Tartu teadlased napsasid uurimisraha Ameerikast

28 teadlast Balti riikidest, Kesk- ja Ida-Euroopast ning Venemaalt pälvisid mainekad Howard Hughesi Meditsiiniinstituudi teadusgrandid, väljavalitute hulgas on ka kaks Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi teadlast.

28 teadlast Balti riikidest- Kesk- ja Ida-Euroopast ning Venemaalt pälvisid mainekad Howard Hughesi Meditsiiniinstituudi (Howard Hughes Medical Institute - HHMI) teadusgrandid- vahendas arst.ee HHMI uudist.

Väljavalitute hulgas on ka Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi (TÜMRI) teadlased- dotsent Maia Kivisaar ja erakorraline professor Maris Laan.

HHMI uurimistoetusele esitati kokku üle 400 avalduse. HHMI eraldas grantideks 14 miljonit dollarit (<em>ca</em> 185 mln kr). Iga teadlane saab 100 000 dollarit (üle 1-2 mln kr) aastas viie aasta jooksul.

HHMI uurimistoetus pole mõeldud ainult üksikteadlase teadustöö edendamiseks- osa rahast läheb alati ka teadlase koduinstitutsiooni toetamiseks- näiteks laboriseadmete soetamiseks. Samuti toetatakse tudengite täiendõpet- elektroonilise teadusajakirja tellimist- koostööuuringuid ning osalemist teadusüritustel.

Alates 1991. aastast on HHMI toetanud 353 teadlast 39st riigist kokku 129 miljoni dollariga (<em>ca</em> 1-7 mld kr).

<br /><strong>MU</strong>

 

 

KOMMENTEERIVAD:

<strong>Maia Kivisaar<br /><u>TÜMRI geneetika dotsent:</u></strong>

"Sain HHMI grandi teist korda. Praegune uurimistöö on jätkuks varasemale- aastatel 2001-2005 kestnud projektile “Bakterirakkude füsioloogilisest seisundist sõltuvate geneetiliste ümberkorralduste uurimine perekond <em>Pseudomonas</em> liikidel”.<br /> Ka praegune uurimistöö on seotud bakterite geneetilise kohastumise molekulaarsete mehhanismide väljaselgitamisega stressitingimustes. Püüan sisu lühidalt selgitada.<br /> Sressitingimustes- mis piiravad bakterite kasvu- näiteks toitainete nappus- patogeensete bakterite puhul ka peremeesorganismi immuunvastus- antibiootikumiravi- toimub bakterite kiire evolutsioneerumine. Nad võivad mutatsioonide tõttu muutuda resistentseks teatud antibiootikumile või omandada võime kasutada toiduks ühendit- mida varem ei suutnud.<br /> Näiteks meditsiinis on antibiootikumiresistentsete bakteritüvede teke tõsiseks probleemiks. Uurimistöö on seotud just selliste molekulaarsete mehhanismide väljaselgitamisega- mis põhjustavad mutatsioonisageduse suurenemist stressis olevates bakterites. Täpsemalt seisneb meie uurimistöö erinevate DNA polümeraaside ja DNA-s tekkinud vigu parandavate süsteemide tööd koordineerivate mehhanismide selgitamises perekonda <em>Pseudomonas</em> kuuluvates bakterites.<br /> Tulemused võiksid aidata täpsemalt mõista fundamentaalseid mehhanisme- mis viivad mikroobipopulatsiooni kiirele evolutsioneerumisele muutuvates keskkonnatingimustes. Saadud info abil on võimalik välja töötada ka uusi meetodeid võitlemaks keskkonnaga kiiresti kohastuvate patogeensete bakteritega."

 

<strong>Maris Laan<br /><u>TÜMRI biotehnoloogia erakorraline professor:</u></strong>

"Grandi eest uurime reproduktiivse eduga seotud tandeemseid duplikatsioone inimese genoomis (“Tandem duplications in human genome associated with reproductive success”). Rohkem kui 5% inimese genoomist esineb tandeemsete kordustena- millest enamik on tekkinud primaatide evolutsiooni jooksul. Evolutsioonilisest aspektist on tandeemsed geenide duplitseerumised ülioluline allikas uute geenide ning geeniperekondade tekkeks. On pakutud- et tandeemsed kordused ja nende alteratsioonid vastutavad erinevuste eest inimese fenotüübilises varieeruvuses ja haiguste esinemises. Lisaks geenidele- mis on seotud immuunsuse ja aju funktsiooniga- on primaatide liinil rikastunud duplikatsioonide teel ka reproduktisooni ja arenguga seotud geenide palett.<br /> Meie töörühm (teemat alustasime 2003) on keskendunud uurima kolme inimese viljakusega seotud geeniperekonda- mis kodeerivad ema ja loote vahelist immuuntolerantsi- loote kasvu ja arengut mõjutavaid hormoone.<br /> Luteiniseeriva hormooni beeta alaühiku/kooriogonadotropiini beeta alaühiku (LHB/CGB) geeniperekond koosneb 7 geenist: 1 ajuripatsis ekspresseeruvast LHB geenist ja 6-st platsentas ekspresseeruvast CGB geenist. Luteiniseeriva hormooni ülesandeks on menstruatsioonitsükli reguleerimine ja ovulatsiooni indutseerimine- kooriongonadotropiini ülesandeks on kollaskeha funktsiooni toetamine- et tagada piisava hulga progesterooni tootmine raseduse I trimestril- endomeetriumi ettevalmistamine embrüo implantatsiooniks ja platsentatsiooniks- emaka verevarustuse parandamine- lokaalse immuunosupressiooni modifitseerimine.<br /> Kasvuhormooni/koorionisomatomammotropiini (GH/CSH) geeniperekond koosneb 5 geenist: 1 ajuripatsis ekspresseeruvast kasvuhormooni geenist ja 4 platsentas ekspresseeruvast geenist. Kasvuhormooni ülesandeks on reguleerida indiviidi postnataalset skeleti ja pehmete kudede kasvu ja arengut ning modifitseerida immuunreaktsioone. GH/CSH geeniklastri teistest geenidest on enim tuntud platsenta laktogeen- mille normist erineva kontsentratsiooniga on seostatud loote kasvupeetust ja preeklampsiat.<br /> Galektiinide hulka kuulub terve grupp organismi erinevates kudedes leiduvaid valke- mis seovad süsivesikuid (beeta-galaktosiidi jääke) ning mille ülesandeks on reguleerida rakkude adhesiooni- kasvu- diferentseerumist ja apoptoosi- samuti modifitseerida immuunvastust ja põletikureaktsioone. Kuigi platsentas ekspresseeruvate galektiinide täpsema funktsiooni kohta on veel vähe andmeid- on siiski viiteid- et nad osalevad immuuntolerantsi tekkes ja platsenta moodustumisel.<br /> Meie uurimistöö fookuses on nende geeniperekondade normaalne ja patoloogiline geneetiline varieeruvus- ekspressioonimustrid- evolutsioon ning meioosis toimuvad genoomsed ümberkorraldused ning ristsiirde mustrid.<br /> Pikas perspektiivis annab uurimistöö panuse inimese reproduktiivfunktsiooniga seotud probleemide täpsemas diagnostikas- prognostikas ja ravimeetodite valikus."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.