Lapseea depressioon on seotud hilisema astma ja ülekaalulisega

Noortel astmat põdevatel täiskasvanutel näib olevat suurem oht ülekaalulisuseks või rasvumiseks ning selle seose juures võib lapseea depressioon rolli mängida, selgus Šveitsi teadlaste uurimusest.

Noortel astmat põdevatel täiskasvanutel näib olevat suurem oht ülekaalulisuseks või rasvumiseks ning selle seose juures võib lapseea depressioon rolli mängida- kirjutab Reuters Health Šveitsi teadlaste uurimusest.

Ligi 600 mehe ja naise seas läbi viidud uuringus on leitud- et nendel- kel 20 aasta vanuses esines astma sümptomeid- oli kolm korda suurem tõenäosus olla 40 eluaasta täitudes rasvunud kui neil- kel astmat ei esinenud. Depressioon lapse- või noorukieas paistis seda seost tugevdavat.

Dr Gregor Hasler Zürichi ülikooli kliinikumist ja tema kaastöötajad järeldasid ajakirjas International Journal of Obesity- et depressioon noores eas võib mingil moel soodustada nii astmat kui liigset kaalutõusu. Hasler ütles ajakirjanikele- et mitmed varasemad uuringud on näidanud- et liigne kehakaal ja rasvumine tõstavad astmariski. Mõned teadlased on siiski oletanud- et see ei ole tingimata ühesuunaline seos.

Šveitslaste värskeim uuring annab kinnitust hüpoteesile- et astma võib ka liigsele kaalutõusule eelneda.

Teadlased ei leidnud õigupoolest tõestust sellele- et noorte täiskasvanute ülekaalulisus tõstaks riski hilisemaks haigestumiseks astmasse. Hasleri sõnul oli see leid neile ootamatu.

Kuidas astma liigset kaalutõusu võiks soodustada- jäi teadlastele ebaselgeks. Seda ei saanud seletada nii- et mõned astmaravimid võivad panna kasutajaid kehakaalus juurde võtma. Seost ei põhjendanud ka see- et astmahaiged on füüsiliselt vähem aktiivsed.

Depressioonisümptomite esinemine varasemas elus oli aga kindlaks tehtav paljudel- kes astma taustal kaalus juurde võtsid.

Hasler oletas- et varane depressioon võib olla märk pingetest ja stressist perekonnas. Psühholoogilist stressi noores eas on peetud aga nii rasvumise kui astma riskifaktoriks.

Teadlane pidas ühtlasi võimalikuks- et teatud geenid mõjutavad üheaegselt nii depressiooni- astmat kui kaalutõusu. Kõikide nende seisundite puhul on teistes uuringutes leitud põletikunäitajate tõusu organismis.

Kõige tõenäolisemalt võib teadlaste avastust selgitada mõni kombinatsioon nii geneetilistest kui keskkonnafaktoritest- arvas Hasler.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.