Suhkurtõve ravivõimalused avarduvad inhaleeritava insuliiniga

Jaanuari lõpus kiitsid nii Euroopa kui USA ametnikud heaks esimese inhaleeritava insuliinipreparaadi müügilelubamise.

Jaanuari lõpus kiitsid nii Euroopa kui USA ametnikud heaks esimese inhaleeritava insuliinipreparaadi müügilelubamise.

Ameerika ravimiameti FDA ja tootjafirma pressiteadetes nimetati pulbri kujul tarvitatavat insuliini esimeseks uueks ravimi manustamisviisiks selle avastamisest 1920. aastatel.

FDA esindaja dr Steven Galsoni sõnul pakub uus ravimivorm diabeedipatsientidele rohkem võimalusi oma veresuhkru taseme paremaks hoidmiseks.

Exubera nime all toodab inhaleeritavat insuliini ravimifirma Pfizer. Ravim on mõeldud nii 1. kui 2. tüüpi suhkurtõve raviks. Tootjafirma kinnitusel on selle turvalisust ja efektiivsust uuritud enam kui 2500 täiskasvanul keskmiselt 20 kuu jooksul. Väidetavalt on inhalaatori abil manustatav preparaat sama efektiivne kui süstitav insuliin.

Belgia Leuveni ülikooli endokrinoloogiaprofessor Chantal Mathieu jagas firma kaudu kommentaare- et arstidel on ikka olnud raske nende patsientidega- kes süstimisega hästi soostuda ei taha. Nüüd olevat rahul ka patsiendid.

Kõrvaltoimetest nimetati lisaks hüpoglükeemiale ära veel köha- hingamisraskused- kurguvalu ja suukuivus.

Euroopa Liidus võib Exuberat kasutada täiskasvanud patsientidel- kelle 2. tüüpi suhkurtõbi ei ole suukaudsete ravimitega kontrolli all. Teiseks näidustuseks on 1. tüüpi diabeet- mille puhul võib uut ravimit lisada pikatoimelise või keskmise toimeajaga süstitava insuliini juurde.

Suitsetajatele uus ravim ei sobi. Exuberat ei tohi anda ka neile- kes on suitsetamise maha jätnud viimase poole aasta sees. Ravimit ei soovitata kasutada ka astma- bronhiidi või kopsuemfüseemi korral.

Pärast esimest kuut ravikuud tuleks hinnata patsientide kopsufunktsiooni- edaspidi igal aastal. Pulmonaarsed kõrvaltoimed olid olnud ravimiametnike suurimaks mureks uue insuliini juures.

Pikaajalised ravimi ohutuse uuringud on ees. Samuti on tootjafirmal kavas täpsemalt uurida ravimi efektiivsust ja ohutust kopsuhaigusega patsientidel.

Ravimi väljatöötamisse on Pfizer tänaseks investeerinud üle miljardi dollari. Kui varem käis koostöö Sanofi-Aventisiga- siis tänaseks on nad oma osa Pfizerile müünud. Inhaleeritava insuliiniga plaanib välja tulla ka Eli Lilly.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.