Viljandi haigla polikliinikust viidi laua alt arvutikastid minema

Viljandi haiglas kümme aastat töötanud IT-spetsialist Olav Kauli korraldas aastapäevad tagasi olulise muudatuse haigla polikliiniku arvutivõrgus.

Viljandi haiglas kümme aastat töötanud IT-spetsialist Olav Kauli korraldas aastapäevad tagasi olulise muudatuse haigla polikliiniku arvutivõrgus.

Polikliinikus toimib uudne arvutilahendus- kus laua all olnud arvutikasti asendab umbes A5 formaadis metallist karbike ehk terminal. Monitori- klaviatuuri- hiire ja printeriga varustatud terminal võimaldab arvutivõrgu kaudu kasutada Linuxi serveris paiknevat tarkvara. Arvutitöökohti on varasema 10 asemel polikliinikus sestpeale 25.

Kaasaegne ja turvaline lahendus hoidis kokku vähemalt 150 000 krooni- rehkendab haigla infotehnoloogiateenistuse juht Olav Kauli.

Muudatuseks oli soodne pinnas- selgitab Kauli varasemat tausta. Umbes kümme aastat tagasi pakkus sotsiaalministeerium Viljandi haiglale - haiglat juhtis siis praegune Kuressaare haigla juht Viktor Sarapuu - haiglate infosüsteemi Ester katseprojekti ja haigla võttis asjast kohe kinni. (Praegu on Estri arendaja- infotehnoloogiafirma Gennet Lab tulnud välja juba veebipõhise iEster versiooniga- mis Viljandi haigla ambulatooriumis 2004. aasta oktoobrist toimib Ester3.4-na.)

“Primaarne oli tarkvara pluss arendus ja see lõi võimaluse vabavaralise- Linuxi terminalilahenduse rakendamiseks-” ütleb Kauli.

Terminalilahendus iseenesest oli Kaulit võlunud pikemat aega. Poolteist aastat tagasi sattus ta lugema Eesti Ekspressi tehnikalisast Homme- et ennustuste järgi lähema paari aasta jooksul plahvatuslikult levima hakkavat terminalilahendust pakutakse ka Eestis. Nõnda leidis Kauli infotehnoloogiafirma SmartLink Tallinnas ja uus lahendus jõudis peagi ka Viljandi haiglasse.

PC-kastidest ei olnud Kaulil kahju loobuda. “Arvutiareng ongi veidi kõrvale kaldunud. Algul loodi suur PC-kast- et vajadusel võiks sinna lisada uusi võimalusi. Paraku ei ühildu uued lisad vana kasti ehitusega ja nii ei leia enam- mida sinna panna-” arutleb Kauli. “Lihtsam on uus osta.”

Arvutikasti asendavas terminalis pole ühtki liikuvat osa- seega see ei tee häält ega kulu- peale selle hoiab võrreldes PC-kastiga elektrienergiat kokku umbes 60 korda- kui uskuda SmartLinki andmeid.<br /> Peale terminali said polikliiniku töötajad lauale uue LCD-monitori - veel ruumi kokkuhoidu- mis väikestes kabinettides pole sugugi vähetähtis.

Viljandi haigla nelja-aastase kogemuse põhjal ütleb Kauli LCD-monitoride töökindluse kohta- et ainult ühel monitoril esimesest partiist tekkis garantiiajal probleem ja see sai lahendatud.

Et server ehitati Linuxi platvormile- tuli töötajatel arvuti käivitamisel harjumuspärast Windowsi töökeskkonda vahetada. Suuri probleeme ei olnud- ütleb Kauli. Polikliiniku arvutikasutajad saavad kasutada vabavaralist kontoritarkvara- kirjavahetustarkvara ja muidugi pääsevad ka internetti.

Kõigele tipuks pakkus SmartLink haiglale rendilahendust- mis haigla finantsvõimalustega paremini sobib. “Rendime töökohti koos tehnilise toega: server ja tarkvara on SmartLinki hooldada-” täpsustab Kauli.

Kümme aastat tagasi- kui TPI süsteemiinseneri diplomiga Kauli Viljandi haiglasse tööle tuli- alles ehitati arvutivõrku. Alustati kümne arvutiga. Nüüd on üle 700 töötajaga (osa töökohti töötab 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas) majas umbes 150 arvutitöökohta. Infotehnoloogiateenistuses töötab Kauli alluvuses neli inimest.

<br /> MALLE TOOMISTE<br /><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

***********************************************

<br /><br /> KOMMENTEERIB

<strong>Meelis Roosimägi<br /><u>AS Gennet Lab juhataja:</u></strong>

"Tänavu 15-aastaseks saav AS Gennet Lab arendab haigla infosüsteemi Ester 3 juba 1999. aastast. Viimastel aastatel on areng siirdunud enam veebikeskkonda. Kliinilise töö arvutiseerimiseks ja andmetöötluseks vajalik funktsionaalsus on jõudnud tasemele- mis võimaldab kogu patsiendiga seotud raviteabe koondada patsiendi elektroonilisse haiguslukku või tervisekaarti. Nii anamnees- uuringud- diagnostilised ja raviprotseduurid kui epikriisid moodustavad ühtse digitaalse terviku (patsiendi e-terviselugu). Peatselt saavad kõik perearstid võimaluse saada väljavõte oma haiglasse suunatud või sattunud patsiendi haigusloost elektrooniliselt. Andmetöötluses kasutab Ester 3 laialdaselt ühtseid klassifikaatoreid (RHK10- NOMESCO- SNOMED jt)- andmevahetus kaasaegsete meditsiiniseadmetega põhineb rahvusvahelisel standardil HL7.<br /> Gennet Labi klientideks on teiste seas kolm keskhaiglat ja kõik üldhaiglad- kokku 25 tervishoiuteenuse osutajat ligi 3000 arvutitöökohaga. Kuigi tööd on veel ka Estri enese funktsionaalsuse täiustamisel- mõtleme juba haigla tervikliku infosüsteemi arendamisele- mis seoks nii kliinilise kui majandustarkvara.<br /> Gennet Labi varasematest arendustest on rahvusvahelise tunnustuse saanud Verepank EVI- mis on rakendatud kõigis Eesti verekeskustes ja haiglate verekabinettides. Euroopa Vereteenistuse Kvaliteedikomisjon tunnistas EVI selle valmimisel kaasaegseimaks vereteenistuse infosüsteemiks."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.