LÜHIUUDISEID:

Siseministeerium ja sotsiaalministeerium tegid
koostöölepingu

Uuest aastast jõustuva sise- ning sotsiaalministeeriumi vahel sõlmitud koostöölepingu eesmärk on kahe ministeeriumi ühine tegutsemine maakondade tasakaalustatud arengu saavutamisel.<br /> 15. novembril regionaalminister Jaan Õunapuu ja sotsiaalminister Jaak Aabi allkirjad saanud koostööleping sätestab sotsiaalministeeriumi ja siseministeeriumi ühise tegutsemise põhimõtted sotsiaalministeeriumi valitsemisalaga seonduvate maakondlike ülesannete täitmisel. Leping reguleerib koostööd sotsiaalhoolekande- tervise ja tervishoiukorralduse valdkonnas- teatas siseministeerium.<br /> “Nii sotsiaalvaldkond kui tervishoiu valdkond puudutab iga maakonna elanikku. Mul on hea meel- et oleme sotsiaalministeeriumiga jõudnud koostöös kokkuleppele. Ühistegevus haruministeeriumidega aitab parandada nii avalike teenuste kättesaadavust kui kvaliteeti-” ütles Jaan Õunapuu.<br /> Esimese koostöölepingu regionaalarengu seisukohalt olulise haruministeeriumiga sõlmis regionaalminister kultuuriministriga 23. augustil. Lõppeval aastal peetakse läbirääkimisi koostöölepingu sõlmimiseks veel haridus- ja teadusministeeriumiga.

 

 

<strong>Doonorite selts kingib helkureid</strong>

Veredoonorlust propageeriv mittetulundusühing Eesti Doonorite Selts käivitas novembris projekti- mille raames toodeti veredoonoriks tulekuks kutsuvaid südamekujulisi helkureid- et jagada neid tasuta erinevates Eesti linnades ja maakondades.<br /> Vabatahtlikud abilised kingivad helkureid ja ?okolaadi novembrist kuni detsembri lõpuni. Kampaania eesmärk on kutsuda inimesi oma turvalisuse eest seisma ning pimedal ajal helkureid kandma- öeldakse seltsi pressiteates.<br /> Doonorite seltsi juhatuse esimehe Kristiina Valgi-Kopti sõnutsi loodetakse seni rahapuuduse taga seisnud projektiga vähendada pimedal ajal sagenevaid otsasõite valgustamata jalakäijatele ning liiklusõnnetustest tingitud verevajadust.<br /> Raha kampaania läbiviimiseks koguti 29. oktoobril Reval Park Hotel amp; Casino’s toimunud heategevuslikul halloweeni-peol “Vampiiride öö”. Tuluõhtult saadi seltsi toetuseks 26 045 krooni.<br /> Helkurite tegemiseks vajaliku kanga on tootnud firma 3M ning helkurid on valmistanud Heatuju Maaletooja OÜ.<br /> Kodanikualgatuse korras 1998. aastal tegevust alustanud Eesti Doonorite Selts ühendab üle 200 aktiivse veredoonori üle Eesti- pakkudes ühise tegutsemise- koolituste ja ürituste kaudu lisaväärtust ning tehes doonorlust kui elustiili propageerivat teavitustööd. Seltsil on piirkondlikud esindajad lisaks Tallinnale ka Tartus- Pärnus ja Võrus. 

 

 

<strong>Terviseedendajad ergutasid Viljandimaa spordiklubisid</strong>

Südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamise programmi raames ärgitati Viljandimaa spordiklubisid endast teada andma. Aktiivsemate klubide vahel loositi välja kolm auhinda- teatas maavalitsuse pressiesindaja.<br /> “Inimesed liiguvad vähe- füüsiline koormus on samuti väike. Vähene füüsiline aktiivsus aga suurendab riski haigestuda südame- ja veresoonkonnahaigustesse-” nentis Viljandi maavalitsuse terviseedenduse spetsialist Elo Paap. “Käesoleva ettevõtmisega tahtsimegi saavutada seda- et maakonna spordiklubid kajastaksid oma tegevusi aktiivsemalt ning et inimestel oleks nende leidmine kergem. “<br /> Osalenud klubide vahel loositi välja kolm rahalist auhinda. Viljandi Suusaklubi sai loosi tahtel 2000- raskejõustikuklubi Power 3000 ning tenniseklubi Fellin 5000 krooni. 73-st Viljandimaal tegutsevast spordiklubist lõi kaasa üheksa. “Seda oli küll märksa vähem kui lootsime-” ütles Paap. “Siiski saime koguda päris palju infot kokku ning teha see kättesaadavaks ühel veebilehel.”

 

 

<strong>Elukiri pani nõuannetest kokku terve raamatu</strong>

Elukiri andis koostöös kirjastusega Tänapäev välja oma esimese raamatu- ajakirjas ilmunud terviseteemaliste artiklite kogu “Tervis 40+”.<br /> Ajakirja peatoimetaja Helle Raidla nentis- et ligi 400-leheküljeline raamat koondab vaid väikese osa kuue aasta jooksul ilmunud nõuannetest ja soovitustest. Seekord jäid välja näiteks loodusravi teemalised artiklid- mis võivad tulevikus saada omaette raamatuks.<br /> Üle neljakümnestele mõeldud raamat jaguneb nelja ossa. “Keskiga. Kriisi või rõõmu aeg?” käsitleb üleminekuaja füsioloogilisi muutusi ja psühholoogilisi probleeme; peatükis “Kui tervis teeb muret” annavad haiguste ennetamise ja koduse ravi suhtes asjatundlikku nõu meie arstid; peatükid “Aktiivne ja reibas” ning “Olla terve ja tunda end hästi” julgustavad inimesi enda eest hoolt kandma.

 

 

<strong>Läti laste hammaste tervis paraneb</strong>

Detsembri algul toimus Valkas Kirde-Läti suuhügieenikeskuse korraldatud konverents laste hammaste olukorrast. Konverentsi peamine sõnum oli spetsialiste rõõmustav - laste hammaste tervis on paranenud- vahendas Valgamaalane Valka ajalehe Ziemellatvija uudist.<br /> “Kirderegioonis töötame kuuendat aastat. Suuhügieeni spetsialistid peavad nii koolides kui lasteaedades loenguid ja näitavad lastele- kuidas õigesti hambaid pesta. Lasteaedades viidi läbi ka profülaktikat fluoritablettide võtmisega-” ütles suuhügieenikeskuse juht Lauma Leimane.<br /> Et saada ülevaadet oma töö tulemustest- viis keskus läbi laiaulatusliku uuringu. Sellest võis järeldada- et laste hambad on nüüd tunduvalt paremas olukorras.<br /> “Kahjuks on fluoritablettide profülaktika nüüdseks lõpetatud - riik seda enam ei finantseeri ja selle eest peavad hoolitsema vanemad-” märkis Leimane.<br /> Läti laste hammaste tervis on üldiselt Euroopa keskmisest kehvem.

 

 

<strong>Koolikokad õppisid tervisetoite valmistama</strong>

Ajaleht Lääne Elu kirjutas- et rohkem kui 30 Läänemaa koolikokka õppis detsembri esimesel laupäeval tegema tervislikke koolitoite- mida koolilapsed ka sööma nõustuksid.<br /> “Õpilaste söömisharjumused on halvad-” ütles Tartu kutsehariduskeskuse kokaõpetaja Juta Laatsit ajalehele. “Meie räägime- kuidas puu- ja juurvilja toidusse lisada- nii et lapsed seda sööksid.”<br /> Koolitus algas professor Raivo Voki koolitoidu tervislikkuse analüüsiga- jätkus Ülle Kruuda loenguga puu- ja köögiviljast ning lõppes proovitöö ja degusteerimisega- kus Läänemaa koolikokad tegid valmis 14 rooga 30 retseptiga raamatust- mille igaüks koolituselt kaasa sai.<br /> Näiteks vähimaitseline kalavorm maitseb ka tänapäeva lapsele- kes pole kunagi kala söönud ega üldiselt tahagi seda. Või rassolnik- milles on kurk asendatud kodumaise õunaga. Või hoopis gulja?? kõrvitsa ja paprikaga.<br /> Laatsit ja Kruuda olid arvamusel- et tänapäeva laste toitumisharjumused on kodus rikutud ning vajavad kas või vähehaaval parandamist. “Emal on kiire ja nii on lapsed kohandunud valmistoitudele ja snäkkidele-” ütles Juta Laatsit.<br /> Rahvusvaheline toitumisharjumuste uuring on näidanud- et puu- ja köögivilja süüakse Eestis vähe.<br /> Kui süüa viis portsjonit tervislikku toitu päevas- väheneb kroonilistesse haigustesse haigestumise tõenäosus 20 protsenti. Samuti on uuringud tõendanud- et puu- ja köögivili kaitsevad südame- ja veresoonkonnahaiguste eest.<br /> Haapsalu koolitus oli ajalehe Lääne Elu teatel Tervise Arengu Instituudi ja toidumessi korraldaja Profexpo 12-osalises koolitussarjas viimane.<br /> Profexpo juhataja Tiit Sarve sõnul tahavad korraldajad tuleval aastal tähelepanu pöörata lasteaedadele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.