Näidismenüü saab peagi koostada internetis

Järgmisest nädalast saavad kõik tervisliku toitumise huvilised kavakohaselt koostada näidismenüü internetis ja testida oma toitumise vastavust eale, soole ja füüsilisele liikumisele.

Järgmisest nädalast saavad kõik tervisliku toitumise huvilised kavakohaselt koostada näidismenüü internetis ja testida oma toitumise vastavust eale- soole ja füüsilisele liikumisele.

Vastav veebikülg on loodud tavakasutajale- kes saab selle abil välja arvutada söödud toidust saadava energia- põhitoitainete ning tähtsamate vitamiinide ja mineraalainete kogused. Saadud tulemusi on võimalik võrrelda 2005. aastal koostatud uute toitumissoovitustega ning lasteaiaealistel lastel ja kooliõpilastel 2002. aastal sotsiaalministri määruses kehtestatud normidega.

Menüüarvutusel kasutatav andmebaas sisaldab umbes 600 erinevat toiduainet ja 600 rooga. Roogade puhul saab kasutaja tutvuda ka nende retseptiga. Söödud toitude sisestamine on võimalik nii toidu nime järgi otsides kui sobiva toidugrupi (teraviljatooted- supid jms) alt.

Andmebaasi koostamisel on arvestatud ka sellega- et inimesed kasutavad oma igapäevaste toitude valmistamisel erineva rasvasusega piima ja erinevaid toidurasvu ning tihtipeale ka eri kogustes.

Paljude toitude puhul on seetõttu toodud lehel küll sarnased road- kuid mis on valmistatud erineva piimaga. Samuti on enamike rasvaga valmistatud toitude juures võimalik inimesel ise valida selle valmistamiseks kasutatud rasvaine ning kulunud kogus.

Lehekülg sisaldab lisaks kolme kalkulaatorit - kehamassiindeksi (BMI) kalkulaatorit- täpsustatud toiduenergiavajaduse arvutamise kalkulaatorit täiskasvanutele ning tegevusest sõltuva energiakulutamise arvutamise kalkulaatorit.

Koos menüüarvutusel kasutamist mittevõimaldavate toiduainetega (sellised- mida reeglina toorena ei sööda) sisaldab lehekülje andmebaas 1000 toiduaine toitainelise koostise 100 grammi kohta.

Saades teada- et mõnda toitainet saab kasutaja oma igapäevasest toidust liiga vähe- on tal võimalus ka kohe näha antud toitaine parimaid allikad. Kõikide toitainete kohta on ühtlasi toodud lühikirjeldused - millised on nende ülesanded organismis ning võimalikud tagajärjed- kui seda toitainet ei tarbita soovitustele vastavalt.

<br /><strong>ALJONA KURBATOVA<br /></strong>Tervise Arengu Instituudi strateegia ja planeerimise osakonna juhataja

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.