Reet Kuningas ravib sõdurpoiste hambaid

Pärnu hambaarst Reet Kuningas ravib kolm korda nädalas ka sealse üksiku jalaväepataljoni ajateenijate hambaid, kogenud silm oskab vahel hammaste seisundi järgi ära öelda, kust piirkonnast on noormees aega teenima tulnud.

Pärnu hambaarst Reet Kuningas ravib kolm korda nädalas ka sealse üksiku jalaväepataljoni ajateenijate hambaid- kogenud silm oskab vahel hammaste seisundi järgi ära öelda- kust piirkonnast on noormees aega teenima tulnud.

Tartlaste puhul annab näiteks tunda- et piirkonnas on palju hambaarste - noormeeste hambad on rohkem korras- ravis on tunda järjepidevust. Ida-Virumaal on lugu vastupidine- paljudel jätab ravi soovida. Läänemaal ei tundu samuti arste jätkuvat- samas on ta sealtkandi poistel näinud väga ilusat tööd.

Kahjuks ei tea noormehed enamasti raviarsti nime - ilmselt on ema aja kinni pannud.

<strong>Ravi on tasuta<br /></strong>Kuni üheksateistkümnenda eluaastani saavad noored käia hambaid ravimas tasuta- selle eest maksab lepingu sõlminud hambaarstile haigekassa. Tänu tasuta ravile on kaitseväkke tulevatel noormeestel hambad enamasti korras.

Sõjaväeteenistust alustavad noormehed peavad alguses käima kohustuslikus kontrollis- edaspidine ravi on aga vabatahtlik.

“Paar sõdurpoissi on püüdnud väita- et neil tekkisid teatud hambakahjustused teenistuse jooksul. Tänu kohustuslikule kontrollile saab dokumentidest järele vaadata- milline oli hammaste olukord sõjaväkke tulles-” viitab Kuningas põhjustele- miks on hammaste kontroll tehtud kohustuslikuks.

Kaitsevägi maksab kinni teenistuse ajal tehtava hambaravi. Seega on sõjavägi Eestis vanematele kui üheksateist eluaastat kohaks- kus nad ei pea hambaravi eest ise tasuma.

Reet Kuningas mainib- et küllalt paljud noormehed on pahuksis suuhügieeniga. Vabanduseks ütlevad mõned- et neile ei jäeta hambapesuks aega. Teised samas väeosas teenijad lükkavad selle aga ümber: kes tahab hambaid pesta- sellel jätkub ka aega. Probleem on pigem kodust ja koolist kaasa saadud tõekspidamistes ja valedes harjumustes.

<strong>Programmid ja loengud<br /></strong>Reet Kuningas on viieteistkümne aasta jooksul- mil ta on hambaarstina töötanud- osalenud mitmetes hambahaiguste ennetusprogrammides ja käinud põhikoolides loenguid pidamas.

Hügieenist räägib ta ka sõdurpoistele - alates 1999. aastast- mil ta kaitseväkke tööle kutsuti.<br /> Tol ajal oli ära langenud riiklik toetus täiskasvanute hambaravile ning patsiente jäi kohe tunduvalt vähemaks. Ainult laste hammaste raviga ei saanud normaalset palka teenida. Sellepärast ei kõhelnud ta uut pakkumist vastu võttes. Samal ajal jätkas ta tööd ka oma Pärnu linna erakabinetis.<br /> “Praegu ei kujutaks ettegi- et võiks jõude istuda- aga siis oli vähe tööd-” meenutab ta keerulist perioodi.

Kaitsevägi oli enne lubanud sõdurpoistel käia linnas hambaid ravimas- aga nii mõnigi kasutas linnaluba millekski lõbusamaks. Siis otsustatigi avada hambaravikabinetid kaitseväe territooriumil. Reet Kuningal on üle Eesti kümmekond kolleegi- kes töötavad ajateenijatega.

Kaitsevägi on kabineti sisustanud igati kaasaegselt. Tingimused seal ja erakabinetis on üsna sarnased. Kui ajateenija hammas juhtub valutama sel päeval- mil hambaarstil pole kohapeal vastuvõttu- võimaldatakse talle esmaabi linnakabinetis.

Reet Kuningas ütleb- et noormehed tahavad head välja näha ja päris palju küsitakse ka hammaste valgendamist.

“Küsivad just suitsumehed. Mul on kabineti ees suitsetamisvastane plakat- kus on kirjas- milliseid mürgiseid aineid tubakasuits sisaldab. Ma vastan- et milleks valgendada- kui sa suitsetad-” ütleb Kuningas. “Tihtipeale piisab sellest- kui võtta hambakivi ära ja puhastada hambaid iga päev korralikult- pole vaja neid keemiliselt mõjutada.”

Ta lisab isikliku arvamuse: valge inimese naha juurde ei sobi säravvalged hambad- need mõjuvad võõralt. Hammastel peab olema loomulik toon.

<strong>Vägisi ei ravita<br /></strong>Kaitseväkke satub ka noormehi- kes nii-öelda lahingus vaprad- aga hambaarstitooli kardavad. Selline hirm tuleneb enamasti lapsepõlves saadud valukogemusest. “Ma ei saa panna rabelevat noormeest vägisi tooli. Kui ta keeldub koostööst- tuleb anda aega. Mõni tuleb hiljem- nädalate või kuude möödudes ise ravile-” märgib Kuningas.

Noormehed saavad praktiliselt igal nädalavahetusel koju. Esmaspäeviti on nii mõnigi tulnud tagasi murdunud hambaga- sest vabal ajal on läinud kakluseks. Kui keegi on lasknud hambad kurku lüüa ja vajab proteese- tuleb tal need tellida mujalt- kaitseväe hambaravikabinet proteesimistöödega ei tegele.

<strong>Elukutsevalikuga rahul<br /></strong>Reet Kuningas on rõõmsameelne ja avatud suhtlemisega- tal jätkub energiat ka hobideks. Ta mängib mitu aastat tennist ning on üks hambaarstide turniiri korraldajaid. Ta ütleb- et Pärnus on seda hea teha- sest siinne tennisehall on sisehooajaks Eesti parim.

Pärnumaalt pärit naine elab Audru lähedal- veidi üle kümne kilomeetri kaugusel Pärnust oma majas.

Elukutsevalikul said määravaks oma unistused ja isa nõuanne. Reet teadis juba väiksena- et tahab arstiks. Isa ütles: ära mine- arsti töö on tume maa- ta ei näe- mis inimese organismis toimub- aga hambaarst näeb oma töömaad.

“Kartsin ka ise- et ei saa arstiteaduskonda sisse ja valisin hambaarsti kutse. Tol ajal öeldi hambaarstide kohta veidi üleolevalt- et ah- käsitöölised - nüüd on see käsitöö hinda läinud-” nendib Kuningas. “Varem oli see nagu konveieritöö- patsiendi jaoks oli aega vaid loetud minutid. Nüüd on igaühe jaoks nii palju aega- kui vaja läheb- saan teha töö kvaliteetselt- ning see on mulle tähtis.”

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.