AASTA 2005: päästjad tegutsevad

JAANUAR

9. jaanuaril möllanud Läänemere torm (iiliti üle 30 m/s) lükkab ajuvee Eesti lääneranniku kodudesse ja jätab sadu tuhandeid eestlasi- lätlasi- leedulasi ja rootslasi elektrita.

WHO eksperdid hindavad Eesti perearstiabi süsteemi reformi edukaks ja soovitavad esmatasandi arstiabi senisest jõulisemalt rahastada.<br /> Enamik perearste sõlmivad haigekassaga 3-kuulise lepingu- nõudes alampalgaleppe täitmist. Märtsis saavutab sotsiaalministeerium perearstidega töörahu lubaduse vähemalt aasta lõpuni.

<strong>Eesti Päästemeeskonnaga Indoneesia missioonil käinud Tartu Kiirabi ülemõde Kaire Piiritalo:</strong> “Meile toodi nii agoonias patsiente kui ka surnuid. Suremus teetanusse oli suhteliselt kõrge. Info levis kiiresti- käidi hästi palju vaktsineerimas. Ära me kellelegi ei öelnud. Saime austraallastelt vaktsiine ja immunoglobuliine.” (Meditsiiniuudised- 22.02.05)

Kuu lõpul kinnitab haigekassa nõukogu haigekassa eelarve (tulud 6 749 756 000 kr- kulud 6 954 749 000 kr)- mis on esmakordselt 298 mln krooniga miinuses- et täita tervishoiutöötajate alampalgalepet.

 

<u><strong>VEEBRUAR</strong></u>

Pärnu haigla kolib Sillutise tänavalt Ristiku tänava uude hoonesse. Esimesena kolib uude majja arhiiv- 21. veebruaril patsiendid ja viimasena Suur-Sepa tänaval asunud polikliinik.<br /><strong>V kursuse arstitudeng- MU toimetaja Juhan Kaldre:</strong> “…ühel päeval tassitakse kõik töötajad ja patsiendid teisele poole jõge- Euroopa kõige uuemasse haiglahoonesse- ning see juhtub praktiliselt tööd katkestamata.” (Meditsiiniuudised- 8.03.05)

Lääne-Tallinna keskhaigla juhatuse esimehe konkursil osaleb kaheksa inimest ja 23. veebruaril valib nõukogu uueks haiglajuhiks 2004. aastast Jõgeva haiglat juhtinud Agris Koppeli. Senine Lääne-Tallinna keskhaigla juht Peep Põdder valitakse märtsis Jõgeva haiglat juhtima.

Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimeheks valitakse tagasi reformierakondlane Meelis Roosimägi- kuid siis kerkib kahtlus tema seotuse kohta diagnostikakeskuse müügiga. Juunis kutsub haigla nõukogu Roosimäe ametist tagasi ja jätab haiglat kohusetäitjana juhtima Ralf Allikvee.

 

<strong><u>MÄRTS</u></strong>

Haigekassa alustab terviseteabe aastase projektiga- mis toob suurematesse ajalehtedesse kord kuus terviselehed.

Eesti geenivaramu saab märtsis 4-3 miljonit krooni kogutu säilitamiseks. Aasta lõpul tulevad kolm keskerakonna ministrit välja ettepanekuga- et valitsus peaks geenivaramut toetama 120 miljoni krooniga.

Meditsiiniäris tuntud Tallinna endine abilinnapea Anders Tsahkna otsib investorit uue miljardikroonise ja 500-kohalise haigla ehitamiseks Lasnamäe nõlvale- kuigi Tallinn pole kinnitanud- et tõesti vajab uut haiglat. Ida-Tallinna keskhaigla juhatuse esimees Meelis Roosimägi ennustab- et uus haigla võiks valmis olla aastaks 2010.

<strong>Maailmapanga tervishoiuanalüütik Toomas Palu:</strong> “Ravikindlustuse maksubaas peab olema seaduses tagatud kindla valemi alusel - see ei tohi sõltuda iga-aastasest eelarvevaidlusest- kus tervishoiule jäävad vaid pudemed ülejäägist.” (Eesti Päevaleht- 31.03.05)

 

<strong><u>APRILL</u></strong>

Haigekassa suunab alates 1. aprillist Tartu ja Lõuna-Eesti patsiendid soovi korral Tallinnasse kae- ja liigeseoperatsioonile. See tekitab poleemikat Tartus.<br /><strong>TÜ kliinikumi juhatuse esimees Urmas Siigur:</strong> “Mitte kordagi ei tehtud juttu- et täiendavalt on veel võimalik saada koguni tuhande katarakti- ehk kaelõikuse raha. See tuli alles siis välja- kui saabus sõnum- et patsiendid võivad hakata Tallinna lõikusele minema.” (Tartu Postimees- 14.04.05)

Riigikogu liikmed Toomas Tein ja Peep Aru lahkuvad riigikogust pärast 10. aprilli intsidenti Tallinna baaris Võitlev Sõna.

13. aprillil annab riigikogus ametivande Andrus Ansipi juhitav reformierakonna- keskerakonna ja rahvaliidu valitsus. Sotsiaalminister Marko Pomerants annab ministri teatepulga üle Jaak Aabile- abiminister Külvar Mandi tööd jätkab mai algusest Peeter Laasik- kes juhtis seni Elva haiglat.

116-liikmelist Eesti Apteekrite Liitu hakkab Kiiri Vasara asemel vedama järgneval kolmel aastal Kai Kimmel Paidest.

Neurokirurgid tähistavad Mustamäe haiglas eriala 25. aastapäeva.

 

<strong><u>MAI</u></strong>

1. maist jõustub vereseadus. Üllatusi pole- sest Eesti verekeskused järgisid juba enne seda Euroopas kehtivaid vere käitlemise nõudeid.

Sotsiaalministeerium otsib tervishoidu raha.

Mikk Jürisson tõuseb Merck- Sharp amp;Dohme Skandinaaviamaade turundusdirektoriks.<br /> Veebruarist hakkas Rauno Pukonen juhtima Eli Lilly Balti piirkonda.

Suurhaiglad lõpetavad suveperioodiks plaanilise ravi- kuid rahapuuduses on mõned haiglad plaanilise ravi katkestanud juba varem.<br /><strong>Haigekassa juhatuse liige Arvi Vask:</strong> “Järjekord on edasilükatud nõudlus- kusjuures põhjus on paljudel juhtudel arstide puuduses.” (Postimees- 27.06.05)

28. mai õhtul sünnib Fertilitase haiglas Eesti esimene “veebibeebi”: Keiu poja kiiret sündi jälgis Delfi portaali kaudu hinnanguliselt kuni 20 000 inimest. Sügisel sünnib Lätis “veebibeebi”.

 

<strong><u>JUUNI</u></strong>

Sotsiaalministeerium avaldab 11 ettepanekut Eesti tervishoidu lisaraha leidmiseks.

Sotsiaalministeeriumi tellitud tervishoiutöötajate palgauuringu kõrged näitajad löövad laineid. Uuringu järgi tulevad välja suured palgaerinevused haiglati ja erialati: mõned arstid töötavad vähem kui 66 kr eest tunnis ja keegi saab koguni 714 kr tunnis - viimases arstid siiski kahtlevad tugevalt.<br /><strong>Tartu Ülikooli kõrvakliiniku juht professor Mart Kull:</strong> “Usaldusväärse- tunnustatud ja suurte kogemustega arsti õiglane palk võiks olla 60 000 krooni.” (Postimees- 2.07.05)

Hambaarst Piret Vilborn saab tuntuks sellega- et avalikustab oma 2004. aasta eest deklareeritud miljonitulu.<br /><strong>Piret Vilborn:</strong> “Kahjuks ei saa ma teid rõõmustada- et hambaarstid nii hästi teenivad. Tegemist on abikaasaga koos tehtud ühisdeklaratsiooniga- millest minu tulu moodustab ainult kolmandiku.” (Postimees- 28.06.05)

 

<strong><u>JUULI</u></strong>

Tervishoiuamet avab 1. juulist proviisorite ja farmatseutide riikliku registri- kuhu detsembri keskpaigaks on registreerunud ligi 600 proviisorit ja 400 farmatseuti.<br /> Veebis avaneb ravimite koodikeskus.

Noored arstid ei taha maahaiglatesse tööle minna- sest seal puudub eneseteostusvõimalus piiratud teenuste ja mahtude tõttu.<br /><strong>Jõgeva haigla juhatuse esimees Peep Põdder:</strong> “Sisuliselt on maakonnahaiglad ehk pool Eesti meditsiinist tasapisi muutumas hospiitsideks- kus elu hääbub veeklaasi lahke ulatamise ja mõne tableti saatel.” (Maaleht- 24.11.05)

<strong>Tervishoiuekspert Maris Jesse (kes valitakse septembris tervishoiufoorumil tervishoiusõbraks):</strong> “Lühemas perspektiivis toob tulevik kaks asja. Esiteks ei ole pääsu tervishoiuraha suurendamisest riigieelarvest. Ja mida rutem- seda parem. Teine- millest kahjuks pääsu pole- on see- kuidas tulla toime HIV-positiivsetele inimestele vajaliku ravi pakkumisega ning kuidas epideemia levik kontrolli alla saada.” (Postimees-12.07.05)

 

<strong><u>AUGUST</u></strong>

Perearsti infotelefon 1220 alustab tööd ja saab ööpäevas ligi 500 kõnet. Septembri lõpus tunnistavad riigiametnikud selle aasta parimaks uuenduslikuks projektiks.<br /><strong>Perearsti nõuandetelefoni käivitaja Imre Rammul:</strong> “Inimesed pelgavad ummisjalu arsti juurde joosta ja kõik südamelt ära rääkida. Olen seksuoloogina töötades näinud- et inimene kogub probleemide puhul 10 aastat julgust- et kõrvaltänavasse arsti juurde minna.” (Maaleht- 1.09.05)

Arstid satuvad ärevusse- kui Tallinn lubab mälestusmärgi panna Aserbaidžaani silmaarstile Zafira Alijevale- kes pole kordagi Tallinnas käinud.

Ravimiamet töötab äsja avatud uues TÜ tehnoloogiainstituudi majas.<br /> Kirurgid Mihkel Leiner ja Toomas Asser opereerivad edukalt president Lennart Meri ajust tsüsti.

Hambaarstide päevad peetakse Tartus- kuid stomatoloogia selts ja hambaarstide liit pole ikka veel ühinenud.<br /> Eesti Perearstide Seltsi juht Madis Tiik hakkab koos omavalitsustega päästma tühjaks jäänud perearstipraksiseid Lõuna-Eestis.

 

<strong><u>SEPTEMBER</u></strong>

Uue nimega alustavad tööd Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ja Tartu Tervishoiu Kõrgkool.

16. septembril avatakse Merimetsa tervisekeskus- millele pandi nurgakivi 10. augustil 2004. Tervisekeskus hakkab teenindama kuni 60 000 patsienti. Üks esimesi rentnikke majas on Merimetsa hambakliinik.

Haigekassa nõukogu teeb 50 miljoni kroonise lisaeelarve reservi arvel. Oktoobri lõpul kinnitab riigikogu- et haigekassa saab lisaeelarvega lisaraha 439-2 miljonit- millega riik likvideerib täielikult haigekassa puudujäägi.

Sureb Jämejalal akuutpsühhiaatria osakonnas hooldajana töötanud mees- keda patsient oli löönud. Õdede liidu president Ester Pruuden kirjeldab oktoobris teisigi patsiendivägivalla juhtumeid ja nõuab tööandjatelt tervishoiutöötajatele kindlustust.

Haiglate liitu valitakse järgnevaks kolmeks aastaks juhtima Pärnu haigla juht Urmas Sule.

 

<strong><u>OKTOOBER</u></strong>

Sotsiaalministeerium raporteerib- et neil on valmisolekuplaan linnugripipõhiseks gripipandeemiaks. Tahetakse luua riiklik gripikeskus.<br /> Gripivaktsiin muutub defitsiidiks.

7. oktoobril Tallinna kesklinnas pähe haavata saanud ja haiglas surnud 16-aastase Veronika vanemad annetavad tüdruku neerud ja silma sarvkesta abivajajatele. Veronika päästab kahe Eestimaa inimese elu ja veel kaks last pääsevad eluaegsest pimedusest.<br /><strong>Veronika isa Vadim Dari:</strong> "Mulle helistati kohe pärast silmaoperatsiooni ja öeldi- et mõlemad läksid edukalt. Ja samuti pärast neerusiirdamist helistati ja öeldi- et kõik läks hästi- palavikku pole- neer hakkas hästi funktsioneerima. Seda oli mul väga vaja teada- olen ka ise siis rahulik.” (SL Õhtuleht- 5.11.05)

Regionaalhaigla hakkab ehitama.

Haigekassa tutvustab tegevuspõhiseid hindu- mis rahapuudusel rakenduvad 2006. aastal osaliselt.

18-liikmeline Eesti päästemeeskond käib Pakistani missioonil abistamas ja ravimas maavärinas kannatada saanuid. Piirkonnas hukkus umbes 7000 inimest.

 

<strong><u>NOVEMBER</u></strong>

Aasta tagasi Tallinna abilinnapeaks saanud Diana Ingerainen naaseb Järveotsa perearstikeskusesse. Uueks abilinnapeaks läheb Merike Martinson- kes 7. oktoobril lastehaigla taassünnipäeval piltlikult öeldes lõikas läbi lastehaigla nabanööri- et 14 aastaga renoveeritud raviasutus võiks iseseisvalt jätkata.

Tervist edendavate haiglate (TEH) võrgustik võtab kokku viie aasta tööd. Suitsuvabad ja tervistavad ideed levivad julgelt edasi.

Digilugu saab hoogu. Riik koos haiglate ja erialaühendustega asutab Eesti E-tervise Sihtasutuse.

24. novembril tervisefoorumil tutvustab sotsiaalministeerium tervisepoliitikat.

<strong>WHO tervishoiuekspert Joseph Kutzin:</strong> “Kõik tahavad tervishoiusüsteemilt kolme asja: et see oleks tasuta või peaaegu tasuta- väga kvaliteetne ning kättesaadav kohe- kui seda vajatakse. Parimal juhul võib tervishoiusüsteem tagada kahte asja neist kolmest.” (Postimees- 29.11.05)

 

<strong><u>DETSEMBER</u></strong>

7. detsembril kinnitab valitsus oma korraldusega HIV/aidsi riikliku strateegia 2015. aastani. Aprillis arstide päevadel muretsesid osalejad samuti HIV/aidsi leviku pärast. Novembris registreeriti Eestis 5000. HIV-positiivne.

Riigikogu lükkab tagasi sotsiaaldemokraatide eelnõu maksta lisaks ravimihüvitisele pensionäridele veel 1000 krooni retseptiravimite hüvitist.<br /> Siis selgub- et jaanuaris langeb mitme retseptiravimi piirhind ja patsiendi omaosalus tõuseb.<br /><strong>Riigikogu liige Marko Pomerants:</strong> “…tervishoius on kindlasti olemasolevaid probleeme- millele lahendust ei ole või- ütleme- head lahendust ei ole leitud- milleks on näiteks ka ravijuhtude vähenemine või teistpidi väljendades järjekordade küsimus.” (Riigikogu 7.12.05 stenogrammist)

Heategevust harrastavad nii ettevõtjad kui eraisikud. Pelgulinna sünnitusmaja remondib aasta suurimalt eraannetajalt -  OÜ Manutent- Märt Vooglaid - saadud miljoni krooni eest arstide töö- ja puhkeruumid. Head inimesed toetavad ka raskelt haigete laste ravi ja koguvad raha kevadel selgroolüli murdnud motosportlase Avo Leoki seljanärvioperatsiooniks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.