Riigitöötajad ei mahu ühele pulgale

Riiki teenides tuleb leppida asutuste personalikulude erinevustega. Sotsiaalministeeriumis näiteks töötavad kallimad ehk kulukamad tervishoiuametnikud kui haigekassas, selgub asutuste personalikulude ja töötajate arvu suhet võrreldes.

Sotsiaalministeeriumis töötavad kallimad ehk kulukamad tervishoiuametnikud kui haigekassas- selgub asutuste personalikulude ja töötajate arvu suhet võrreldes.

Eesti tervishoiu heaks rügav rohkem kui tuhandepealine ametnikevägi peab leppima sellega- et sõltuvalt asutusest kulutab riik töötajatele erinevalt. Tervishoiuametnikest enim kulub riigil sotsiaalministeeriumi iga töötaja peale: aastas umbkaudu 268 tuhat krooni ühe töötaja kohta (vt alltoodud andmeid)  - seda on ligi kaks korda vähem- kui riigil kulub aastas riigikogu töötaja peale (<em>ca</em> 450 tuhat krooni).

Sotsiaalministeeriumi haldusalas järgnevad personalikulult ühe töötaja kohta Ravimiamet ja Tervishoiuamet.

Kõige odavamaid (kui lähtuda personalikuludest) töötajaid kasutab riik meditsiiniraamatukogus ja kardioloogia instituudis. Viimaste asutuste personalikulu on kolm või rohkem korda väiksem võrreldes sotsiaalministeeriumi keskmise personalikuluga ühe töötaja kohta.

Alltoodud andmed näitavad erinevusi erinevate riigiasutuste personalikuludes. Et 2006. aasta riigieelarve seaduseelnõu seletuskirjas polnud kõigi ministeeriumide kohta planeeritud töötajate arvu- siis on tervisevaldkonna asutuste kõrval võrdlusena lisatud haridus- ja teadusministeeriumi ning välisministeeriumi puhul lähtutud töötajate tegelikust arvust.

Tegelik töötajate arv jääb plaanitule alla. Näiteks sotsiaalministeeriumi planeeritud töötajate arvuks on kirjas 214 inimest - millest ongi lähtutud juuresolevas diagrammis- aga tegelikult töötab seal 197 inimest ja seega kujuneks personalikulu ühe töötaja kohta veelgi kõrgemaks. Kes tahab teada- kui palju on sotsiaalministeeriumi töötajate arv viimastel aastatel kasvanud? 2002. aasta sügisel töötas seal 164 inimest ja 2003. aasta lõpus 190 inimest.

Personalikulud sisaldavad peale põhitöötasu ka lisatasusid- preemiaid- hüvitisi- ravi- ja tervishoiukulutusi (sh töötervishoid)- sotsiaalmaksu jm.

Näiteks haigekassa personalikulude alla kuuluvad haigekassa töötajate- juhatuse ja nõukogu liikmete töötasu liigid ja maksud: põhitöötasu ja tulemustasu ning sotsiaalmaks ja töötuskindlustuse makse- nagu võib lugeda haigekassa 2006. aasta eelarvest veebis.

Haigekassa avaldab eelarves ka töölõikude kaupa inimressursi vajaduse ning mõned töömahu näitajad. Näiteks tuleb haigekassa töötajatel menetleda aastas üle 4 miljoni raviarve- üle 5 miljoni soodusretsepti ja üle 600 000 töövõimetuslehe. Kõige rohkem inimressurssi kulub haigekassas ravikindlustushüvitiste menetlemiseks (sh soodusravimid- raviteenused- töövõimetushüvitised- rahalised hüvitised).

Haigekassa planeerib kulusid vastavalt nõukogus kinnitatud eesmärkidele ja nende saavutamiseks vajalike tööprotsesside täitmiseks vajamineva ressursi (inimaastates) järgi.

Nagu Äripäev möödunud sügisel täheldas- on riigiametnikele kuluva rahasumma kasv Eestis aeglustumas. Tänavu kulub 60-9 miljardi kroonisest Eesti riigieelarvest personalile peaaegu kümnendik ehk umbes 5-7 miljardit krooni.

<br /><strong>MU</strong>

 

 

<strong><u>Valik riigiasutuste personalikulude*  võrdlusest (arvestatuna ühe töötaja kohta aastas):</u></strong>

Riigikogu - 449 596 krooni

Haridus- ja teadusministeerium - 299 153 krooni ** 

Põllumajandusministeerium - 211 145 krooni

Välisministeerium - 190 650 krooni ** 

Sotsiaalministeerium - 268 343 krooni

Ravimiamet - 177 115 krooni

Tervishoiuamet - 170 925 krooni

Põhja-Eesti Verekeskus - 125 156 krooni

Tervise Arengu Instituut - 113 163 krooni

Tervisekaitseinspektsioon - 102 199 krooni

Eesti Meditsiiniraamatukogu - 86 041 krooni

Eesti Kardioloogia Instituut - 41 429 krooni

Eesti Haigekassa - 238 428 krooni ** 

_______________________________________

* Asutuse personalikulude ja planeeritud töötajate arvu jagatis (2006. a riigieelarve seaduseelnõu seletuskirja ja haigekassa 2006. a eelarve põhjal).

** Arvestatud on asutuse töötajate tegelikku arvu 1. märtsi seisuga.

<em><br /> Allikas: MU</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.