Verekeskus valmistub liituma regionaalhaiglaga

Intervjuu Põhja-Eesti Verekeskuse direktori Riin Kullastega.

Idee liita Põhja-Eesti Verekeskus Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga pärineb sotsiaalministeeriumilt. Verekeskuse juhi jutu järgi oodatakse liitumisest regionaalhaiglaga eelkõige stabiilsust- mis loob eeldused tootmise probleemideta jätkamiseks ja arenguks.

<br /><strong>Doktor Riin Kullaste- 21. novembril 2005 tulite Põhja-Eesti Verekeskuse direktoriks regionaalhaigla vereteenistusest vanemarst-hematoloogi ametikohalt. Nüüd peate läbirääkimisi verekeskuse liitmiseks regionaalhaiglaga. Kes ja millal pakkus ühinemisideed esimesena?</strong>

"Idee pärineb sotsiaalministeeriumilt ja öeldi esmakordselt välja möödunud aasta kevadel. Põhja-Eesti Verekeskus on Eestis praegu eksisteeriva nelja verekeskuse seas ainus haiglast eraldiseisev asutus. Teised verekeskused kuuluvad TÜ kliinikumi- Pärnu haigla ja Ida-Viru keskhaigla koosseisu.<br /> Kuna Eestis on kaks regionaalhaiglat- millest ühega on juba liitunud laia piirkondliku varustusalaga verekeskus- oli loogiline valida Põhja-Eesti haiglate seast siinse verekeskuse partneriks just regionaalhaigla. Seda enam- et regionaalhaigla on Põhja-Eesti Verekeskuse toodangu suurim tarbija."

<strong>Mida annab ühinemine verekeskusele?</strong>

"Viimased aastad on näidanud- et situatsioonis- kus verepreparaatide tarbimine väheneb- sõlmitakse palgakokkuleppeid ja verekomponentide piirhinnad ei kajasta tegelikke kulutusi- on oma toodete kvaliteeti ja ohutusse palju panustav Põhja-Eesti Verekeskus oma väiksuse tõttu väga haavatav. Seega ootame liitumiselt regionaalhaiglaga eelkõige stabiilsust- mis loob eeldused tootmise probleemideta jätkamiseks ja arenguks."

<strong>Mis muudatused toimuvad seoses ühinemisega?</strong>

"Esialgne suurem muudatus on see- et regionaalhaigla võtab enda kanda kõik verekeskuse majandamisega seotud tugifunktsioonid finantsjuhtimisest kuni transpordi korraldamiseni. Ädala tänava majas jätkub verepreparaatide tootmine veel 3-4 aastat.<br /> Lähematel aastatel on regionaalhaigla keskendunud X-korpuse ehitamisele- alles seejärel valmivad Mustamäel C-korpuse renoveerimisega samaaegselt uued ruumid ka verekeskusele.<br /> Kuna Ädala tänava maja on vana ja vastab hädavaevu kõigile ravimite tootmisega seotud kõrgetele nõuetele- tuleb kindlasti enne kolimist siingi olukorra parandamiseks üht-teist ette võtta."

<strong>Kas verekeskusel on majandamisraskusi? Tänavu tuli verekeskusele sotsiaalministeeriumi kaudu ligi nelja miljoni krooni võrra mullusest väiksem aastaeelarve (34 188 821 kr). Kuidas olete verekeskuse juhina rahul verekomponentide piirhindadega? Enamkasutatavate veretoodete hinnad (väheste eranditega) ju ei muutunud 1. jaanuarist.</strong>

"Alates möödunud aastast on verekeskus juba eelpool mainitud põhjustel tõesti tõsistes majandusraskustes. Ehkki Põhja-Eesti Verekeskus on riigi hallatav asutus- ei finantseerita tema tegevust riigieelarvest- vaid toodete müügist saadavatest omatuludest- mis 2005. aastal aga märgatavalt kahanesid.<br /> Käesoleval aastal oleme eelarve enam-vähem tasakaalu saanud- vähendades oluliselt personalikulusid ja loobudes nii arenduslikest kui taastootmiseks vajalikest investeeringutest. Selline olukord ei saa kaua kesta- arvestades- kui tundlik on seisakule toodangu kvaliteet.<br /> Koostöös haigekassaga on ettevalmistamisel tegevuspõhisele kuluarvestusele tuginevad verepreparaatide piirhinnad- mis peaksid kehtestuma 2007. aasta algusest."

<strong>Veebruaris lühendas verekeskus doonorite vastuvõtuaega nelja tunni võrra päevas- arvestades möödunud aasta külastatavuse analüüsi tulemusi. Kas 2005. aastal doonorite hulk kasvas või kahanes võrreldes 2004. aastaga?</strong>

"Donatsioonide arv vähenes 2005. aastal võrreldes eelneva aastaga 32 tuhandelt 29 tuhandele ning põhjuseks oli esmajärjekorras haiglate vähenenud nõudlus. Meedias kajastatavad kutsungid väljendavad pigem lühema- või pikemaajalisi defitsiite teatud kindlate veregruppide osas- mitte üldist vajakajäämist.<br /> Kuna verekeskuse külastatavus oli varastel hommikutundidel ja hilisõhtusel ajal tõesti väga hõre- oleme personalikulude optimeerimise programmi raames vähendanud ka verekeskuse lahtioleku aega- mis praegu on esmaspäevast neljapäevani kella 11-18 ja reedeti kella 9-16.<br /> Tahaksin siinkohal edasi öelda meie siiraimad vabandused doonoritele- kellele varasemad ajad just kõige paremini sobisid. Uus kord on kehtinud alates veebruari algusest ja praegu on veel ennatlik öelda- kui palju me doonoreid kaotanud oleme või paljud neist on kohanenud uute lahtiolekuaegadega."

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.