Südametöö sai hea hinde

Veebruaris tegi südamestrateegia nõukogu oma korralisel koosolekul kokkuvõtted “Südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamise riikliku strateegia 2005–2020” esimesest tegevusaastast.

Veebruaris tegi südamestrateegia nõukogu oma korralisel koosolekul kokkuvõtted “Südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamise riikliku strateegia 2005-2020” esimesest tegevusaastast- teatas sotsiaalministeerium.

Südamestrateegia käivitus eelmise aasta teisest kvartalist. On positiivne- et kõik strateegias planeeritud tegevused said aasta lõpuks tehtud- märgib sotsiaalministeerium.

2005. aasta kõige olulisem tulemus oli maakondliku võrgustiku käivitamine: kõigis maakondades loodi tervisenõukogud- tegevust alustasid tervisetoad. Viimased on sisuliselt metoodilised kabinetid- mille põhiülesandeks on koostöös kohalike huvi- ja sidusgruppidega ellu viia südametervise alane tegevuskava. Tervisetube loodi kokku 19- lisaks maavalitsustele toimivad nad ka suuremates linnades ning tänu seal töötavatele aktiivsetele inimestele sai võimalikuks strateegia rakendumine lühikese aja jooksul.

Hoogustus tervistedendavate linnade- töökohtade- koolide- lasteaedade ja haiglate liikumine. Toimus konverents “Kommunikatsioon ja koostöö südame- ja veresoonkonnahaiguste ennetamisel”.

Tervisetubade eestvedamisel kaardistati liikumis- ja sportimisvõimalused paikkondades. Info selle kohta on üleval maavalitsuste kodulehekülgedel või on tutvustavaid materjale levitatud üritustel ja kohalikes lehtedes.

Koostöös spordiseltside ja omavalitsustega korraldati erinevaid liikumist edendavaid kampaaniaid ning tervisespordiüritusi- kokku 189 ettevõtmist. Lisaks toimusid südamenädala ning südamepäeva raames igas maakonnas liikumisteemalised üritused.

Oluline on ka uue spordiseaduse vastuvõtmine- märgib sotsiaalministeerum. Lisaeelarvest toetati kehalise kasvatuse õppevahendite hankimist- samuti ulatuslikult mänguväljakute ja spordirajatistel rajamisel.

<strong>Uued toidusoovitused<br /></strong>Koostöös Eesti toitumisteaduse seltsiga valmisid toitumis- ja toidusoovitused. Toidumessi raames viidi läbi seminar eesmärgiga teavitada tootjaid- toitlustajaid ja kaubandusettevõtteid mõtlema oma rolli üle rahva toitumisharjumuste kujunemisel ja valikute mõjutamisel.

Aprillis-mais toimus üldhariduskoolides kampaania “5+ puu- ja juurvilja päevas”. Maakondades toimusid lisaks kampaaniale koolitus “Puu-ja juurvili koolitoidus” ja tervisliku menüü konkursid toitlustusasutustele. Teostati järelevalvet selgitamaks välja tervislikud koolipuhvetid ning toitlustusasutused- Tallinna tervisenõukogu tellimusel valmis juhendmaterjal “Tervislik koolipuhvet”.

Lisaks traditsioonilistele piima- ja leivanädala üritustele viidi läbi ka vähesoolast toitu propageerivaid üritusi.

<strong>Abi suitsust loobujatele<br /></strong>2005. aastal arendati välja Suitsetamisest Loobujate Nõustamise (SLN) kabinettide võrgustik tervist edendavate haiglate baasil. Kui 2005. aasta algul osutati teenust kuues kabinetis- siis 2005. aasta lõpuks on kõik maakonnad kindlustatud nõustamisteenusega. 2006. aasta alguseks on avatud 20 kabinetti. Spetsiaalse täiendkoolituse said eelmise aasta jooksul 62 nõustajat- kes kõik töötavad praktiliselt nõustajatena.

Jätkati mitmel aastal edukalt läbiviidud “Suitsuprii klassi” kampaaniat- üheksa kuud kestvas kampaanias osales kokku 8000 õpilast 127 koolist. 9 kuu pärast lõpetas võistluse 137 klassi- kus ükski õpilane ega õpetaja ei suitsetanud (40% alustanutest).

<strong>Perearstide ja -õdede panus<br /></strong> Jõustus perearstide boonusesüsteem- mis on suunatud ka südame-ja veresoonkonnahaiguste ennetusele elanikkonna hulgas- sedastas sotsiaalministeerium. 2005. aasta lõpuks on tunnustatud südame-veresoonkonnahaiguste preventsiooni ravijuhend. Skriiningus osales kogu eelmise aasta jooksul 12 742 inimest ja 198 perearsti- 14 maakonna südamekabinetti ning kolm südametervise keskust.

Südamestrateegia raames viidi läbi südametervisliku toitumise- liikumisaktiivsuse ja suitsetamisest loobumise alane koolitus perearstidele ja -õdedele. Toimus kuus koolitust- kus osalesid 147 perearsti või -õde. Koolituse eesmärgiks oli anda eelkõige praktilist nõu selle kohta- kuidas suunata patsiendi terviseteadlikku mõtlemist ja käitumist.

2006. aasta tegevustega on alustatud plaanipäraselt- 2005. aastal alustatu tegevustest jätkuvad terviseportaali ja toitumisprogrammi käivitamine ja täiustamine- maakonna terviseedendajate lülitumine maavalitsuste püsistruktuuri- inimeseõpetuse ainetundide lülitamine koolide õppekavadesse- regulaarne puuvilja lisamine koolitoidule.

Strateegiat koordineerib sotsiaalministeerium. Tegevusi rakendatakse Tervise Arengu Instituudi ja maakondade tervisenõukogude kaudu.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.