Royal College of Physicians- RCP) poolt briti arste ühendava BMA abiga läbi viidud uuringust kirjutas lähemalt ka BBC.

Nii praktikandid kui arstitudengid on mures meditsiiniväliste tegurite pärast- mis mõjutavad patsiendi ja arsti vahelist suhet toetavaid tähtsamaid uskumusi ja väärtushinnanguid.

Seda- et arstid loobuvad ametist professionaalsuse kadumise tõttu- kardavad 80 protsenti vastanutest. Küsitlusele vastas üle 2000 noore arsti (kohustusliku arstipraktikaaja läbijad- kes veel ei ole spetsialiseerumas - <em>Toim</em>.) ning tudengi.

Vastajad oskasid välja tuua peamised faktorid- mis arstitöö professionaalsust võivad halvendada. Nimetati avalikkuse ja poliitikute ootusi- mis on seatud piiratud rahaliste võimaluste konteksti; tööaja eeskirjade muudatusi; muutusi õppekavades ning reeglitel ja juhenditel põhinevat ravi.

<strong>Professionaalsus kõrges hinnas<br /></strong>RCP hinnangul näitavad küsitluse tulemused- kui kõrgelt hindavad noorarstid ja üliõpilased professionaalsust ja sellega seotud väärtusi nagu altruism ja tagasihoidlikkus- mis on omandatavad õpiaastate jooksul ja mis väljenduvad vastutuses patsiendi eest. Ülekaalukalt nõustusid 97 protsenti vastanuist- et meditsiinilise professionaalsuse eesmärk on patsientide ravi parandamine. Valitsev arvamus oli ka- et ravistandardid peaksid olema määratletud ja reguleeritud ning arstiõpe juhitud elukutse enda poolt.

Praktikantide arvates on viimase viie aasta jooksul olnud suund sellele- et klinitsisti vastutus suureneb ning tema autonoomiat piiratakse. 80 protsenti ütlesid- et iseseisvus moodustab osa professionaalsuse kontseptsioonist.

Kutsemeisterlikkus on noorte arstide meelest kasulik patsiendi ravi kvaliteedi parandamiseks- asetades patsiendi ravisuhte keskmesse muudest muredest tähtsamale kohale. Sel moel sisendatakse väärtusi- mis toovad kaasa hea kliinilise ravitöö eeskirjade ja eesmärkide jäiga järgimise asemel - seepärast tuleks professionaalsust arstitöös väärtustada.

RCP praktikantidega tegeleva komitee esimees dr Declan Chard ütles kommentaariks- et noorte arstide ja arstitudengite arvates on professionaalsus arstiks olemise juures kohustuslik- mitte vabatahtlik nõue- moodustades aluse suhte loomiseks patsiendiga.

<strong>Paljud mõtlevad loobumisele<br /></strong>Chardi tegi kurvaks see- et paljude arvates on arstide kutsemeisterlikkus ohustatud sellisel määral- et nad mõtlevad arstitööst loobumise peale - sel kõigel on lõpuks halb mõju patsientide ravile. Kui riiklik tervishoiusüsteem tahab hoida arste enda juures ning neid täielikult toetada- peaks NHS Chardi arvates meditsiinilist professionaalsust rohkem avalikult väärtustama.

Kolleegiumi põhjalikum raport professionaalsusest meditsiinis avaldatakse kavakohaselt sel nädalal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.