Inimeste parem informeeritus ajuinsuldist säästaks elusid

Briti asjatundjad peavad murettekitavaks inimeste madalat teadlikkust ajuinsuldist: viiendik inimestest ei oska üldse ära tunda ajuinsuldile viitavaid sümptomeid.

Briti asjatundjad peavad murettekitavaks inimeste madalat teadlikkust ajuinsuldist. BBC teatel ei oska viiendik inimestest üldse ära tunda ajuinsuldile viitavaid sümptomeid.

Küsitlusele vastanud tuhandest täiskasvanust 40 protsenti arvas- et nad küll ei helistaks kiirabisse- kui neil tekiks nõrkus näopiirkonnas- käes või jalas ning kõnehäire - ajuinsuldi ühed sagedasemad märgid.

Rahva seas teavitustööd korraldavate asjatundjate hinnangul põhjustab teadmatus ajuinsuldist aastas 25 000 briti asjatu suremise. Kokku sureb BBC andmeil Suurbritannias ajuinsuldi tõttu aastas ligi 60 000 inimest.

Küsimusele- mida nad teeksid- kui kahtlustaksid sõbral või sugulasel ajuinsulti- vastas kolmandik- et soovitaksid tal puhkama heita. 12 protsenti inimestest arvasid- et nad ootaksid sümptomite halvenemist enne edasist tegutsemist.

<strong>Informeeritus päästaks elusid<br /></strong>Inimeste informeeritus vaheldus piirkonniti. Yorkshire’i vastanutest võis 30 protsendi kohta öelda- et nad ei tunne ajuinsuldi sümptomeid- võrreldes East Anglia 14 protsendiga.

Stroke Associationi esindaja Joe Korner nägi küsitluse tulemusi vaadates- et rahva informeerimiseks on vaja veel väga palju investeerida. Oma heategevusorganisatsiooni kohta teadis ta- et neil puuduvad selleks piisavad vahendid. Korner lootis siiski- et piisava investeeringuga valitsuselt suudaksid nad oma sõnumi ka rahvani viia.

Vaid seitse protsenti vastanutest arvas- et ajuinsult on suureks koormaks tervishoiusüsteemile. Korneri arvates näitab see- mil määral on ajuinsult jäänud südamehaigustest ja vähist rääkimise varju. Ajuinsult on aga surmapõhjustest kolmandal kohal- esikohal raske puude põhjustajate seas.

Stroke Association järeldas eelmise aasta augustis 2000 inimese vastuste põhjal- et Suurbritannia rahvas alahindab insuldiriski. Ühendus rõhutas toona- et kuni 40 protsenti ajuinsultidest oleks elustiili muutmisega ärahoitavad.

<strong>Kiirus annab kokkuhoiu<br /></strong>Novembris avaldati riigikontrolli raportis seisukoht- et ajuinsuldi ravi on küll paranenud- kuid patsientide taastumise kiirust saaks kõvasti parandada ning kiirema diagnostika ja raviga säästa miljoneid.

Kui ravile jõudmine oleks Inglismaal sama lihtne ja kiire kui Austraalias- saaks aastas kokku hoida 16 miljoni naela suuruse summa ning enam kui 1500 patsienti lisaks taastuksid ajuinsuldist täielikult.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.