Jaapani ja USA teadlased lõid uued analüüsid kasvajate avastamiseks

Teadlased on välja töötanud uued võimalused kolorektaalse vähi ja põievähi avastamiseks, kirjutab Reuters Health.

Teadlased on välja töötanud uued võimalused kolorektaalse vähi ja põievähi avastamiseks- kirjutab Reuters Health.

Kolorektaalse vähi avastamismeetodit on kirjeldanud Jaapani teadlased ajakirjas Gastroenterology. Vähi varaseks avastamiseks sobiva meetodi aluseks on kasvajarakkude eraldamine väljaheitest.

<strong>Kasvajarakud väljaheites<br /></strong>Uurijate meeskonda juhtinud dr Yasuhiro Matsumura ütles uudisteagentuurile- et avastamismeetodi mõttele viis teadlasi idee- et koos soole limaskestast eraldunud normaalse koe surnud rakkudega leidub väljaheites ka kasvajarakke- mis säilivad seal eluvõimelisena pikka aega.

Matsumura ja tema kaastöölised uurisid analüüsi teostatavust 116 kolorektaalse vähiga patsiendil ning 83 tervel vabatahtlikul. Kasutatav filtersüsteem oli võimeline filtreerima läbi terve suspensiooni- ilma et tekiks ummistusi- kirjutavad autorid.

Rakupopulatsioonide eraldamiseks kasutati antikehadega kaetud magnetosakesi. Antikehad olid spetsiifilised antigeenile- mida esineb enamiku normaalsete ja neoplastiliste epiteelkoe rakkude membraanil.

Saadud rakke uuriti nii tsütoloogilisel kui DNA analüüsil. Tsütoloogial oli näha atüüpilisi rakke 28 protsendil vähipatsientidest- tervetel inimestel mitte. Geneetilised muutused olid leitavad 82 vähipatsiendil- mis annab testi sensitiivsuseks 71 protsenti. Muutused olid näha ka kümnel vabatahtlikul- mis tähendab 88-protsendilist spetsiifilisust. Nendest juhtudest- mil geneetilised muutused olid leitavad otse kasvajakoest- avastati jaapanlaste testiga 86 protsenti.

Dr Matsumura kinnitusel on kavandamisel nüüd prospektiivne randomiseeritud uuring- et võrrelda uut meetodit peitvere testiga- määrata selle tundlikkus ja spetsiifilisus tavalises skriiningpopulatsioonis- hinnata kasulikkust kliinilises töös ning maksumust.

<strong>Põievähi taastekke avastamine<br /></strong>Põievähi avastamismeetod töötati välja Ameerika teadlaste poolt. Autorid näevad meetodi kasulikkust lisauuringus tsüstoskoopia kõrval põievähi taastekkimise avastamiseks.

Dr H. Barton Grossmani ja tema kolleegide sõnul areneb kasvaja uuesti vähemalt pooltel põievähi tõttu ravitud patsientidest. Tsüstoskoopia on põhiline jälgimismeetod- kuid kuna sellega võivad jääda mõned kasvajad avastamata- võetakse tavaliselt ka uriini tsütoloogiline proov - sellel on aga autorite hinnangul mõned puudused.

Grossmanni test seisneb kasvajarakkudes esineva valgu NMP22 avastamises. Ajakirjas Journal of the American Medical Association kirjeldatud uuringus võrreldi NMP22 testi uriini tsütoloogilise uuringuga 668 patsiendil. Kasvaja oli taastekkinud nendest 103. Tsüstoskoopial avastati 91-3 protsenti kasvajatest- NMP22 test tõstis selle avastamistaseme 99 protsendini.

Antud uuringus ei nähtud- et uriini tsütoloogia kasvaja avastamisprotsenti tsüstoskoopia kõrval suurendanud oleks.

NMP22 uuringul avastati kaheksa pahaloomulist kasvajat üheksast- mis muidu tsüstoskoopial nähtavale ei tulnud. Ainukese meetodina kasutades oli testi sensitiivsus 49-5 ja spetsiifilisus 87-3 protsenti.

<strong>Üheseltmõistetav vastus<br /></strong>Autorite arvates on uus analüüs tsütoloogiast parem- kuna seda ei pea läbi viima eraldi laboris- see ei sõltu terveksjäänud rakkude olemasolust ning annab üheseltmõistetava vastuse.

NMP22 meetodil saab patsiendile vastuse anda juba patsiendi külastuse ajal ning see maksab teadlaste väitel poole vähem kui tsütoloogia.

Praeguseks saadud tulemused vajavad kinnitamist mõnes randomiseeritud kontrollitud uuringus. <em>(Gastroenterology 2005; 129: 1918-1927; JAMA 2006; 295: 299-305)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.