Diabeetikud murravad puusaluu teistest sagedamini

1. tüüpi suhkurtõbe põdevatel inimestel on suurem tõenäosus
murda puusaluu- kirjutab Reuters Health. See kehtib nii meeste kui
naiste kohta- on uuringu käigus selgitanud Rootsi teadlased.

Luu mineraalaine tihedus on sageli 1. tüüpi diabeetikutel madal- kuid epidemioloogilisi andmeid luumurdude riski kohta on saadud vähe ja needki on ebatäpsed- eriti meeste osas- selgitavad dr Weimin Ye ja tema kaastöölised Karolinska Instituudist ajakirjas Diabetes Care.

Kõne all olevasse retrospektiivsesse analüüsi võeti 24 605 rootslase (12 551 meest- 12 054 naist) andmed riiklikust haiglaregistrist- kes olid enne 31-aastaseks saamist hospitaliseeritud diabeediga ajavahemikul 1975- 1998. Diabeedi esinemist võrreldi samast registrist saadud andmetega puusaluu murdude esinemiste kohta.

Teadlased võtsid kasutusele ka andmed surma- ja migratsiooniregistritest. Kumulatiivne tõenäosus puusaluu murru tekkimiseks arvutati Kaplan-Meieri meetodil. Arvutati välja suhtelised riskid hospitaliseerimiste järgi vastavalt vanusele- soole ja aastaajale võrreldes Rootsi elanike üldpopulatsiooniga.

Vaatlusperioodi alguses oli subjektide keskmine vanus 20-7 aastat- keskmine jälgimisaja pikkus 9-9 aastat. Puusaluu murde esines kokku 121 diabeetikul- neist 70 meestel ja 51 naistel. Luumurruga haiglasse sattumise ajal olid meeste ja naiste keskmised vanused vastavalt 41-3 ja 43-1 aastat. Kumulatiivne tõenäosus puusaluu murruks 65 aasta vanuses oli 6-6 protsenti.

Nii 1. tüüpi diabeeti põdevatel meestel kui naistel oli suhteline risk puusaluu murruks üldpopulatsiooniga võrreldes märgatavalt suurem- meestel vastavalt 7-6 ja naistel 9-8. Jälgimisaja pikenemisel risk suurenes- samuti siis- kui esinesid diabeedi mikrovaskulaarsed (oftalmoloogilised või nefroloogilised)- neuroloogilised või kardiovaskulaarsed tüsistused. Dr Ye meeskonna arvutuste järgi oli lisanduv risk tüsistuste esinemise korral 17-42 korda suurem.

“Arvestades seda- et kuni üks viieteistkümnest 1. tüüpi patsiendist võib olla murdnud puusaluu 65-aastaseks saades- tuleks esimeste seas päevakorda võtta primaarse preventsiooni meetodite arendamine-” järeldasid analüüsi autorid. <em>(Diabetes Care 28:2850-2855)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.