Juhtivõed üritasid Pärnus rekordit

27. jaanuaril Pärnus peetud juhtivõdede teabepäevale kogunes 134 õde üle Eesti, mis jääb veidi alla rekordile – möödunud teabepäeval Tartus osales ligi 150 õde.

27. jaanuaril Pärnus peetud juhtivõdede teabepäevale kogunes 134 õde üle Eesti- mis jääb veidi alla rekordile - möödunud teabepäeval Tartus osales ligi 150 õde.

Pärnu haigla õendusteenistuse juhataja Margit Seppiku sõnul läks teabepäev korda. “Õhkkond oli hea- ettekanded ei läinud liialt akadeemiliseks-” hindas Seppik.

Pärnu haigla kirurgiakliiniku ülemõde Kristi Puusepp rääkis intrigeerivalt võimust ja mõjuvõimust juhtimises. Juht ei ole vaid ametikoht- vaid juht peab olema ka liider. Kuulajad said endasse vaadata ja mõtiskleda- milline juht keegi ise on- vahendas Seppik.

Eesti Ämmaemandate Ühingu juhatuse liikme Ülle Lemberi asemel teabepäeval esinenud Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku ülemämmaemand Made Bambus tutvustas tööd ämmaemandate iseseisvate teenuste nimel. Tänases õigusruumis on õdede iseseisvad teenused sätestatud ja kohe on sinna jõudmas ka ämmaemandad.

Publikule meeldis poliitikauuringute keskuse Praxis tervisepoliitika programmi juhi Ain Aaviksoo ettekanne trendidest tervishoius. Kas tervishoid on luksuskaup? Millal jõuab Eesti terviseühiskonna tasemele? Eesti riik on viimase 15 aastaga palju tervishoidu reforminud ja samas annab tunda avatus tööjõuliikumise näol Euroopa Liitu astumise järel.

Paljud tahavad välismaale tööle minna. Kui me koolitame aastas 150 õde- aga ligi pooled neist tahavad minna välismaale tööle- siis tuleb tegutseda- et noor õde jääks tööle oma erialal ja Eestisse.

Demograafilist prognoosi arvestades - et rahvastik vananeb ja tööjõuealiste ehk maksumaksjate osakaal ühiskonnas väheneb - ennustas Aaviksoo- et õdede roll kasvab lähema kümne aasta jooksul Eestis oluliselt.

Õdede magistriõppe võimalusi tutvustas Tartu ülikooli õendusteaduse osakonna juhataja Ilme Aro. Tänaseks on magistrikraadiga õdesid Eestis alla kümne- kuid magistriõpinguid alustanutest on nimekirjas 42 inimest.

Euroopa Liit on liikmesriikidele soovitanud magistriõpet just õenduspedagoogika ja õendusjuhtimise erialal.

Täiendõppest veel nii palju- et tänavu avanes kõrgharidusega õdedel võimalus europrojekti raames ühe aastaga omandada kitsam õenduse eriala (40 ainepunkti). Euroopa Sotsiaalfondi projektis “Õdede erialase koolituse arendamine” osaleb teiste hulgas neli Pärnu haigla õde- kes peaksid siis aasta lõpul saama õde-spetsialisti diplomi.

Juhtivõdede teabepäeval Pärnu haiglas oli juttu ka sellest- et rahvusvaheline õdede organisatsioon (ICN) võttis 2006. aasta teemaks õdede töönormatiivid.

Pärnu haigla õendusteenistuse juhataja Margit Seppik tähendas- et töökoormus on väga kuum teema ka Eestis.

Kui õdesid jääb väheks- siis hakkab see kogu rahva tervist mõjutama. Sellepärast tuleks riigil kõiki tervishoiutöötajaid väärtustada- tervishoiuga liituvad probleemid peavad olema esikümnes- sõnas Seppik.

Järgmisel korral kohtuvad juhtivõed sügisel Ida-Virumaal.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.