Uudiseid kroonilise C-hepatiidi ravis

Efektiivne ravi paljude kroonilise C-hepatiidi haigete jaoks on olemas, ravi alustamise edasilükkamine tähendab haige jaoks nii ravile allumise tõenäosuse vähenemist kui ka maksahaiguse progresseerumist.

Kroonilise C-hepatiidi ravis kasutatakse samaaegselt pegüleeritud interferooni alfa süstelahusena naha alla ja ribaviriini suukaudselt. Eestis on kasutusel vastavalt peginterferoon alfa-2a <em>Pegasys</em> ja ribaviriin <em>Copegus</em>.

<strong>Ravitulemus<br /></strong>Ravitulemust näitab püsiv ravivastus (<em>sustained viral response</em>- SVR)- mis tähendab viiruse RNA (HV RNA) puudumist kuus kuud pärast ravi lõppemist.

Viiruse mitte1genotüübi puhul ravitakse haiget 24 nädalat- kasutades peginterferoon alfa-2a 180 mikrogrammi ja ribaviriini 800 mg ning püsiva ravivastuse (SVR) tõenäosus on enam kui 80 protsenti <em>(Ann Intern Med 2004- 140- 346-355).</em>

Viiruse genotüüp1 puhul kasutatakse peginterferoon alfa-2a 180 mikrogrammi ja ribaviriini 1000-1200 mg sõltuvalt kehakaalust 48 nädala jooksul ning SVR tõenäosus on 51 protsenti <em>(Ann Intern Med 2004- 140- 346-355).</em>

<strong>Ravilealluvuse uuringud<br /></strong>Kuna ravi on kallis ja ravi ajal esineb peaaegu kõigil haigeil kõrvaltoimeid- siis püütakse varakult leida haigeid- kelle viirus ravile võiks alluda. Selleks määratakse 12. ravinädalal HCV RNA. Juhul kui HCV RNA on positiivne või HCV RNA kontsentratsioonis ei ole vähemalt 2 log suurust langust- siis tõenäosus ravile allumiseks edasiselt on kolme protsendi piires <em>(N Engl J Med 2002- 347- 975-982).</em>

Viiruse mitte1genotüübiga haige ravi kestab 24 nädalat. Viiruse genotüüp1 puhul kestab ravi 48 nädalat ainult neil haigeil- kellel 24 ravinädalaks HCV RNA on negatiivne või HCV RNA kontsentratsioonis on vähemalt 2 log suurune langus.

Järjest enam uuritakse nn super-ravileallujaid (<em>super-responder</em>). Need on haiged- kellel HCV RNA kaob 4. ravinädalaks. Enamasti on nad vanuses alla 40 eluaasta ja maksahistoloogias vähese fibroosiga. Oletatakse- et genotüübiga1 super-responder võiks vajada ravi ainult 24 nädalat- mitte1genotüübiga aga 12 nädalat.

<strong>Ravinäidustused laienevad<br /></strong>Normis transaminaaside väärtustega haigeid on seni peetud ravi mittevajavaiks. On aga selgunud- et histoloogilised muutused maksakoes võivad neil olla märkimisväärsed. Järjest enam rõhutatakse ka nende haigete viirusevastase ravi vajalikkust.

Efektiivseks ja ohutuks on osutunud ka kompenseeritud maksatsirroosiga haigete viirusevastane ravi.

Seega vajavad ravi nii normis transaminaasidega kui ka juba maksatsirroosi staadiumis haiged.

<strong>Progresseerub vanussõltuvalt<br /></strong>Kui C-viirus saadakse vanuses alla 40 eluaasta- siis maksahaigus progresseerub aeglasemalt. Haigestumisel vanuses üle 40 eluaasta on maksahaiguse kulg agressiivsem ja 30-protsendilise tõenäosusega tekib 30 aasta pärast maksatsirroos.

Ja veel - mida vanem on viirusevastast ravi saav haige- seda väiksem on püsiva ravivastuse tõenäosus. Kümme aastat hilinemist ravis annab keskmiselt kaheksaprotsendilise languse ravi efektiivsuses.

<strong>Kokkuvõtteks<br /></strong>Seega püütakse võimalikult varakult leida need haiged- kelle hea ravitulemus on prognoositav (<em>super-responder</em>) ehk suund on ravi lühenemisele. Samuti on laienenud ravinäidustused ehk viirusevastane ravi on näidustatud nii normis transaminaaside puhul kui ka maksatsirroosi staadiumis. Oluline on ka raviviivituse vältimine- sest hepatiidi progresseerumine kiireneb patsiendi vananedes.

Kliinilised uuringud uute viirusevastaste ravimitega on käigus- kuid nende ravimite praktikasse jõudmine lähema 5-10 aasta jooksul on vähetõenäoline. C-hepatiidi haige ootab oma raviotsust aga täna.

Efektiivne ravi paljude kroonilise C-hepatiidi haigete jaoks on olemas ning ravi alustamise edasilükkamine tähendab haige jaoks nii ravile allumise tõenäosuse vähenemist kui ka maksahaiguse progresseerumist.

<br /><strong>RIINA SALUPERE<br /></strong>gastroenteroloog- TÜ kliinikum- endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakond

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.