Rootslased toovad vene arste ja õdesid Valgamaale

Rootslastelt täiendkoolitust saanud Valgamaa perearstid aitavad nüüd omakorda Venemaa Vologda oblasti esmatasandi arste ja õdesid.

Rootslastelt täiendkoolitust saanud Valgamaa perearstid aitavad nüüd omakorda Venemaa Vologda oblasti esmatasandi arste ja õdesid.

Valgamaa perearstid kavatsevad võõrustada vologdalasi tänavu kahel korral- märtsis ja oktoobris nädal aega- nii et külalised saaksid ka Valgamaa perearstide juures praktiseerida ja haigeid vastu võtta. Vologdalased ootavad Valgamaa perearste jälle septembris külla ja seminarile esinema.

Jaanuari lõpul sai paika Jämtlandi lääni-Vologda oblasti-Valga maakonna perearstide ühise projekti jätkukava aastateks 2006-2008- ütles Valga maavalitsuse peaspetsialist välissuhete alal Rainer Kuutma. Ta meenutas- et Jämtlandi lääni ja Valgamaa sõprussuhted on kestnud 15 aastat.<br /> 1994. aastast hakkasid rootslased koolitama Valgamaa arste ja õdesid. Sel ajal aitasid nad ka Valga uut haiglat sisustada.

2000. aasta alguses käivitus järjekordne projekt perearstisüsteemi toetuseks Eestis: rootslased käisid Eestis õpetamas ja loenguid pidamas ning võimaldasid Valgamaa meedikutel Rootsi tervisekeskustes töötada.

Valgamaa perearstid ja -õed said kuni 2004. aasta detsembrini kokku viis aastat erialakoolitust- mida rahastas rootslaste riikliku abi programm SIDA. Tookord ütlesid mitu Valgamaa perearsti kohalikule ajalehele- et nad soovivad jätkuprojekti.

Pärast Eesti saamist Euroopa Liidu liikmeks pöörasid rootslased raskuskeskme Loode-Venemaale Vologda oblastisse- arendades seal Jämtlandi sõprussidemeid ja edendadas sealset esmatasandi tervishoidu.

Jämtlandi lääni volikogu poolne projektijuht Olge Gääw oli juba varem avaldanud- et Valgamaa arstid ja õed on võimelised Vologda meditsiinitöötajaid õpetama.

Keeleraskuste tõttu kutsusidki rootslased eestlasi- kes vene keelt paremini mõistavad- vahendajaks ja nõnda hakkasid Vologda arstid Valgamaa perearstide juures käima.

Rainer Kuutma tunnistas- et huvi perearstiprojekti vastu on Vologda oblastis aina kasvanud. Valgamaale on aasta jooksul taas oodata oblasti tervishoiujuhtide delegatsiooni. Seda kinnitas ka Vologda oblasti administratsiooni sotsiaal- ja tervishoiukomitee juhataja Aleksandr Kolinko- kes on Eestis viibinud ja soovib perearstisüsteemi oma oblastis ellu rakendada- märkis Rainer Kuutma.

Esimest korda käisid Vologda meedikud Valgamaal 2003. aastal- kui rootslased algatasid Jämtlandi-Vologda-Valgamaa arstiabi esimese projekti- mis kestis 2003.-2005. aastani. Jaanuaris kavandatigi jätkuprojekti- mis kestab samuti kolm aastat.

Ühisprojekti Valgamaa töörühma kuuluvad Valgamaa Perearstide Seltsi esimees- Hummuli ambulatooriumi juhataja-perearst Rando Kommer ja Valga linna arengunõunik Marika Post.

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

 

<strong><u>LISALUGU: Maa-arsti tööd näitab Rando Kommer</u></strong>

Valgamaa perearst Rando Kommer- kes kuulub Jämtlandi-Vologda-Valgamaa projekti Valgamaa töörühma- on võõrustanud Vologda meedikuid oma perearstikeskuses Hummulis.

<strong>Kui palju tõstab Venemaa arstide ja õdede õpetamine Valgamaa perearstide enesehinnangut?</strong>

<strong>Rando Kommer:</strong> “Ma ei võtaks seda õpetamisena. Me lihtsalt näitame- kuidas me töötame- tutvustame Eesti tervishoiukorraldust. Meditsiinilist nõu nad ei küsi ega vajagi.<br /> Oleme pakkunud Vologda oblasti esmatasandi arstidele ja õdedele võimaluse tutvuda erineva profiiliga perearstide tööga: lastearsti taustaga perearsti juures- jaoskonnaarstina tegutsenud perearsti juures ning maal töötava perearsti juures.<br /> Venemaal toimib endiselt polikliinikute süsteem. Nende arstidele dikteerib riik küllalt jäigalt normid ja võimalused.<br /> Mis puudutab enesehinnangut- siis mulle reeglina meeldib suhelda erinevate inimestega. Vologda arstidega on olnud peamiseks teemaks meditsiin ja sellega seonduv- nemad räägivad samuti oma tööst ja töökorraldusest. Kolleegidega on huvitav suhelda- teatud vanusest alates on meil nn ühine- nõukogude minevik.<br /> Aga minu enesehinnangut see kõik vist siiski ei mõjuta. See on lihtsalt suhtlemine.”

<strong>Kas Vologda meedikud oleksid nõus tulema kas või lühiajaliselt tööle Valgamaale- kuhu eestlastest perearstid ise tormi ei jookse?</strong>

<strong>Rando Kommer:</strong> “Tõsi- praegu on Valgamaal veel üks nimistu arstita. Aga Venemaalt tulijate puhul kerkivad kindlasti kohe küsimused- kas nad saaksid Eesti nõuetele vastava tegevusloa ja kuidas nad suhtleksid patsientidega- kes oskavad ainult eesti keelt.”

<strong><br /> MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.