Rasvunud laste arv hüppab aastaks 2010 maailmas lakke

Rasvunud laste arv tõuseb lähiaastatel oluliselt pea kogu maailmas, hoiatavad tervishoiueksperdid. Sellega kaasneb muuhulgas noorte inimeste diabeediriski märkimisväärne tõus.

Rasvunud laste arv tõuseb lähiaastatel oluliselt pea kogu maailmas- vahendab Reuters tervishoiuekspertide hoiatust. Sellega kaasneb muuhulgas noorte inimeste diabeediriski märkimisväärne tõus.

International Obesity TaskForce (IOTF) ennustab- et 2010. aastaks tõuseb ülekaaluliste ja rasvunud laste arv Euroopa Liidus 26 miljonini. 20 000 rasvunud noort peaks haigestuma 2. tüüpi diabeeti- mida varem on peetud täiskasvanute haiguseks. Üle miljonil lapsel võib ennustada vererõhu kõrgenemist- vere kolesteroolitaseme tõusu- südame-veresoonkonna haigestumise varaseid märke.

<strong>Murettekitav prognoos<br /></strong>IOTF liige dr Tim Lobstein- kes koos dr Youfa Wangiga Johns Hopkinsi ülikoolist värskeima analüüsi koostas- pidas prognoose murettekitavaks. Kui teadlased vaatasid ülekaalulisuse levikut- siis Põhja- ja Lõuna-Ameerikas võivad nelja aasta pärast olla ülekaalulised juba pooled lastest.

Ülekaalulisus on enim levinud Põhja-Ameerikas- Euroopas ja Vaikse ookeani läänepiirkonnas - ulatudes 20-30 protsendini lastest. Ajakirjas International Journal of Pediatric Obesity avaldatud analüüs ennustab varasematest uuringutest ligi kaks korda suuremat rasvumise levikut aastaks 2010.

Prof. Philip James- IOTF esimees- nimetas intervjuus ajakirjanikele uuringu tulemust hämmastavaks- muljetavaldavaks ja šokeerivaks üheaegselt. Jamesi sõnul on teadlased võtnud arvesse rohkem infot kui varem on suudetud- vaadelnud eraldi ülekaalulisuse leviku kiirust ja teinud täpsemaid ennustusi tulevikuks.

Rasvunud laste osa peaks Lähis-Idas tõusma 2010. aastaks 11-5 protsendini- kogu Ameerikas 15-2 protsendini. Aasias ennustatakse rasvunud laste suhte kolmekordset tõusu 1-5 protsendilt 5-3-ni. Aafrika kohta ei osatud andmete puudumise tõttu prognoose teha.

Autorid märkisid oma artiklis- et lapseea rasvumuse levimus on tõusmas pea kõikides tööstusmaades ja ka mitmes madala sissetulekuga riigis. Teadlased kasutasid Maailma Terviseorganisatsiooni WHO andmeid. Lõpetuseks pidasid nad vajalikuks astuda kiireid samme- tegeleda üleliigse kalorikoormuse piiramisega- et laste võimalusi tulevikule mõeldes parandada.

<strong>Lapsevanemad ei tunnista<br /></strong>Ameeriklastele teeb ülekaalulisuse ja rasvumise probleemi teadvustamise samal ajal raskeks see- et lapsevanemad ei tunnista oma lapse liigset kehakaalu- kirjutab Reuters Health. Sellekohase uuringu ja artikli on ajakirjas Pediatrics avaldanud dr Helen J. Binns.

Varasematest uuringutest on saadud tõendeid selle kohta- et kui aidata lapsevanematel tunnistada oma järeltulija ülekaalulisust- siis nende soov aidata kaasa elustiili muutmisele on olulisel kohal lapse tervise parandamise juures.

Binnsi uurimusest selgub aga- et paljud lapsevanemad ei pea oma juba väljanägemiselt selgelt liigse kehakaaluga lapsi üldse ülekaalulisteks.

Nooremate laste vanemad muretsesid või hindasid oma lapse seisundit adekvaatsemalt. Vanemate laste emad ja isad tundsid lapse kaalu pärast vähem muret- kui just laps ei olnud eakaaslastest aeglasem ja vähem aktiivne või kui arst ei olnud kehakaalu pärast muret tundnud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.