Sõltumatud ravimitundjad koguvad uut materjali

Vahepealsete pausidega kümme aastat ilmunud Ravimiinfo Bülletään ei ilmunud enam oma juubeliaastal, 2005. aastal, kuigi Ravimiameti tegevusplaani järgi pidanuks ilmuma neli numbrit.

Vahepealsete pausidega kümme aastat ilmunud Ravimiinfo Bülletään ei ilmunud enam oma juubeliaastal- 2005. aastal- kuigi Ravimiameti tegevusplaani järgi pidanuks ilmuma neli numbrit.

Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp kinnitas- et bülletään ilmub edasi- kuid ajutise pausi on põhjustanud Ravimiameti kasvanud kohustuste ja eelarve vastuolu.

“Loodan väga- et saame bülletääni lugejate ootusi peatselt taas täita-” ütles Raudsepp. Tema sõnul peab Ravimiamet väga oluliseks sõltumatu ja objektiivse ravimiinfo arstide ja apteekriteni senisest tõhusamalt viimist.

“Ravimiinfo Bülletääni eesmärk on olla nii finantsiliselt kui intellektuaalselt ravimitööstusest sõltumatu-” selgitas Raudsepp- “anda tasakaalustatud ja objektiivset infot ning võimalusel võrrelda kõiki olemasolevaid sama haiguse puhul kasutatavaid ravimeid- nende efektiivsust- kõrvaltoimeid ja päevadooside hinda. Bülletäänis antav info peab soodustama ravimite ratsionaalset kasutamist ja lihtsustama arstil õigustatud valikute tegemist.”

Kümne ilmumisaasta jooksul ei ole bülletääni väljaandja põhimõtted muutunud. Kindel ilmumisregulaarsus ei ole olnud nii tähtis eesmärk kui hästi kirjutatud- teaduslikest allikatest kontrollitud ja asjakohane artikkel- lisas Raudsepp. Tema on üks 10-15 inimesest- kes algusest peale bülletääni tegijate ringi kuulub.

Bülletääni eest vastutab Ravimiamet ja tööd koordineerib ravimite osakonna ravimiinfo büroo.

<strong>Ravimifirmalt abi ei palu<br /></strong>Bülletääni rahastamine peab olema ja on reklaamiandjatest sõltumatu. Raudsepp tõdes- et mõnikord on ravimifirmad siiski pakkunud oma abi n-ö õige ravimiinfo leidmisel.

“Meenub üks juhtum- kus pärast bülletääni suhteliselt kriitilise artikli - et võib-olla kõige uuem ravim ei olegi kõige parem - ilmumist helistas ravimifirma esindaja ja nõudis avalikku kahetsust. Ja loomulikult võib neid pahaseks teha asjaolu- et bülletääni artiklid valmivad kollektiivtööna ja ei ole teada- kes konkreetselt artikli on kirjutanud-” rääkis Kristin Raudsepp. Samas ütles ta- et üldiselt on bülletääni tegijad ravimifirmadega konstruktiivselt läbi saanud ja probleeme pole olnud. Reklaami pole bülletääni keegi isegi pakkunud.

Ravimiameti töötajad on teinud bülletääni oma muude töökohustuste kõrvalt. Ameti eelarvest kaetakse bülletääni trüki- ja levikulud- väike osa raha kulub majavälistele ekspertidele sümboolseks töötasuks. Raudsepp tunnistas- et talle ei meenu juhust- et keegi juhtivatest arstidest või teadlastest oleks Ravimiametile oma abi keelanud. “Selle eest olen neile väga tänulik-” ütles Raudsepp. “See on tõesti olnud töö- mis on protsessina ja tulemust nähes tegijatele nauditav ning seepärast on see ka osaliselt entusiasmil püsinud.”

<strong>Elu annab teemad<br /></strong>Bülletääni väljaandmise protseduur on Ravimiametis küllalt täpselt paika pandud.

“Ideed bülletääni teemadeks saame oma igapäevatööst-” kirjeldas Raudsepp- kuidas kujuneb bülletääni sisu. “Oleme ju kogu aeg nende arengute keskel. Teemade valik ei sõltu kunagi ravimitootjate arvamusest või soovidest. Peamised teemad aastaks paneme koos paika- määrame igale teemale peavastutaja ja tähtaja.”

<strong>Mitu inimest toimetavad<br /></strong>Kui artikli esmane versioon on valmis- järgneb sisuline toimetamistöö- milles kordamööda osalevad mitu inimest; lõpuks jääb tehniline toimetamine.

Bülletään peab olema ka kergesti loetav- selleks on Raudsepa sõnul välja töötatud oma reeglid (nt arusaamatute lühendite vältimine- järjepidevus artiklite ülesehituses- lugemist soodustav kujundus jne). Igas numbris on enamasti lisaks peateema artiklile ka päevakajalist ja uut infot (nt kõrvaltoimed- kasutamise statistika).

Ravimiametis toimub ka kujundustöö ja küljendamine- trükikotta läheb bülletään juba trükikiledel.

“Meie bülletään ei ole maailma mõistes unikaalne-” tutvustas Raudsepp. “Esimesed bülletäänid ilmusid USAs ja Euroopas 1960ndatel aastatel. Taolised samade eesmärkide ja põhimõtetega bülletäänid on moodustanud ka 1986. aastal oma ühingu (International Society of Drug Bulletins- ISDB)- kuhu kuulub ka meie Ravimiinfo Bülletään. Selle ühenduse raames ja Maailma Terviseorganisatsiooni toel oleme osalenud praktilise käsiraamatu väljaandmisel maailma sõltumatute bülletäänide jaoks. Ravimiameti kaks töötajat on saanud spetsiaalse treeningu Londonis välja antava bülletääni Drug and Therapeutics Bulletin juures- mis on üks esimesi bülletääne Euroopas.”

<br /><strong>MALLE TOOMISTE<br /></strong><a href="mailto:malle@mu.ee">malle@mu.ee</a>

 

 

<strong><u>10 aastat Ravimiinfo Bülletääni:</u></strong>

* 1995 aprillis ilmus esimene Ravimiinfo Bülletään (teemad: seentevastased ravimid- bromokrüptiini ei soovitata enam laktatsiooni pärssimiseks- nikotiini asendusravi- ACE-inhibiitorite lühivõrdlus);

* esimestel aastatel ilmus 5 numbrit aastas;

* 1999 (nr 21) ilmus vihikus varasemate numbrite sisukord ja <em>index nominum</em>;

* 2002 ilmumispaus;

* 2004 ilmus 3 numbrit; seni viimane number ilmus detsembris 2004 (teemad: glükoosamiin osteoartroosi ravis- hormoonasendusravi ohutus);

* 2005 ilmumispaus.

* Kokku on ilmunud 37 numbrit ehk 232 lehekülge. Üksiknumbri tiraaž on <em>ca</em> 5000.

* Väljaandja: Ravimiamet. Trükiväljaannet levitatakse arstidele ja apteekritele ehk tellijatele tasuta postiga- elektrooniliselt saab lugeda Ravimiameti veebilehelt. Kontaktaadress: <a href="mailto:bulletin@sam.ee">bulletin@sam.ee</a>

* Ravimiinfo Bülletääni eesmärk on edastada kaasaegsel infol põhinevaid ülevaateid ravimitest ja nende kasutamisest. Artiklid on koostatud avaldatud teadusuuringute ja tunnustatud käsiraamatute alusel. Artiklitel on sageli mitmeid autoreid ning täiendusi teemale lisavad konsultandid- mistõttu artiklid ilmuvad ilma koostajaid mainimata. Ravimiinfo Bülletään on farmaatsiatööstusest sõltumatu.

<em>Allikas: Ravimiameti veebileht</em><a href="http://www.sam.ee"><em>www.sam.ee</em></a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.