Patsiendid said ninanipsu

Kopsuliidu avalik pöördumine kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ravimite soodustuste puudumise asjus sai sotsiaalministeeriumilt pooliku eitava vastuse ja haigekassa ei teinud kirjast üldse välja.

Kopsuliidu avalik pöördumine kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse (KOK) ravimite soodustuste puudumise asjus sai sotsiaalministeeriumilt pooliku eitava vastuse ja haigekassa ei teinud kirjast üldse välja.

Tervishoiu asekantsleri Ivi Normeti allkirja kandvas vastuses tänas sotsiaalministeerium Eesti Kopsuliitu ettepaneku eest ja teatas- et suitsetamisest loobumiseks vajalike ravimite soodustust ei kehtesta riik sellepärast- et sotsiaalministeeriumi seisukoha järgi on alkoholist ja suitsetamisest loobumine elustiili küsimus.

Ministeerium võrdleb suitsetamisest loobumiseks vajalikke ravimeid merehaiguse vastaste- juuksekasvu soodustavate- kehakaalu alandavate ja potentsi tõstvate preparaatidega- nimetades neid kõiki n-ö elustiili ravimiteks- mida haigekassa ei rahasta.

Eesti Kopsuliidu esimees dr Aet Raukas ütles- et kopsuliit ei kavatse tõstatatud küsimusi sinnapaika jätta. Nimelt tõstatas kopsuliit oma pöördumises kaks küsimust.

Möödunud aastal rahvusvahelise KOKi päeva tähistamisel 19. novembril Tallinnas vastu võetud pöördumises tegi kopsuhaigusi põdevaid patsiente esindav Eesti Kopsuliit ettepaneku kehtestada ravimisoodustusi astmahaigetega analoogselt ka KOKi diagnoosiga patsientidele (näiteks inhaleeritavad kortikosteroidid- pikatoimelised beeta-agonistide kombinatsioonpreparaadid). Kopsuliit viitas patsientide ebavõrdsele kohtlemisele Eestis.

Samuti muretseb kopsuliit selle pärast- et suitsetamise levimus on põhjustamas Eestis KOKi epideemiat. Sellest tulenevalt tegi kopsuliit teise ettepaneku: riik peaks taastama mõni aasta tagasi kehtinud 50%-lise haigekassa soodustuse ravimitele- mille näidustuseks on suitsetamisest loobumine. Kopsuliidu jaoks on suitsetamine krooniline sõltuvus- krooniline haigus- mida rahvusvahelise haiguste klassifikatsiooni järgi määratletakse tubaka tarvitamisest tingitud psüühika- ja käitumishäiretena (RHK-10- F17).

Aet Raukase sõnul on kiiduväärt- et riik rahastab suitsetamisest loobumise nõustamise kabinettide tegevust. Kuid suitsetamisest loobujad vajavad ka erinevaid loobumist kergendavaid tooteid.

“Ilmselt kulub selleni veel kaua aega- et Eesti ametnikud avastaksid sarnaselt kolleegidele mujal maailmas- et suitsetamisest loobumise toetamine igal tasandil on üks kuluefektiivsemaid meetodeid südame-veresoonkonna- ja kopsuhaiguste vältimisel üldse-” sedastas kopsuarst.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.