Mammograafiabuss sõidab jälle ringi

Viiendat aastat korraldatakse Eestis süstemaatilisi rinnavähi ja emakakaelavähi varajasele avastamisele suunatud uuringuid, mille eesmärk on avastada pahaloomuline kasvaja võimalikult varases staadiumis.

Viiendat aastat korraldatakse Eestis süstemaatilisi rinnavähi ja emakakaelavähi varajasele avastamisele suunatud uuringuid- mille eesmärk on avastada pahaloomuline kasvaja võimalikult varases staadiumis- kui haigus on veel ravitav- teatas haigekassa oma veebilehel.

Niisuguseid uuringuid tehakse paljudes arenenud riikides juba aastakümneid ja need on andnud häid tulemusi. Võrreldes Euroopa ja Skandinaaviamaadega on Eesti probleem siiani olnud naiste vähene osalemine ennetavates uuringutes- öeldakse pressiteates.

2004. a toimunud Eesti täiskasvanud elanikkonna tervisekäitumise uuringu andmetel käis viimase aasta jooksul mammograafilisel uuringul vaid iga neljas 50-59-aastastest naistest. 2004. aastal tuli Eestis uuringutele spetsiaalselt kutsutud naistest kohale vaid 45 protsenti. Teistes arenenud riikides on taolistes uuringutes osalemise määr üle 75 protsendi.

<strong>Uuringule kutse alusel<br /></strong>Sellest aastast on haigekassa teatel Eestis mõlema sõeluuringu läbiviimiseks kasutusel taas kutsete süsteem- eesmärgiga teha uuring võimalikult võrdselt kättesaadavaks. Rinnavähi varajase avastamise projektis plaanitakse tänavu uurida 23 000 50-59-aastast naist ning emakakaelavähi ennetuse projektis 16 000 30-59-aastast naist.

Rinnavähi varajase avastamise uuringutele kutsutakse naisi iga kahe aasta järel. Sel aastal saadetakse kutsed 1948.- 1949.- 1951.- 1952. ja 1956. aastal sündinud naistele.

Emakakaelavähi ennetavatele uuringutele kutsutakse iga viie aasta möödudes- tänavu saadetakse kutsed 1961.- 1966.- 1971. ja 1956. ning vajadusel ka 1951. aastal sündinud naistele.

Kutsutavate nimekirja koostab haigekassa ravikindlustuse andmekogu alusel. Haigekassa saadab postiga nimelise kutse- millel on märgitud aeg ja koht- kuhu saab end uuringuks kirja panna. Kutseid ei saadeta naistele- kes eelmisel aastal uuringul juba käisid.

<strong>Mammograafiabuss sõidab<br /></strong> Rinnavähi uuringute parema kättesaadavuse tagamiseks töötab ka OÜ Mammograaf liikuv mammograafiabuss. Selle kaudu saavad uuringutel hõlpsamalt osaleda maapiirkondade naised- kellele Tallinna- Tartu või Pärnu sõit oleks kauge ja kulukas. Mammograafiabussi puhul kutsutakse selleks perioodiks uuringule kõik antud maakonna eeltoodud sünniaastatega naised.

Pahaloomulise kasvaja varajase avastamise uuringute parema hõlmatuse saavutamiseks on tihenenud haigekassa koostöö perearstidega- kes teavad oma nimistu naisi- keda uuringutele kutsutakse. “Perearst saab siis naisi täiendavalt teavitada uuringul osalemise vajalikkusest-” öeldakse pressiteates.

<br /><strong>MU</strong>

 

<strong><br /> ************************</strong>

<strong><u>Sõeluuring mõjub:</u></strong>

* Rinnavähi sõeluuringu tulemusi on juba näha ka Eestis. Kui 1998. a oli Eesti Vähiregistri andmetel ainult 39% avastatud rinnavähi vormidest varajases staadiumis- siis 2002.-2004. a skriiningul leiti rinnavähist juba 75% selle varajases staadiumis.

* Emakakaelavähi sõeluuringu tõhususe kohta võib tuua näite Soomest- kus esmashaigestumuskordaja 100 000 naise kohta oli 1960. aastatel 15-4 (sama- mis Eestis praegu) ja 1991. a- pärast üleriigilise emakakaelavähi skriiningu rakendamist - 2-7. Suremus emakakaelavähki vähenes samas proportsioonis: 1960. aastatel oli see 6-6 ja 1991. aastal 1-4.

<em>Allikas. haigekassa</em>

 

 

************************

 

Sõeluuringute kohta saab lähemat infot ka haigekassa veebilehelt aadressil <a href="http://www.haigekassa.ee/raviasutusele/tervisedendus/ennetus/">www.haigekassa.ee/raviasutusele/tervisedendus/ennetus/</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.