Viigimaa reklaamis enese teadmata oma nõuandega ravimifirmat

Nädalaselt puhkuselt naasnud kardioloog Margus Viigimaa avastas enda sõnul nördimusega oma foto ja nõuande 15. märtsi Postimehe reklaamileheküljelt koos Sandoz Eesti firmareklaamiga.

Nädalaselt puhkuselt naasnud kardioloog Margus Viigimaa avastas enda sõnul nördimusega oma foto ja nõuande 15. märtsi Postimehe reklaamileheküljelt koos Sandoz Eesti firmareklaamiga.

Viigimaa selgitas- et umbes kuu aega tagasi pöördus ajakirjanik tema poole palvega avaldada südamearsti nõuanne ajalehe terviselehekülgedel- mida toetab üks ravimifirma. “Mingit juttu firmareklaamis osalemisest või et minu nõuanne võiks reklaamileheküljel ilmuda- ei olnud-” kinnitas Viigimaa. “Puhkuselt tulles avastasin- missugune näotu lugu on juhtunud-” sõnas ta.

Kolleegidega polnud Viigimaa sel teemal vestelnud- möödunud nädalal puhkuselt tagasi tulles oli tal haiglas parasjagu kiire aeg - üks südame sondeerimise röntgeniaparaat oli rivist välja läinud.

Seni ei ole Viigimaale tehtud ühtegi ettepanekut osaleda mingis ravimi- või firmareklaamis. “See ei tule absoluutselt kõne alla-” vastas ta küsimusele- mida ta vastaks taolisele ettepanekule.

Viigimaa ütles- et ilmselt ta ei hakka viga õiendama ja sellega juhtunut inetumaks muutma. Ta päris juhtunu kohta aru samas reklaamis esinenud Sandoz Eesti filiaali juhilt Aare Järvelaiult. “Tema on ka õnnetu-” möönis südamearst. “Paistab- et reklaamifirmad ei adu meditsiinivaldkonna diskreetsust ja eetikaprobleeme-” järeldas Viigimaa.

Kogemuse võrra rikkamana soovitab Viigimaa kolleegidele ajakirjanikuga suheldes säilitada skepsist ja ikka küsida- kuhu on materjal mõeldud ja mis vormis see ilmub.

“Aastat kümme tagasi juhtus minul ka nii- et ajakirjanikule räägid ühte ja lehes ilmub teine jutt-” seletas Viigimaa. “Viimastel aastatel pole ma oma mõtete lahknevust ajakirjanduses enam kogenud- võib-olla suhtlen meditsiiniteemat tundvate ühtede ja samade ajakirjanikega. Antud juhul ei ole mul sisu poolest etteheiteid- sest mõte oli välja öelda- et kroonilised südamehaiged peaksid võtma ravimeid pidevalt- mitte ravikuuridena- ja see sõnum on kirjas. Sain tekstis enne ilmumist ka parandusi teha-” lisas Viigimaa.

Küll aga ärritus südamearst- kui nägi- kuidas tema nõuanne ajalehes oli vormistatud. “Ma ei osanud halba varju leida- et mingi firma toetab terviselehekülgi-” tunnistas Viigimaa- viidates levinud tavale- kus firmade toetavad tervisesaateid raadios ja teles.

Sandoz Eesti filiaalijuht Aare Järvelaid ütles Meditsiiniuudistele- et tema nägi Postimehes ilmunud reklaami alles pärast seda- kui dr Viigimaa oli talle helistanud.

“Kas ta kordagi nimetas Sandoze firmat või mõnda ravimit!” pareeris Järvelaid Meditsiiniuudiste küsimust eetikast. “Mina eetikaprobleemi siin ei näe-” kinnitas ta.

Järvelaid selgitas- et nende reklaami eesmärk on patsienti harida ja oma firmamärki tutvustada. Kusjuures nad on teinud selgitustööd ka varem- näiteks perearstide kaudu.

Järvelaid kirjeldas- et nemad olid palunud meediaagentuurilt patsienti harivat reklaami- kuid lõppvarianti ei olnud ta enne ilmumist näinud- osutades meediaagentuuri nõrgale tööle.

Küsimusele- kas firma siis ei teadnud- et nad ostsid terve lehekülje suuruse reklaami (millest kolm neljandikku võttis kardioloogi nõuanne ja neljandiku firma reklaam)- vastas Järvelaid- et arve saadetakse firmale pärast avaldamist.

Järvelaid kinnitas- et Margus Viigimaa ei saa reklaamis osalemise eest sentigi. “Viigimaad ei tasu küll selle reklaamiga seostada. Kellel on küsimusi- võib julgelt minu poole pöörduda-” ütles Aare Järvelaid.

Sandoze juht tõdes- et neil on käsil reklaamikampaania. Näiteks Kanal 2s jookseb reklaamklipp- kus näitleja Luule Komissarov kiidab Sandoze ravimeid Kaljo Kiisale.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.