Kaasasündinud südamerikkega rasedad vajavad meedikute suuremat tähelepanu

Briti arstid rõhutavad vajadust hoolitseda paremini rasedate eest, kellel esineb mõni kaasasündinud südamerike, kirjutab BBC ajakirjas British Medical Journal avaldatud artiklile tuginedes.

Briti arstid rõhutavad vajadust hoolitseda paremini rasedate eest- kellel esineb mõni kaasasündinud südamerike- kirjutab BBC ajakirjas British Medical Journal avaldatud artiklile tuginedes.

Kaasasündinud südamehaigusega naisi ähvardab teistest naistest sada korda suurem tõenäosus raseduse ajal haiguse tõttu surra- ütlevad oma raportis Londonist pärit Michael Gatzoulis ja tema kaastöötajad. Royal Brompton Hospitalis töötava- kardioloogiale ja täiskasvanute kaasasündinud südameriketele spetsialiseerunud professor Gatzoulise hinnangul elab Ühendkuningriikides üle 125 000 kaasasündinud südamerikkega naise.

<strong>Nõustamine ja jälgimine<br /></strong>Kaasasündinud südamehädad on autorite teatel tähtsuselt teine rasedate naiste surmapõhjus riigis ning eeldatakse- et nende naiste arv tulevikus tõuseb. Oht on olemas ka lootele - kasvupeetuse- enneaegne sünnituse ja raseduse katkemise näol- samuti on südamerikete esinemine lootel tõenäolisem.

Raportis peetakse oluliseks- et arstid kindlustaksid kaasasündinud südameriketega naistele adekvaatse raseduse-eelse nõustamise ja sünnieelse jälgimise rasedatele. Selliste patsientidega tuleks rääkida sünnitusest juba varakult. Sünnijärgsel perioodil on vajalik tagada kardioloogi- naistearsti ja anestesioloogi multidistsiplinaarne abi.

Gatzoulis hoiatab- et pikaleveninud ja rasket sünnitust tuleks vältida ning kohustuslik on ema ja loote seisundi pidev ja täpne jälgimine. “Põhimõtteks on- et sünnituse ajal ei tohi naisele langev stress ületada tema võimet selle koormusega toime tulla-” kirjutab Gatzoulis. Riskidest hoolimata on piisava toetuse tagamisel rasedus täiesti võimalik.

Artikli avaldamise järel kogunesid arstiteadlased Londonis konverentsile- kus esitati üleskutse pikaajalisteks investeeringuteks asjatundjate koolitamisse- tõstmaks teadlikkust ja parandamaks oskusi kaasasündinud südameriketega patsientidega tegelemiseks raseduse ajal.

Gatzoulis teadis- et terve protsent kogu maailma lastest sünnib südamerikkega ning seetõttu on patsientide seas teadlikkuse tõstmine suureks väljakutseks. 85-90 protsendil neist- kelle südamerike sai lapsena opereeritud- ei ole hiljem haiglaga mingeid kontakte.

<strong>Info ühtsesse andmebaasi<br /></strong>Info patsientide kohta peaks Gatzoulise arvates minema aga ühtsesse andmebaasi- et hiljem oleks arstidel võimalik õigeid otsuseid vastu võtta. “Need haigused on eluaegsed. Enamik naistest jäävad aga rasedaks oma riskidest teadmata ja kui abi ei ole õige- ei ole tulemus alati hea-” ütles Gatzoulis.

Konverentsil võtsid sõna teisedki asjatundjad.

British Heart Foundationi südameõde Judy O’Sullivan kordas- et mida paremini hoolitsetakse kaasasündinud südamerikkega naise eest- seda tõenäolisem on jääda temal ja lapsel hea tervise juurde.

Maailma südameföderatsiooni esindaja Sidney Smith kinnitas oma organisatsiooni toetust meditsiinispetsialistide koolitamisele ja patsientidele suunatud teavitustööle.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.