Tervisliku toitumise eelised kahtluse alla seadnud uuring tekitas pahameelt

Briti tervishoiueksperdid on kritiseerinud Ameerikas avaldatud uuringut, mille järeldusel ei tule rasvavaese dieedi pidamisest inimese tervisele erilist kasu. Uuringus ei arvestatud mitmeid teisi riskifaktoreid, teatavad asjatundjad BBC vahendusel.

Briti tervishoiueksperdid on kritiseerinud Ameerikas avaldatud uuringut- mille järeldusel ei tule rasvavaese dieedi pidamisest inimese tervisele erilist kasu. Uuringus ei arvestatud mitmeid teisi<br /> riskifaktoreid- teatavad asjatundjad BBC vahendusel.

Ajakirjas Journal of the American Medical Association on avaldatud USA teadlaste uuring kümnetel tuhandetel naisel- millest nähtub- et rasvatarbimise vähendamine pea kümne aasta jooksul ei anna olulist kaitset südamehaiguste ja mõnede vähkkasvajate eest.

<strong>Vahe polnud oluline<br /></strong>Tegemist oli Women’s Health Initiative uuringu osaga- mille käigus pidasid 19 500 naist vanuses 50-79 kaheksa aasta jooksul rasvavaest dieeti ning sõid rohkem puu- ja köögivilju. Kontrollgrupi 29 300 naist ei muutnud oma toitumisharjumusi. Jälgimisperioodi jooksul hinnati rinna- ja maovähi ning südamehaiguste esinemist. Kuigi uuringugrupi naistel esines nimetatud haigusi vähem- ei olnud vahe statistiliselt oluline.

Haigestumine rinnavähki vähenes vaid üheksa protsendi võrra- kui keskmiselt haigestus kümnest tuhandest kontrollgrupi naisest rinnavähki 45. Tervislikum toitumine ei muutnud maovähki haigestunute suhtarvu. Südamehaigusi esines kolme protsendi võrra vähem- LDL kolesterooli tase kukkus vaid 2-4 protsendi võrra.

Uuringu autoreid saadud tulemused ei heidutanud. Vahet “heade” ja “halbade” rasvade vahel uuringu alguses ei tehtud ning naistel paluti vaid vähendada rasvade osakaalu toidus üldiselt. Üks autoritest- dr Ross Prentice ütles- et kuigi uuring ei andnud neid tulemusi- mida mõned ootasid- olid teadlased siiski õigel teel.

Naised võivad Prentice’i sõnul olla kindlad- et rasvatarbimise vähendamine ja tervisliku toitumise soovituste järgmine ei tee mingil kahju- kui rääkida tervislikest eluviisidest ja krooniliste haiguste ennetamisest.

Briti eksperdid panid aga tähele- et näiteks soolatarbimist uuringu ajal naised ei vähendanud- samuti olid paljud neist juba varem ülekaalulised või rasvunud.

British Heart Foundationi südameõde Judy O’Sullivan ütles- et arvukates uuringutes on kindlaks tehtud tervislike eluviiside- mille hulka kuulub tasakaalustatud toitumine ja regulaarne kehaline aktiivsus- tähtsus südamehaiguste ennetamisel.

<strong>Soovitusi ei peetud silmas<br /></strong> O’Sullivani meelest on kerge aru saada- miks kõne all olev uuring teistega sarnaseid tulemusi ei andnud: seal ei peetud lihtsalt silmas tänapäevaseid soovitusi. Samuti olid enamus naistest vähemalt ülekaalulised- mis ohustab inimesi suhkurtõve kui ühe südamehaiguste riskifaktoriga.<br /> Dr Emma Knight ühendusest Cancer Research UK rõhutas- et inimesed peaksid ikka toituma tervislikult ja tasakaalustatult ning sööma rohkelt puu- ja köögivilju.

Ta täpsustas- et ainukesed praeguseks kindlaks tehtud toitumisharjumustega seotud rinnavähi riskifaktorid on rasvumine ja alkohol. Maovähi tekkerisk suureneb kindlasti- kui süüa palju punast liha ja töödeldud liha ning alaneb siis- kui toidus on küllalt kiudaineid- teadis Knight.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.