Nõuandetelefon “Lastearst kuuleb” tähistas kümnendat sünnipäeva

25. novembril kümme aastat tagasi avati tasuline nõuandetelefon “Lastearst kuuleb”. Sellest ajast on telefoniarstid vastanud lapsevanemate küsimustele iga päev kella kaheksast hommikul kuni kella kaheteistkümneni hilisööl.

25. novembril kümme aastat tagasi avati tasuline nõuandetelefon “Lastearst kuuleb”. Sellest ajast on telefoniarstid vastanud lapsevanemate küsimustele iga päev kella kaheksast hommikul kuni kella kaheteistkümneni hilisööl- edastas Tallinna lastehaigla kommunikatsioonijuht Tiina Eier.

Telefoni-ideega tuli välja Tallinna Lastehaigla Toetusfondi omaaegne juhataja Liis Klaar- kes nägi selles lisaks lastearsti nõu kättesaadavaks tegemisele võimalust heategevussummade kogumiseks lastehaiglale. Kiiresti võttis ideest kinni Eesti Telefon (praegune Elion)- eraldades arstidele tasuta infoliini 1599- seejärel ka EMT- Elisa- Viatel ja Tele2- kelle kliendid infoliinile helistama pääsevad.

Praeguse seisuga helistatakse telefonile keskmiselt 833 korda kuus ja 10 000 korda aastas. Kuni kella 16-ni ootavad kõnesid kogenud vanad- pensioniealised lastearstid ja kuni 24-ni õhtul Tallinna lastehaiglas töötavad lastearstid.

Vaatamata sellele- et alates 2005. aastast lükati käima perearstide tasuta infoliin- jagub lastearstiliinile praegu veel endiselt helistajaid. “Telefoniarstiabi on teenus- mille kaudu nõustada esmast abi vajavaid inimesi- nõudlus selle järele on suur-” ütleb Tallinna Lastehaigla Toetusfondi juhataja Inna Kramer.

Aastate statistika näitab- et suurem vajadus nõu järele on sügistalvel- haigestumise kõrgperioodil. Kõige enam on helistatud imikute või väikelaste ägedate haiguste tõttu- nõu on aga küsitud igas vanuses laste puhul.

Veelgi enam: lastearstile on tervisemuresid usaldanud ka täiskasvanud.

“Vaatamata 15-kroonisele minutihinnale hakati alates 2002. aastast telefonile märgatavalt sagedamini helistama-” ütleb Inna Kramer.” Arvatavasti oli see seotud tervishoiu esmatasandi reformiga ja perearstisüsteemile üleminekuga. Lapsevanemad vajasid endiselt spetsiifilist- lastearsti nõu ning seega täitis teenus tekkinud tühiku.”

Alles 2002. aastal laekusid telefonist esimest korda summad heategevuse tarbeks - see oli raha- mis jäi üle palgafondi 200 000-kroonisest aastakulust.

See summa on aga naeruväärselt väike perearstide nõuandetelefoni 400 000-kroonise kuueelarvega võrreldes ja tähendab sisuliselt seda- et ettevõtmise taga olevad kõrge kvalifikatsiooniga lastearstid on soostunud tegema argipäeviti lisatööd vaid 12-kroonise ning laupäeviti-pühapäeviti 24-kroonise tunnitasu eest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.