Tartu aastakonverents otsib sobilikku koostöövormi

Tartu linnavalitsuse tervishoiuosakonna juhataja Sirje Kree korraldab tänavu juba kolmandat aastakonverentsi. 12. aprillil Atlantise konverentsikeskuses toimuva ürituse teemaks on “Tervishoid Tartus – tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostöö”.

Tartu linnavalitsuse tervishoiuosakonna juhataja Sirje Kree korraldab tänavu juba kolmandat aastakonverentsi. 12. aprillil Atlantise konverentsikeskuses toimuva ürituse teemaks on “Tervishoid Tartus - tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostöö”.

Aastakonverentsi idee sündis tahtmisest anda teada- et omavalitsus on tervishoiusüsteemile koostööpartner. “See on võimalus kuulata teisi ja ka ise rääkida. Kui on tulemusi- mida oma valdkonnast esitada- siis miks mitte seda teha ja kasutada selleks just aastakonverentsi-” nendib püsimatu natuuriga alati uutele võimalustele avatud Sirje Kree. “Ilmselt mulle lihtsalt meeldib organiseerida ja korraldada- inimestega suhelda. Tahan meeleheitlikult kogu aeg midagi paremaks teha ja muutustes osaline olla.”

<strong>Eelmiste aastate kogemus<br /></strong>Esimest korda korraldas tervishoiuosakond (varasema nimega linnaarstiteenistus) aastakonverentsi 2004. aastal- teemaks “Tervishoid ja hoolekanne Tartus”. Ettevõtmine oli pühendatud just eakate tervishoiu- ja hoolekandeteenustele. Toona koostöövõimaluste üle ei arutletud- esitati vaid ülevaade- milliseid tervishoiu- ja hoolekandeteenuseid on Tartus eakatele arendatud.

“2004. aasta konverentsil olid tervishoid- hoolekanne- õpetus ja ministeerium kõik väga omaette teemad. Tänavu on esmakordselt ka aruteluosa konverentsi kokku võtmas ja lõpetamas-” sõnab Sirje Kree.

Esimesel konverentsil osales Eesti omavalitsustest- tervishoiuasutustest- hoolekandeasutustest- haigekassast ja ministeeriumist 130 töötaja ringis.

“Tundus- et rahvast saab liiga palju. 2005. aastal saatsime info ainult Lõuna-Eestisse. Siis oli konverentsi teemaks omavalitsuste võimalused tervise edendamises. N-ö meelelahutuslikumas osas esines ajakirjanik Priit Pullerits teemal “Kuidas võita meedia tähelepanu”-” räägib Kree. “Mõlemal aastal oleme päeva lõpus teinud osalejate vahel loosimise ja jaganud väikeseid üllatusauhindu- lihtsalt väike meene Tartust kaasa. Tänavu saatsime kutsed Lõuna-Eesti omavalitsustele ja raviasutustele- üle Eesti aga ainult oma koostööpartneritele.”

Konverentsidel on olnud sarnane ülesehitus: esinejad riigi tasandil- kes annavad teada- mida tehakse ministeeriumis ja haigekassas; väikene teooria-osa- kus ülikooli inimesed räägivad- kuidas on organiseeritud õpetus- ning praktilises osas antakse ülevaade sellest- kuidas on teenused korraldatud.

Tagasisidelehtedest ilmneb- et ettekannetega on rahule jäädud- niisuguseid konverentse soovitakse iga-aastaselt- et see muutuks traditsiooniks.

<strong>Koostöös toimivad valdkonnad<br /></strong>“Tänavune teema kujunes välja enda igapäevatööst. Leidsin- et tervishoid ja sotsiaalhoolekanne peavad väga tihedat koostööd tegema-” ütleb Sirje Kree. “Ettekanded on valitud just neist valdkondadest- kus on koostöö kõige olulisem: kiirabi- erakorralise meditsiini osakond- perearstid- raviasutuste sotsiaaltöötajad. Tegelikult on ju perearst esimeseks kontaktisikuks inimesele nii tervishoiu- kui ka hoolekandesüsteemis. Tegin 2005. aastal ühe uuringu hooldusravi osakonnas. 80 protsenti vastanutest ütlesid- et hoolekandesüsteemi kohta saavad nad infot samuti perearstilt. Minu meelest on see ainult positiivne- s.t et perearst on süsteemiga kursis- ka oma igapäevatööga haakuvate valdkondadega. Aga ka kiirabi ja EMO.”

Tervishoiuosakonna juhataja sõnutsi käib kiirabi väljas niisugustel juhtudel- mis sageli jäävad just tervishoiu ja sotsiaalhoolekande piirimaile. “Oleme nii kiirabi kui EMO inimestega koos istunud ja arutanud- kuidas niisugustel puhkudel talitada. Kui näiteks kiirabi viib inimese EMOsse ja seal selgub- et terviseprobleemid on küll- aga need ei vaja hospitaliseerimist- probleem on pigem selles- et patsiendil ei ole kodu- ei ole süüa - siis on ülekaalus ikkagi sotsiaalprobleemid. Oleme omavahel kokku leppinud- et niisugused inimesed viiakse EMOst varjupaika ja hakatakse otsima just sellele inimesele vajalikku sotsiaalabiteenust- seega tervishoid teeb koostööd sotsiaalhoolekandega.”

<strong>Kes millest räägib<br /></strong>Tänavusel aastakonverentsil räägib sotsiaalministeeriumi tervishoiu asekantsler Ivi Normet tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostööst tervisepoliitikas. Teadur Kaja Põlluste annab ülevaate nende valdkondade koostööst esmatasandi tervishoiu kontseptsioonis.

Teise ettekanneteploki juhatab sisse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto- kes räägib sotsiaaltöötaja rollist statsionaarses raviasutuses. SA Tartu Kiirabi koolitusjuht Andras Laugamets vaatleb sotsiaalprobleeme kiirabis ning erakorralise meditsiini osakonna vaatevinklist lahkab sama teemavaldkonda TÜ kliinikumi EMO vanemõde Svetlana Paderina. TÜ polikliiniku ja perearstiteaduse õppetooli juhataja Heidi-Ingrid Maaroos annab konverentsil ülevaate sotsiaalprobleemidest perearsti töös.

Pärast lõunapausi saab sõna Tallinna linnavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuameti hoolekande osakonna juhataja Uku Torjus- kelle ettekande teemaks on “Omavalitsuse sotsiaaltöötaja - kas partner tervishoiule?”. Seejärel vaeb ürituse korraldaja Sirje Kree omavalitsuse võimalusi tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostöö arendamisel.

<strong>Päeva lõpetab arutelu</strong><br /> Konverentsipäeva lõpetab tervishoiu- sotsiaalhoolekande ja omavalitsuse esindajate arutelu teemal “Tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostöövõimalused”.

“Tahame arutleda selle üle- kas praegune tervishoiu ja sotsiaalhoolekande koostöö on piisav- kus on kitsaskohad- kuidas neid lahendada - et kõik osapooled saaksid rääkida. Arutelu pole selleks- et hakata üksteisele etteheiteid tegema- vaid ikka selleks- et leida sobilik koostöövorm. Loomulikult on praegu ka koostöö olemas- aga alati annab midagi paremini teha-” ütleb Sirje Kree lõpetuseks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.