Ida-Tallinna keskhaigla teeb ägeda valu jaoks teenistuse

ITK intensiivravi osakond loob ägeda valu teenistuse, et optimeerida valuvaigistite kasutamist ja tagada patsientidele parem valuravi.

Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) intensiivravi osakond loob ägeda valu teenistuse- et optimeerida valuvaigistite kasutamist- tagada patsientidele parem valuravi ja seeläbi suurem rahulolu haiglaraviga.

Uue teenistuse loomine tähendab seda- et võetakse tööle veel üks arst ja üks õde- aasta jooksul kaardistatakse olemasolev olukord ja töötatakse välja paremad raviskeemid.

ITK intensiivravi osakonna juhataja Annika Reintami sõnul on Inglismaal enam kui kahesaja voodikohaga haiglatest 83 protsendil olemas ägeda valu teenistus. Nende loomisele eelnenud uuringus 1990ndatel aastatel leiti- et operatsioonijärgne valutustamine oli adekvaatne vähem kui pooltel juhtudest ehk üle poole patsientidest kannatasid kas tugevat või väga tugevat valu.

“Me kaardistame kõigepealt olemasoleva olukorra- et saaksime aasta pärast öelda mitte ainult seda- kuidas on olukord valu tundmisega Inglismaal- vaid kuidas see oli Ida-Tallinna keskhaiglas veebruaris 2006 ja kuidas on veebruaris 2007-” selgitas Annika Reintam.

Valuteenistuse õde hakkab patsientide valu igapäevaselt hindama- küsitleb patsiente igas osakonnas ja annab raviarstile tulemustest ülevaate. Juba praegu käivad kolm õde küsitluslehtedega operatsioonijärgselt patsientide juures- et kirja panna kasutatud valuvaigistite toime- kõrvalmõjud jms.

Praegu tegelevad valuraviga erinevate erialade spetsialistid- eesmärk on keskenduda valuravile sihipäraselt- lisas ITK juhatuse liige Peeter Ross. Maailmas on leitud- et see toob kaasa oluliselt paremaid tulemusi valu leevendamises ja patsientide rahulolus.

<strong>Valuravi sihipärasemaks<br /></strong>Inimeste valulävi on erinev. Valu on subjektiivne tundmus- mida kõrvalseisjad ei saa objektiivselt hinnata. Patsiendil palutakse valu tundmist sõnaliselt kirjeldada. Viimastel aastatel on võrdlusvõimaluse saamiseks võetud kasutusele valuskaala.

Sellel lükatit meenutaval lihtsal abivahendil on numbrid ühest kümneni. Patsient valib- millises punktis arvab ta end oma valuga skaalal olevat. See võimaldab valutundmust kuidagi objektiviseerida ja võrrelda seda näiteks enne ja pärast mingi valuvaigisti saamist.

“Valu on ebameeldiv tundmus ja kurnab organismi nii füüsiliselt kui vaimselt-” märkis Reintam. “Kui valu õnnestub vältida või minimaliseerida- siis paranevad patsiendid kiiremini- nende haiglaravi kestvus on lühem ja tekib vähem tüsistusi.”

Kindlasti ei saa öelda- et kui tehakse selline operatsioon- siis on valu just nii tugev - ühel on see väga tugev- teisel võib-olla peaaegu märkamatu.

<strong>Osakondade ülene meeskond<br /></strong>Ägeda valu ravi teenistuse mõte on osakondade üleses meeskonnas- kes pakub välja just konkreetse haiguse ja patsiendi puhul sobiva raviskeemi. Praegu määrab ravi igas osakonnas erinev arst- kel on oma eelistused ühe või teise ravimi kasutamisel. Üpris levinud on see- et teise vahetuse arst määrab omakorda mingi teise valuvaigisti- mida tema on harjunud kasutama- ja öövahetuse arst veel kolmanda.

“Alatasa peab patsient tarbima kolme-nelja valuvaigistit- mille mõjud osaliselt kattuvad ja võivad olla omavahel isegi vastunäidustatud. Niimoodi ei ole mõtet tablette anda või süste teha-” ütles Reintam.

Loodav teenistus hakkab tegelema haiglas viibivate patsientide ägeda valuga- mitte kroonilise valuga.

Haiglas puutuvad valuraviga igapäevaselt kokku anestesioloogid- nende käsutuses on kõige suurem ampluaa vahendeid- millega valu ravida. Need ei ole ainult ravimid- mida manustatakse suu või veeni kaudu- vaid ka mitmesugused regionaalsed valutustamise vahendid nagu näiteks sünnitusel kasutatav spinatuaal. Meeskonda kuuluvadki seetõttu anestesioloogid ja anesteesiaõed.

Kroonilise valu raviga on Eestis mitmes kohas juba aastaid tegeletud. Avatud on valuravi kabinetid- kus võtavad patsiente vastu erinevate erialade inimesed- näiteks neuroloogid- reumatoloogid jt.

<strong>Inimlikult inimesega<br /></strong>Eestis pole ägeda valu teenistust üheski haiglas seni loodud. Miks Ida-Tallinna keskhaiglas sellele just praegu rõhku pannakse?

Annika Reintami sõnul on ühiskonna areng jõudnud nii kaugele. “Peame rohkem mõtlema inimese heaolule- mitte ainult opereerima- ravima haigust- vaid tagama ka patsiendi subjektiivse rahulolu.”

Mõte tekkis osakonna viiel-kuuel arstil omavahelistes jutuajamistes ja koolituste käigus. Reintam lisas- et ta on elukutselt anestesioloogia- ja intensiivraviarst- kuid ei hakka ise valuteenistuse meeskonda kuuluma. Tema peal on üldine vastutus.

Peeter Ross hindas- et intensiivravi osakonna näol on tegemist kollektiiviga- kes oskab seda asja lahendada. “Haigla juhtkonnal jääb üle neid toetada. See haakub ka meie haigla juhtmõttega “Inimlikult inimesega!”- haigla tegevusega - tahame anda inimestele positiivset emotsiooni.”

Praegu suhteliselt juhupõhine ravimine peaks lähiajal asenduma läbimõeldud raviskeemidega. Arvestada tuleb nii erinevate ravimite omavahelist sobivust- sobivust patsiendile kui manustamise aega. Näiteks on uuringute põhjal teada- et ravi on efektiivsem- kui manustada valuvaigistit enne valu maksimumi saabumist. Seega peab raviskeemis kajastuma ka ravimi andmise aeg.

Skeemide väljatöötamine võtab aega. Pole ju tegu ühe universaalse valuskeemiga- mis sobib ühtviisi kõigile. Mingil määral jaotuvad patsiendid rühmadesse lähtuvalt operatsioonidest- kaasuvatest haigustest ja valutundlikkusest.

Erialakirjanduse andmetel võib valuteenistuse tööst tekkida mõõdetav efekt mõne aasta jooksul. ITKs peaksid uudsed raviskeemid osaliselt käivituma juba selle aasta jooksul.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

 

 

<br /><strong><u>Valuteenistuse vajadus:</u></strong>

* Adekvaatne postoperatiivse valu ravi kiirendab haigete paranemist ja vähendab tüsistuste tekkimise riski- samas mitteadekvaatne valuravi operatsioonijärgsel perioodil toob endaga kaasa ravi kestvuse pikenemise- mis paratamatult tõstab ravi maksumust.

* Ägeda valuga seotud tüsistuste mehhanismid on erinevad. Rindkere ja kõhu eesseina lihaste rigiidsus- mida põhjustab äge valu- annab hingamismahu languse- alveolaarse ventilatsiooni jääkmahu vähenemise. Tulemus väljendub alveoolide kollapsis- hüpokseemias ja vere oksügenisatsiooni languses. Halveneb ekspektoratsioon - arenevad atelektaasid ja kopsuinfektsioon.

* Valust areneb sümpaatilise närvisüsteemi hüperaktiivsus tahhükardia- perifeersete veresoonte takistuse tõusuga ja hüpertensiooniga. Tekib hüperkoagulatsioon - suureneb trombootiliste tüsistuste oht. Kaasuva koronaarpuudulikkusega patsientidel müokardi kasvanud hapnikutarbimise foonil tõuseb müokardi infarkti tekke risk.

* Vegetatiivse närvisüsteemi aktivatsioon valusündroomi foonil tõstab silelihaste toonust - langeb soole peristaltiline aktiivsus kuni soolepareesini. Mitteadekvaatne ravi opioididega ainult halvendab situatsiooni. Valu segab haigete varast mobilisatsiooni- suurendades veenitromboosiohtu- põhjustab imuunsuse langust- eriti kõrgema riskiga haigetel.

* Kroonilise valu sündroomid pärast operatsioone arenevad tunduvalt sagedamini- kui võiks arvata.

* 1990. a Inglismaal korraldatud mastaapse uuringu tulemus näitas- et patsientide subjektiivsel hinnangul oli opijärgne analgeesia adekvaatne alla 50% juhtudest. 2002. aasta 165 publikatsiooni kokkuvõttes kurtsid keskmiselt tugevat ja tugevat valu pärast statsionaaris tehtud operatsiooni vastavalt 29-7% ja 10-9% patsientidest. Pärast ambulatoorset operatsiooni kaebas valu üle 45% patsientidest.

* Ägeda valu ravi teenistus (ÄVT- <em>acute pain service</em>) on kõige efektiivsem mehhanism valuprobleemide lahendamiseks suurhaiglas. 1998. aastal töötasid ÄVT-d 17 Euroopa riigis- üritades standardiseerida valu hindamist ja dokumenteerimist. 2005. aastal oli ÄVT üle 200 voodikohaga haiglatest Inglismaal 403 (83%) haiglas- Saksamaal 446 (36%)- Itaalias 371- Hispaanias 186 haiglas. USAs ja Iisraelis on ÄVT olemasolu haigla litsentseerimise tingimuseks.

* ÄVT töö on ka majanduslikult põhjendatud - adekvaatne valuravi vähendab ravikulusid opijärgsete tüsistuste arvu vähenemise ja statsionaarse ravi kestvuse lühenemise kaudu.

 

<br /><strong><u>Tööplaan:</u></strong>

* Valuauditi korraldamine (veebruar 2006).

* Valuravi skeemide väljatöötamine ja juurutamine haiglas (veebruar-detsember 2006).

* Valuravi lehe väljatöötamine (veebruar-aprill 2006).

* Valuteenistuse ööpäevaringse kättesaadavuse tagamine (valuabi telefon).

* Valuravi kaardistamine ITK-s.

* ITK personali valualane koolitamine.

* Uute valuravimeetodite juurutamine.

* Kliiniliste uuringute läbiviimine uute meetodite juurutamiseks ja valuravi skeemide efektiivsuse hindamiseks.

* Osavõtt riiklike ja rahvusvaheliste valuseltside tööst.<br />

<em>Allikas: ITK ägeda valu ravi teenistuse projekt</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.