Ameerikas täpsustati soovitusi vähiskriininguteks

Ameerika Vähiliit ACS on uuendanud oma soovitusi pahaloomuliste kasvajate varajaseks avastamiseks.

Ameerika Vähiliit ACS on uuendanud oma soovitusi pahaloomuliste kasvajate varajaseks avastamiseks ning avaldanud need ajakirjas CA: A Cancer Journal for Clinicians- teatab Medscape.

Vähiliit oma ametlikke juhtnööre küll täiustanud ei ole- nagu ka eelmisel aastal.

Kõne all olevas artiklis on arutletud viimaste tõendusmaterjalide ja poliitika muutuste üle- millel on mõju vähkkasvajate sõeluuringutele. Infot vähiskriiningutel osalemise kohta on täiendatud värskeimate andmetega vanuse- soo ja kindlustatuse kohta USAs. Lähemalt on arutluse alla võetud rinna-- eesnäärme- ja emakakaela ning kolorektaalne vähk.

Rinnavähi juures pannakse naistele südamele- et väiksemategi sümptomite avastamisel tuleks pöörduda arsti vastuvõtule. Arst peaks kliiniliselt uurima naisi vanuses 20 kuni 39 aastat iga kolme aasta järel. 40-aastased ja vanemad peaksid käima arsti vastuvõtul kord aastas- samuti peaks sellisest vanusest alates tegema igal aastal mammograafia.

Riskigrupi patsientidel peaks skriiningut tõhustama ning täiendama võimalusel ultraheli või MRT-ga. Kindlustamata naised olid 2004. aasta andmete järgi halvemas olukorras. Kui mammograafia tehti 58 protsendil vähemalt 40-aastastest kindlustatud naistest- siis kindlustamata naistest vaid 33-2 protsendil.

Samuti jäid tervisekindlustuseta isikud sagedamini kõrvale ka teistest kasvajate sõeluuringutest.

Kolorektaalse vähi skriining peaks algama vanusest 50 eluaastat. Võimalusteks on peitvere test kodus või immunoloogiline uuring igal aastal- irrigoskoopia või erinevad endoskoopilised uuringud suurema intervalliga.

Eesnäärmevähi skriininguks soovitatakse digitaalset rektaalset läbivaatust ja PSA määramist igal aastal alates 50. eluaastast. Üle-eelmisel aastal oli selles vanusegrupis neid soovitusi järgitud veidi üle pooltel juhtudel.

Emakakaela vähi skriininguga soovitavad ameeriklased alustada umbes kolm aastat pärast suguelu alustamist- kuid mitte hiljem kui 21 aasta vanuses. Kõne all olevatest kasvajatest olid inimesed kõige paremini uuritud just emakakaelavähi osas. Madalaim skriinitud isikute suhe oli kindlustamata 18 kuni 64 aastaste naiste seas (75-7 %).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.