Perearstid võitsid uue hinnakirjaga

Tervishoiuteenuste 1. jaanuarist jõustunud uute piirhindade rakendamine toob haigekassale täiendavat kulu üle 200 miljoni krooni võrreldes möödunud aasta piirhindadega, kinnitasid määruse koostajad seletuskirjas.

Tervishoiuteenuste 1. jaanuarist jõustunud uute piirhindade rakendamine toob haigekassale täiendavat kulu üle 200 miljoni krooni võrreldes möödunud aasta piirhindadega- kinnitasid määruse koostajad seletuskirjas.

Perearstiabi teenuse arvestuslik kulu haigekassale kasvab uute hindadega 505-lt miljonilt kroonilt aastas 560 miljoni kroonini aastas.

Perearstidel tõusis tänavusest aastast alla 2-aastaste laste pearaha 59-50 kroonilt 69 kroonini- 2-70-aastaste pearaha 27-10-lt 30-20-ni ja üle 70-aastaste pearaha 31-90-lt 36-10 kroonini kuus. Hõredalt asustatud piirkonnas töötavale perearstile makstakse pearaha tuhande isiku eest ka siis- kui tema teeninduspiirkonnas elab vähem kui tuhat inimest- nagu ka eelmisel aastal.

Endiseks jääb perearsti baasraha (6401 krooni kuus) ja mitmes kohas vastu võtvatele perearstidele maksab haigekassa samamoodi baasraha koefitsiendiga kuni 1-5- kui perearsti tegevus vastab määruses toodud tingimustele.

Muudatuseta jäid ka praksise kauguse lisatasud (vastavalt 700 ja 2009 krooni kuus) ning perearsti tunnistuse lisatasu (1000 kr kuus)- mis kaob tulemustasu rakendumisel alates 1. juulist 2007.

Uue lisatasuna hakkab haigekassa 2007. aastal maksma kinnitatud nimistuga töötavatele perearstidele haigusi ennetava ja krooniliste haigete jälgimise ning ravitöö tulemuslikkuse lisatasu piirhinnaga 4000 krooni kuus.

Haiguste ennetamisel arvestatakse lisaks laste vaktsineerimisele rinnanäärmevähi ja emakakaelavähi ning 2. tüüpi diabeedi varajase avastamise uuringuid- samuti südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktorite määramist. Krooniliste haigete jälgimisel suunab riik perearstide põhitähelepanu 2. tüüpi diabeedi ja kõrgvererõhktõve haigetele.

Rahaliselt on haigekassa planeerinud perearsti tunnistuse lisatasuks maksta 2007. aasta I poolaastal kokku 4-8 miljonit krooni ja seda asendama hakkavaks tulemustasuks 2007. aasta II poolaastal 6 miljonit krooni (arvestusega- et tulemustasu hakkab saama aastas <em>ca</em> 250 perearsti- nagu määruse seletuskirjas seisab).

Üleriigilise perearsti nõuandetelefoni ööpäevaringse teenuse piirhinnaks kuus on arvestatud endiselt 300 000 krooni ja ühe telefonikonsultatsiooni piirhind on endiselt 29 krooni.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<br /> KOMMENTEERIB:

<strong>Madis Tiik<br /><u>Eesti Perearstide Seltsi juhatuse esimees:</u></strong>

"2005. aasta jooksul on täpsustatud kulumudeli metoodika ning rakendatud tööaja arvestuses summaarset tööaega. Sellele minnakse üle astmeliselt lähema paari aasta jooksul.<br /> 2006. aasta pearaha tõus on seotud kulumudeli põhimõtete täpsustamise ja mudeli legaliseerimisega. 2004. aasta algusest rakendunud kulumudel on saanud seadusliku aluse ning perearstiabis on rakendatud kulupõhine hinnamudel.<br /> Nagu enamikus tervishoiuteenuste hindades on ka perearstikulumudelis veel kohti- kus Eesti Haigekassa ei tasu kulude eest 100-protsendiliselt. Näiteks tööjõu- ja koolituskulud ning ruumide ülalpidamiskulud piirkondades- kus ruumide rendimäär koos kommunaalkuludega on kõrgem kui 71 kr/m<sup>2</sup>.<br /> 2006. aastal on kavas üle vaadata 2003. aastal kokku lepitud varustuse ja inventari hinnad ning jõuda tööjõukulude osas kokkulepitud tasemele - 8 tundi pereõe ja 7 tundi perearsti osas.<br /> 2006. aastal algavad taas palgaläbirääkimised Eesti Arstide Liidu- Eesti Haiglate Liidu ja sotsiaalministeeriumi vahel. Nendest läbirääkimistest sõltuvad 2007. aasta hinnad- mistõttu Eesti Perearstide Selts ootab huviga läbirääkimiste algust."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.