Paljud südamehaiged ei järgi arsti määratud ravi

Liiga paljud südamehaiged võtavad arstide poolt määratud ravimeid ettenähtust väiksemates kogustes, vahendab HealthDay News USA kardioloogide teadet.

Liiga paljud südamehaiged võtavad arstide poolt määratud ravimeid ettenähtust väiksemates kogustes- vahendab HealthDay News USA kardioloogide teadet.

Arstide mure aluseks on uurimus- mis on avaldatud ajakirjas Circulation ning milles jälgiti seitsme aasta jooksul Duke’i ülikoolis ravitud 31 750 tõsisema südamehaigusega patsienti. Ligi pooled neist tunnistasid- et nad ei võtnud beeta-blokaatoreid- aspiriini- statiine ja teisi ravimeid nii- nagu arst oli ette kirjutanud.

Kõige halvemini järgisid arsti poolt määratud ravi need- kes seda kõige rohkem vajanuks: vanurid- südamepuudulikkusega ja kaasuvate haigustega patsiendid.

Uuringusse võetud patsientidel oli südamel tehtud vähemalt üks protseduur- näiteks šunteerimine- või oli mõni nende pärgarter sulgunud vähemalt 50 protsendi ulatuses. Aspiriini ei tarvitanud pidevalt 29 protsenti patsientidest- kellele arst oli nii määranud. Ravisoostumuse suhe oli teiste ravimite puhul aga halvem: 46 protsenti kinnitasid- et järgisid arsti ettekirjutusi beeta-blokaatorite- ainult 44 protsenti statiinide kohta. AKE inhibiitoreid võtsid pidevalt 20 protsenti südamepuudulikkusega patsientidest.

<strong>Põhjuseid on mitu<br /></strong>Artikli ja uuringu autor dr Kristin Newby pidas halva ravisoostumuse põhjuseks mitut tegurit. Ravimi hind mängib oma osa- kuid tähtsaimaks põhjuseks pidas Newby arstide- õdede ja apteekrite tegevust.

Patsiendid ei taipa mõnikord ravimite võtmise tähtsust- ütles Newby. Uurimuse eesmärgiks ei olnud küll selgitada- mis juhtub nende tervisega- kes ravi ei järgi- kuid Newby nägi viiteid paremale elulemusele hea ravisoostumusega patsientide hulgas: “See on kooskõlas randomiseeritud uuringute tulemustega.”

Probleemi lahendamiseks peaksid arstid ja teised tervishoiutöötajad üheskoos pingutama- arvas Newby. Tarvis on küsida ravimite võtmise kohta igal külastusel- selgitada patsientidele ja nende perekondadele selle tähtsust.

<strong>Kahtlused osutusid tõeks<br /></strong>“Ravimite ebakorrapärast võtmist võis kahtlustada- kuid selliste numbrite nägemine on alati üllatus-” ütles Newby- kelle meelest peaks probleemi ulatuse nägemine panema meedikud tegutsema.

North Carolina ülikooli meditsiiniprofessor dr Sidney Smith kirjutas oma kommentaaris- et näha on mõningaid märke ravisoostumuse paranemisest- kuid pikk tee on veel minna. Probleemist mööda vaadata ei saa ja sellega tegelemine tuleks ette võtta kogu tervishoiusüsteemis- arvas Ameerika Südameassotsiatsiooni nimel sõna võtnud Smith.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.