Diabeetikutest täiskasvanutel esineb sageli depressiooni- ka lastel tuleks meeleolu langust täpsemalt uurida

Värskes uuringus on leitud, et nii esimest kui teist tüüpi diabeeti põdejate seas esineb depressiooni tunnuseid veerandil. Autorite meelest viitab see, et depressiooni ja suhkurtõve vahel on seos, kirjutab Reuters Health.

Värskes uuringus on leitud- et nii esimest kui teist tüüpi diabeeti põdejate seas esineb depressiooni tunnuseid veerandil. Autorite meelest viitab see- et depressiooni ja suhkurtõve vahel on seos- kirjutab Reuters Health. Teises uuringus pannakse arstidele südamele- et nad ei jätaks tähelepanuta diabeetikutest laste meeleolu alanemist.

Esimese uuringu autorid leidsid ka olulisi erinevusi depressiooni ravimeetodite valikus erinevate etniliste gruppide vahel. Dr Mary de Groot Ohio ülikoolist ja kaastöölised märgivad ajakirjas Diabetes Care- et enamik uuringuid- kus depressioonisümptomite esinemist arvutatakse- on läbi viidud valgenahaliste ja keskklassi kuuluvate seas.

De Grooti grupp koostas nüüd mitmekesisema valimi 221 1. või 2. tüüpi suhkurtõbe põdevast patsiendist- kellel vaadeldi depressioonisümptomite esinemissagedust- ravi ja rahulolu raviga. Hindamismeetodiks valiti CES-D küsimustik.

Osalejatest 75 inimest põdes 2. tüüpi diabeeti- 60-3 protsenti olid naised- keskmine vanus oli 54 aastat ja 52-9 protsenti olid valgenahalised.

<strong>Konservatiivne hindamine<br /></strong>Depressiooni esinemist hinnati konservatiivselt- mis kasutatud skaalal tähendas vähemalt 22-punktist tulemust.

Kliiniliselt olulist depressiooni esines 22-3 protsendil küsitletutest. Etniline kuuluvus või suhkurtõve vorm ei mänginud depressiooni esinemissageduse juures olulist osa. Umbes 76 protsenti patsientidest oli saanud kunagi depressiooni tõttu mingit ravi. Valgenahalistega võrreldes vastasid afroameeriklased harvem- et neil üldse depressiooni kunagi ravitud oli- kuigi esinemissagedused olid võrreldavad. Valgete ja hispaanlaste vahel ei leitud selles osas erinevust.

Looduslike või alternatiivsete ravimeetodite kasutamise sagedused olid kõigis gruppides võrreldavad.

Neist 56 patsiendist- kes said antidepressantravi- oli 63 protsenti oma raviga rahul või väga rahul.<br /> Psühhoteraapiat saanuist olid rahul 59 protsenti- rahulolu alternatiivmeditsiiniga oli 80 protsenti ja looduslike ravimitega 38 protsenti.

De Groot ja tema kolleegid soovitasid eeltoodule viidates- et teatud etniliste gruppide seas oleks diabeedi puhul kasu depressiooni tõhusamast diagnoosimisest ja ravist.

<strong>Seosed noorukite puhul<br /></strong>Suhkurtõve ja depressiooni vahelisi seoseid lastel uuris lähemalt dr Jean M. Lawrence’i grupp Californiast. Nende tähelepanekul viitavad halb glükeemiline kontroll ja sagedased visiidid esmaabiosakonda sellele- et diabeeti põdeval lapsel või noorukil võib meeleolu olla alanenud.

Lawrence ütles ajakirjanikele- et nende uuring ei ole esimene sellelaadne- kuid varasemad on olnud väikesed- hõlmanud vaid 1. tüüpi diabeedi patsiente või kasutanud liiga jäika depressiooni psühhiaatrilist definitsiooni. Uuringu SEARCH peamise autori kinnitusel on nende oma isegi USA suurim diabeediuuring lastel.

Uuringusse oli võetud 2672 osalejat vanuses 10-21 aastat. Diabeet oli neil diagnoositud keskmiselt viis aastat tagasi. Enamikul oli tegemist 1. tüüpi suhkurtõvega (2266).

Teadlased kogusid infot osalejate demograafiliste andmete ning diabeedi ravitulemuste kohta- samuti mõõdeti patsientide veres HbA1c taset. Meeleolu hinnati CES-D skaalal; selle järgi oli 14 protsendil meeleolu alanenud kergelt- 8-6 protsendil keskmisel või raskel määral. Naised paistsid olevat depressiivsemad kui mehed.

Nii keskmisest kõrgemad HbA1c tasemed kui sagedasemad sattumised esmaabisse olid seotud alanenud meeleoluga- leidsid autorid.

Erinevalt varasematest uuringutest ei leitud seekord- et diabeetikutel oleks meeleolu sagedamini depressiivne üldpopulatsiooni näitajatega võrreldes. Lawrence arvas põhjuseks olevat- et uuritavate meeleolu hinnati kiirtestiga- mitte ei olnud tegemist depressiooni psühhiaatrilise diagnoosimisega. <em>(Diabetes Care 2006; 29:549-553. Pediatrics 2006; 117:1348-1358)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.