Ehhokardiografistid pidasid sünnipäeva

Kui Läänes hakati ehhokardiograafiat (EK) kasutama 1965. aastal, siis Eestile avanes esimene EK
võimalus 1975. aastal. Ümmargust sünnipäeva tähistati Tartus konverentsiga “30 aastat ehhokardiograafiat Eestis”.

Ümmargust sünnipäeva tähistati Tartus konverentsiga “30 aastat ehhokardiograafiat Eestis”. Kui Läänes hakati ehhokardiograafiat (EK) kasutama 1965. aastal- siis Eestile avanes esimene EK<br /> võimalus 1975. aastal.

Ülevaate ehhokardiograafia arengust Eestis tegi Heidi Jaagus. Kardioloogide seltsi EK töögrupi tegemistest rääkis kliinikumi kardioloog Külliki Karu. Huvitavamaid haigusjuhte analüüsisid kliinikumi kardioloog Sirje Kõvask ning Anita Liiver ja Sirje Sulling regionaalhaiglast. Ehhokardiograafia töögrupi esimees Piibe Muda rääkis juubelikoosolekul EK nüanssidest hüpertooniatõve korral.

<strong>Esimesed sammud<br /></strong>Heidi Jaagus- kes sai EK-alase väljaõppe Moskvas- kiitis oma tagasivaates just aspirantuuriaegseid võimalusi näha ja kuulda toonaseid Euroopa- Ameerika ja Jaapani korüfeesid.<br /> “Kui Moskvas oli paberkirjutajaga ehhokardiograaf- siis meil tuli ekraanilt pilt maha pildistada. Selleks palgati haiglasse fotograaf- pildid ilmutati televisiooni laboris-” meenutas ta algusaastate nappe võimalusi.

Esimese ehhokardiogrammi tegi Tallinnas dr Liebermann ja Tartus dr Liiv.

“Nõukogude Liidus valmis esimene ehhokardiograaf 1981. aastal. Mõne aja pärast toodang laienes. Siis said aparaadi ka maakonnad-” nentis dr Jaagus.

Esimese kahetasemelise ehhokardiograafi sai Tartu 1982. aastal.

<strong>EK töögrupi 10 aastat<br /></strong>Ehhokardiograafia töögrupp- kuhu algselt kuulus 52 ehhokardiografisti 24 asutusest- loodi 27. veebruaril 1996. Esimeseks töögrupi juhiks sai Sirje Kõvask.

Niisugust töögruppi oli Tartu ülikooli kliinikumi kardioloogiakliiniku vanemarst-õppejõu Külliki Karu sõnutsi vaja selleks- et saada ülevaade EK-ga tegelevate arstide väljaõppest- nende arvust ja tasemest- samuti raviasutuste varustatusest ning selleks- et ühtlustada ehhokardiografistide taset.

Esimene värvidoppleriga aparaat osteti 1992. aastal. Viie aasta pärast oli enamik suuremaid raviasutusi nendega ka varustatud- kuid suurt puudust tunti oma koolitamise süsteemist.

1997. aastal toimus 1. Euroecho konverents Prahas- kus osalesid ka eestlased. Sealt sai alguse ka koostöö Euroopa ehhokardiografistidega.

2001. aastaks kuulus töögruppi juba 80 liiget. Toona töögrupi juhiks saanud Külliki Karu pidas väga oluliseks kursuseks 2003. aastal Tallinnas toimunud Euroopa Südamemaja koolitusprogrammi- kus osalejaid oli 140.

<strong>Õdede koolitus<br /></strong>Õdede-ehhotehnikute koolitus algas Eestis 2002. aastal. Nende läbiviimise algatajaks oli dr Priit Jaagosild. Praegu salvestavad õed ehhokardiogramme ja koostavad lihtsamaid uuringuprotokolle. Ehhoprotokollide juhised kehtestati sotsiaalministri määrusega 1. jaanuaril 2006.

EK töögrupi uus juhatus valiti 2005. a novembris- esimeheks sai TÜ kliinikumi kardioloogiakliiniku arst-õppejõud Piibe Muda.

“Ehhokardiografistid on koondunud rohkem suurematesse keskustesse (50% Tallinnas- 25% Tartus). Enamik ehhokardiografiste on eakad- noori kolleege on üsna vähe-” sedastas ettekandja murelikult- pannes suuri lootusi just õdede koolitusele. Järgmine õdede-ehhokardiografistide koolitus toimub aprillis.

<br /><strong>MARIKA KUSNETS<br /></strong><a href="mailto:marika@mu.ee">marika@mu.ee</a>

 

 

 

<strong><u>Ehhokardiograafia töögrupil koduleht</u></strong>

Ehhokardiograafia töögrupil on nüüdsest oma kodulehekülg <a href="http://www.eks.kliinikum.ee/ehho/ehho.htm">(http://www.eks.kliinikum.ee/ehho/ehho.htm</a>)- kuhu viib link Eesti Kardoloogide Seltsi veebilehelt. Tegemist on esimese töögrupi koduleheküljega- kokku on seltsil kaheksa töögruppi. Koduleheküljel leiab teavet ehhokardiograafia töögrupi juhatuse- dokumentide ja juhiste- koolituste jm kohta- osa lehekülgi oli möödunud nädalal veel ka valmimas.

<strong>MU</strong>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.