EVE SOOBA:

Kibemagus tõde

<strong>Kibemagus tõde</strong>

Väljend “Magus teeb elu magusaks” on minu viieaastase poja uus nali. Nagu näha- jõudis TV-klipi sõnum temani- väline ilu veel probleemiks pole ning asja saab isegi naljaga raamitada (kas ta aga täieliku vabaduse korral kampaania mõjul mõttetutest süsivesikutest loobuks- on omaette suur küsimus).

Sotsiaalkampaania “Magus ei tee elu magusaks” TV-klipi ebaõnnestumine ja inimeste reageeringud näitavad meile aga seda- et osa patsiente tundis end puudutatuna. See tähendab- et nad juba teadvustavad probleemi. Kas selline sõnum aga neid probleemiga patsiente aitab või keda see aitab- selle üle tahakski veel kord aru pidada.

Välimus on väga tundlik teema ning kõnealuse kampaania puhul kogesime- kui elavalt võivad patsiendid selle käsitlemisele reageerida. See võiks olla õppetunniks kõigile- kes tegelevad nõustamisega. Et kui palju- kui tugevalt ning millise argumentatsiooniga saab üldse negatiivset infot esitada.

Sõnad/kujundid on tugevad relvad- neid peab hoolikalt valima. Välimus on ju meedikule viimane asi (kui kõrvale jätta depressioon ja nahahaudumus)- mis üldse rolli mängib. Noorte puhul võib aga selline paksuse avalik halvustamine mõjuda buliimikute-anorektikute teket ning olemasolevate haigete haiguskäitumise süvenemist soodustavalt.

Ma ei eita- et priske inimese väline erinevus trendikatest noortest võib patsiendi viia depressiooni ja enesetapuni- kuid kõnealune kampaania tema toitumiseelistusi ilmselt ei paranda. Minu arvates toob kampaania selle tegijate kaudu välja eestlase mõttevea- mis on siiani valdav: sale inimene on terve ja ainult paks inimene on haige ning kole pealegi!

Kampaania projekti ja TV-klipi on koostanud ju samuti tavalised eestlased - kampaania puudutab paksust ja välimust- vähe aga tervist. Sõna “tervis” jääb tavaliselt lahti seletamata.

Väliselt saledate inimeste toitumises me vigu ei kahtlusta ning nende kolesterool- veresuhkur ja vererõhk on mõõtmata. Tegelikult on need saledad aga tihti tööl käivad intensiivset elutempot harrastavad väheliikuvad inimesed- kellest kõik ei toitu sugugi tasakaalustatult ning võivad samuti riskigruppi kuuluda.

Paksust fetišeeritakse kui äärmuslikku- emotsioone ning tähelepanu tekitavat omadust. Tegelikult on rasvumus pika protsessi tulemus ja sinna jõudnud inimese ravi ei seisne lühiinterventsioonis- vaid pikaajalises nõustamises- treeningutes ja sageli ka ravis kuni kirurgiliste sekkumisteni välja.

Tööelus ei pööra me ka praktilises meditsiinis kergele ülekaalulisusele piisavalt tähelepanu. Enamasti arstid ja õed ei tähtsusta 3-5-kilogrammilist ülekaalu ega pea ka selle kaalu mõõtmist oluliseks (“Noh - väliselt hinnates enam-vähem normis.”). Olles äsja lõpetanud kolmeaastase residentuuri- võin väita- et praktiliselt käib kehakaalu hindamine sageli haige sõnade põhjal (tavaosakond- mitte endokrinoloogilise profiiliga).

Meditsiinis on aga täpsus oluline ning täpset kehakaalu on vaja teada mitte üksnes kehamassi indeksi määramiseks- vaid ka ravimite määramisel. Odavaim oleks ilmselt pidada head kaalu vastuvõtuosakonnas kui igas osakonnas. Nii oleksid mõõtmised täpsed ja infot ei peaks saama viljakaalude ja jumal teab veel mis riistapuude abil- nagu minul nii umbes 166-kiloste patsientidega ikka juhtub minema.

Vahepalaks aga üks vastupidine näide. Olen nimelt hämminguga kuulanud kooliõest psühhiaatri juttu sellest- kuidas 40-kilose anorektiku töökaaslased polnud kunagi imestanud tema välimuse üle ega sellest juttu teinud! Nii palju siis tähelepanelikkusest...

Just needsamad eelpool nimetatud 3-5 kilogrammi liigset kehakaalu on aga ülekaalulisuse algus. Just see koht- kust saaks tõeliselt efektiivselt sekkuda. Siin võivad anda edu ilmunud TV-klipid ja ka lühem interventsioon. Suure ülekaalu ja rasvumise korral läheb vaja pikaajalist nõustamis- ja liikumisprogrammi.

Olen Eestis näinud kolmekuulisi interventsiooniprogramme- aga need on tänaseks lõppenud projektid ja siiski lühiajalised. Võrdluseks: Soome Südame- ja Diabeediliidu koolitusel soovitatakse teha tööd probleemsete patsientidega kuni kuus kuud ja vajadusel aasta möödudes korrata interventsiooni. Töö toimub Soome haigekassa KELA rahastamisel.

Uuringute põhjal võin väita- et kehakaalu muutmisel on oluline just elustiili muutmine. Käitumuslikke muudatusi on vaja mitmete terviseprobleemide korral ning näiteks reumatoidartriidi ja krooniliste seljavalude korral on uuringud kinnitanud käitumusliku kognitiivse interventsiooni (<em>cognitive behavioral treatment</em>) edukust. Selles osas vajaksid koolitust mitme erineva eriala meedikud.

Ülekaalulisusest- vääratest toiduvalikutest- liigsest süsivesikute ja rasva hulgast rääkides ei ole väline volüümikus oluline. Prisketel inimestel on näiteks kortse vähem. Uuringutes on isegi leitud- et liikumist harrastav ülekaaluline on tervem võrreldes mitteliikuva ülekaalulisega.

Mis aitaks meie patsiente ennetuses ja ravis? Küllap ka need TV-klipid- mis mõne hinge kraapisid- kuid sellest igatahes kindlasti palju enam süstemaatiline ja läbimõeldud haigekassa poolt rahastatud töö. Töö- mis vältab aastaid- toimub koostöös erinevate erialade vahel- hõlmab nõustamist ja teoreetilisi aluseid ning omab head varustatust.

<br /><strong>EVE SOOBA<br /></strong>Ida-Tallinna keskhaigla Magdaleena üksuse taastusarst

 

 

***********************************

<br /><br />  

<strong><u>Kasuliku info saamise võimalusi:</u></strong>

* <a href="http://www.terviseinfo.ee">www.terviseinfo.ee</a> - internetiportaal- kus on kalkulaatorid- energiasoovitused- päevamenüü kaloraaži arvutamine jne- eeskätt valikust “Toitumisprogramm”.

* Meditsiinikirjastuse Lege Artis välja antud tasuta bro?üürid “Ainevahetussündroom”- “Toitumine ja liikumine” ning “Vererõhk ja stress” - kuniks infovihikuid jätkub- jagavad neid patsientidele perearstid.

* Ilmumas on “Toidusoovitused 2005”- mida vahendab Tervise Arengu Instituut.

* “Saledaks saada- saledaks jääda” - autorid P. Mustajoki et al- kirjastus Medicina- 2005.

<em>Allikas: Eve Sooba</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.