Uut põletikulise soolehaiguse etiopatogeneesis ning ravis

Põletikulise soolehaiguse tekkepõhjuste ja kulu uurimine pälvivad käesoleval ajal suurt tähelepanu.

Põletikulise soolehaigusena käsitletakse eelkõige haavandilist koliiti ja Crohni tõbe. Tegemist on teadmata etioloogiaga krooniliste haigustega- mille korral tekib kontrollimatu põletik sooleseinas. Haavandilise koliidi (HK) korral on muutustest haaratud ainult jämesool- Crohni tõve (CT) korral võivad muutused esineda kogu seedetraktis.

Kuna haigus avaldub tavaliselt noortel täiskasvanutel- on kroonilise kuluga ning võib põhjustada olulist töövõime ja elukvaliteedi langust- siis pööratakse suurt tähelepanu nimetatud haiguste tekkepõhjuste ja kulu uurimisele. Käesoleval ajal arvatakse- et haiguse tekkes on olulised teatud keskkonnafaktorid- geneetiline eelsoodumus- immunoregulatoorsete defektide olemasolu ja mikroobide toime.

<strong>Suitsetamise mõju<br /></strong>Keskkonnafaktoritest on põletikulise soolehaiguse tekkele tugevaim suitsetamise mõju. Nimelt on teada- et HK esineb enam mittesuitsetajatel ning suitsetamine omab ka kaitsvat toimet primaarse skleroseeriva kolangiidi tekke suhtes. Samas on paradoksaalne- et endistel suitsetajatel on risk haigestuda haavandilisse koliiti 1-7 korda suurem võrreldes nendega- kes pole kunagi suitsetanud- haiguse kulg on neil raskem ning ka kolektoomia risk kõrgem.

Vastupidine on suitsetamise mõju CT korral. Suitsetajatel esineb seda rohkem- neil on haiguse kulg raskem- ägenemisi esineb sagedamini- kirurgilise ja immunosupressiivse ravi vajadused on suuremad.

<strong>Muud keskkonnafaktorid<br /></strong>Muudest keskkonnafaktoritest omistatakse praegu tähendust läänelikule elustiilile- “hügieeniteooriale” - liigne puhtus tingib soole mikrofloora muutuse- nõrgestades vastupanu teatud bakteritele - ja elukutsele: siseruumides töötavad ametnikud on põletikulisest soolehaigusest rohkem ohustatud kui väljas viibivad talunikud ja ehitustöölised.

On teada põletikulise soolehaiguse sagedasem perekondlik esinemine. Samas on geneetilistest uuringutest selgunud- et tegemist ei ole Mendeli seaduste järgi edasikanduvate haigustega- vaid pigem haigustega- mille korral mitmed geenid toimivad kompleksselt.

<strong>Pärilikkus<br /></strong>Genoomi skaneerimise abil mikrosatelliitsete DNA markeritega on leitud geneetilisi seoseid kromosoomide 1- 3- 6- 7- 12- 16- 19 teatud osade ja põletikulise soolehaiguse vahel. Üheks enim uuritud geeniks viimastel aastatel on 16. kromosoomi peritsentromeerses regioonis paiknev NOD2/CARD15 geen.

Teada on üle 60 mutatsiooni selles geenis- millest kolm on seotud CT tekkega. 17-27 protsendil Crohni tõve juhtudest esineb defekt NOD2 geenis. Isikutel- kes on homosügoodid NOD2 geeni defekti suhtes- on üle 20 korra suurem risk haigestuda CT-e- eriti peensoole haaratusega vormi. Mehhanismid- mis viivad defekti korral NOD2 geenis CT-e tekkele- on ebaselged.

<br /> Põletikulist soolehaigust iseloomustab immunoregulatoorse häire olemasolu limaskestas- mis on seotud mikroobide ekspositsiooniga sooles. Terves sooleepiteelis talutakse potentsiaalselt põletikku tekitavate mikroobide toimet ilma neutrofiile aktiviseerimata- kuid põletikulise soolehaiguse korral on taoline taluvus kadunud. Soole mikrofloora algatab põletikulise vastuse rakkude kaudu- mis paiknevad limaskestas- viies kroonilise destruktiivse põletiku tekkele.

<strong>Patogeensed organismid<br /></strong>Uuringud on näidanud- et geneetilised erinevused tingivad erinevad immunoregulatoorsed vastused samadele bakteritele. Tänaseni ei ole teada mitte ühegi organismi lõplikku seost põletikulise soolehaiguse tekkega.

Patogeenidena on kahtlustatud järgmisi organisme: <em>Mycobacterium paratuberculosis</em>- <em>M. Paramyxovirus</em>- <em>Listeria monocytogenes</em> ja <em>Helicobacter hepaticus</em>. On ka teada- et põletikulise soolehaiguse korral on sooleseina epiteelkihi läbilaskvus tõusnud- mis tingib püsiva limaskesta immuunsüsteemi aktivatsiooni ja sellest tulenevalt ka põletikumediaatorite vabanemise.

Keskset rolli juba algatatud põletikuprotsessis mängivad neutrofiilid- liikudes läbi veresooneseina kudedesse- kus neist vabaneb mikroobidevastaseid peptiide ja reaktiivseid hapnikuradikaale- mis ise on võimelised põhjustama koe kahjustust.

Neutrofiilid aktiveerivad ka teisi valgevere rakke (nt makrofaage)- produtseerides kemokiine ja tsütokiine - tuumori nekroosi faktor (TNF)-<span style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA">a</span>- interleukiin (IL)-1ß- IL-6 ja IL-8.

Rakuline immuunvastus põletikulise soolehaiguse korral võib järgnevalt kulgeda ühel viisil kahest: ülekaalukalt T helper 1 (T<sub>H</sub>1) vastusega- mis on seotud Crohni tõvega; või ülekaalukalt T<sub>H</sub>2 vastusega- mis on iseloomulik haavandilisele koliidile.

<strong>Edusammud ravis<br /></strong>Põletikulise soolehaiguse ravis kasutatakse 5-aminosalitsüülhappe preparaate- glükokortikosteroide- immunomodulaatoreid ja kirurgilist ravi. Edusammud põletikulise soolehaiguse patogeneesis on võimaldanud kasutusele võtta ravimeid- mis katkestavad põletikukaskaadi.

Uued ravimid on suunatud T<sub>H</sub>1 või T<sub>H</sub>2 poolt indutseeritud tsütokiinide inhibeerimisele või pärssides teatud tsütokiinide vabanemist. TNF-vastaste antikehade infliximab kasutuselevõtmine on paljudes maades dramaatiliselt muutnud refraktaarse CT ravi kontseptsioone. On tõestatud- et infliximab indutseerib kliinilist vastust ja remissiooni teket koos kiire limaskesta paranemisega- aitab vältida steroide- parandab perianaalset haigust ja tõstab elukvaliteeti.

<strong>Seni lahendamata probleemid<br /></strong>Samas on veel siiski mitmeid meditsiinilist lahendamist vajavaid probleeme nii Crohni tõve kui haavandilise koliidi ravis. Kuna infliximabi näol on tegemist kimäärilise- s.t hiire peptiide sisaldava IgG1 antikehaga- siis seostatakse infliximabi vastaste antikehade teket just selle asjaoluga. Antikehade teke aga ise on seotud nii varaste kui ka hiliste allergiliste reaktsioonide tekke ja ravimi toime kaoga teatud aja jooksul.

Täielikult inimpäritolu IgG1 antikeha adalimumabi kasutatakse reumatoidartriidi ravis. Esimesed kliinilised uuringud adalimumabi ja CDP-870-ga (inimesestatud TNF antikeha Fab fragment) on andnud paljulubavaid tulemusi ka CT ravis. Samuti on esimesed positiivsed tulemused saadud spetsiifilise a4-integriini vastu suunatud adhesiooni molekuli vastase antikeha natalizumabiga CT-e ravis ning CD-25 vastaste antikehade basiliximabi ja daclizumabi ning CD3 vastase antikeha visilizumabiga HK ravis.

<strong>Teistsugune lähenemine<br /></strong>Lõpetuseks tahaksin mainida- et vaatamata mitme uue kalli kõrgtehnoloogilise ravimi katsetustele on ruumi ka teistsugusele lähenemisele.

Nimelt on viimase paari aasta jooksul mitmes mainekas gastroenteroloogia-alases ajakirjas ilmunud artikleid mitteinvasiivse sigadel parasiteeriva ussi <em>Trichuris suis</em> munade suukaudsest kasutamisest põletikulise soolehaiguse ravis.

<br /><strong>KARIN KULL<br /></strong>gastroenteroloog- TÜ kliinikum- endokrinoloogia-gastroenteroloogia osakond

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.