Skisofreenia ravijuhend sai Kanadas täiendatud

Kanada arstid on hiljuti saanud endale uue skisofreenia ravijuhendi, novembris esitleti seda Kanada psühhiaatrite aastakonverentsil Vancouveris.

Kanada arstid on hiljuti saanud endale uue skisofreenia ravijuhendi. Novembrikuus esitleti juhendit Kanada psühhiaatrite aastakonverentsil Vancouveris- teatab Medscape.

Skisofreenia ravijuhendi eelmine versioon pärines aastast 1998. Juhised said nüüd täiendatud Kanada Psühhiaatrite Assotsiatsiooni CPA poolt. Töögrupi eesotsas olnud Calgary ülikooli psühhiaatriaosakonna juhataja Donald Addingtoni sõnul oli juhendi täiustamise eesmärgiks skisofreeniapatsientide eest hoolitsemise kvaliteedi parandamine.

British Columbia ülikooli psühhiaatriaprofessor William Honer rääkis konverentsil mõnest ravijuhistesse tehtud suuremast muudatusest. Esimest korda haigestunud patsiente soovitakse nüüd alustuseks neuropsühholoogiliselt korralikult uurida- kuna haigusele omane kognitiivse funktsiooni halvenemine raskendab psühhosotsiaalset toimetulekut.

Esmakordselt soovitatakse juhistes uurida patsiente 22q11 deletsiooni sündroomi suhtes- kui füüsiliselt esinevad sellele kromosoomhaigusele viitavad tunnused- kuna seda sündroomi seostatakse skisofreenia riski 25-kordse kõrgenemisega.

Neuroloogilise piltdiagnostika abil tuleks Kanada skisofreeniajuhiste järgi patsiente uurida esmase diagnoosimise ajal ning ravile allumatu haiguse korral. Dr Honeri sõnul esineb neuroradioloogilistel uuringutel nähtavaid kõrvalekaldeid umbes kaheksal protsendil esmase episoodiga patsientidest- enamasti mittespetsiifilise- kuid võimaliku prognostilise tähendusega.

Montreali McGilli ülikooli psühhiaatriaprofessor Ashok Malla rõhutas seda- et farmakoloogilise ravi alustamisel on väga tähtis võtta midagi ette ravisoostumuse kindlustamiseks. Tema sõnutsi ei piisa ütlemisest patsiendile: “Sul on tõsine haigus ja sa pead võtma seda ravimit.” Patsiendi ja perekonna kaasamine- ravisoovituste järgimiseks parimate võimaluste leidmine võib võtta nädalaid ning nõuab patsiendi arsti poolt pidevat pühendumist.

Malla soovitas veel- et antipsühhootiliste ravimite annustamisel võib olla vajalik kasutada soovitatust suuremaid doose- kuid põhjendused peaksid alati olema dokumenteeritud. Enam kui ühe antipsühhootikumi samaaegset kasutamist toetavaid tõendusmaterjale tema sõnul ei ole.

Ross Norman Western Ontario ülikoolist rääkis oma ettekandes skisofreeniapatsientidele mõeldud psühhosotsiaalse sekkumise rollist. Norman mainis- et kogemuste järgi võib edu oodata patsiendi tööalase suutlikkuse parandamisest- patsiendi ja perekonna teavitamisest ja harimisest- igapäevaelu oskuste õpetamisest ning kognitiiv-käitumisteraapiast.

Ravijuhend on avaldatud ajakirjas Canadian Journal of Psychiatry ning saadaval CPA võrguleheküljel <a href="http://www.cpa-apc.org">www.cpa-apc.org</a>.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.