Laste pärast on oluline- et ema depressioon saaks ravitud

Ameerika teadlased on selgitanud, kuidas parandab ema depressiooni edukas ravimine laste vaimset tervist. Ameeriklaste artiklile ajakirjas JAMA (Journal of the American Medical Association) pühendas suuremat tähelepanu Medscape.

Ameerika teadlased on selgitanud- kuidas parandab ema depressiooni edukas ravimine laste vaimset tervist. Ameeriklaste artiklile ajakirjas JAMA (Journal of the American Medical Association) pühendas suuremat tähelepanu Medscape.

Myrna M. Weissmanni ja tema kolleegide analüüs põhineb uuringu STAR*D (Sequenced Treatment Alternatives to Relieve Depression) lastele keskendunud osast.

Autorid märgivad- et depressioonis vanemate lastel esineb sagedamini ärevust- käitumishäireid ja depressioone- mis ilmnevad varases vanuses ja kestavad sageli täiskasvanuks saamiseni- halvendades inimese toimetulekut.

Vaid üksikud varasemad uuringud on näidanud- et vanemate depressioonisümptomite leevendamisest saavad kasu ka lapsed- kuid üheski neist ei ole ravitud vanemate depressiooni piisavalt suures valimis.

<strong>Käimasolev uuring<br /></strong>STAR*D näol on tegemist praegugi kestva uuringuga kaheksas Ameerika perearstikeskuses ja 11 psühhiaatrilise ambulatoorse ravi keskuses. Praeguseks ajaks on kokku võetud tulemused- mis on saadud 151 lapse uurimisel aastatel 2001-2004.

Kõikide laste emadel oli diagnoositud ja ravitud depressiooni. 7-17-aastaste laste seisundit hinnanud eksperdid ei olnud seotud emade depressiooniraviga ning ei olnud teadlikud selle edukusest. DSM-IV järgi suure depressiooni diagnoosi saanud emade vanus oli 25-60 eluaastat. Depressiooni raskusaste Hamiltoni depressiooniskaalal oli emadel 14 või rohkem punkti- remissiooni kriteeriumiks oli seitse punkti või vähem.

<strong>Oluline seotus<br /></strong>Teadlased leidsid uuringu tulemusi analüüsides- et ema depressiooni remissioon kolmekuuse ravi järel on oluliselt seotud lapse diagnooside ja sümptomite vähenemisega: diagnooside esinemissagedus vähenes kokku keskmiselt 11 protsendi võrra- kui ema depressioon saadi remissiooni- ning tõusis kaheksa protsendi võrra- kui depressioon ei taandunud.

Kui lapsel oli mõni psühhiaatriline diagnoos vaatlusperioodi alguses- saadi selle paranemine 33 protsendil juhtudest- mil ema depressiooni ravi oli edukas; ning 12 protsendil juhtudest siis- kui ravi ei andnud tulemusi.

Ühelgi lapsel- kelle ema depressioon allus ravile ja kel ei olnud algselt endal depressiooni- ei diagnoositud psüühikahäiret kolme kuu pärast. Kui ema depressioonist ei saadud jagu- said 17 protsenti lastest kolme kuu pärast mõne uue psühhiaatrilise diagnoosi. Emade parem ravivastus oli seotud diagnooside ja sümptomite vähenemisega lastel.

<strong>Isa mõju ei hinnatud<br /></strong>Kahjuks ei suutnud teadlased oma eksperimentaalse ülesehitusega uuringus näidata põhjuslikke seoseid või vaadata seda- kas lapse psüühilise seisundi paranemine avaldas positiivset mõju ka emale. Algses uuringus oli lastega emade arv samuti väike. Isade psüühilise seisundi mõju ei hinnatud. Puuduseks võis pidada ka seda- et lapse sümptomitest teatamine emade poolt oli subjektiivne.

Uuringus kasutatud ravimiks oli tsitalopraam- mis asendati teise preparaadiga- kui ravivastus puudus.

Laste kliiniliste skaalade abil hinnatud üldist toimetulekut emadel saavutatud remissioon siiski ei mõjutanud.

Autorite lõppjäreldus oli- et ema depressiooni remissioonil on positiivne efekt nii ema kui lapse jaoks; ema depressiooni püsimine suurendab lapse psüühika- ja käitumishäirete esinemissagedust. Seega on tähtis ema depressiooni hoolikas ravi ning on võimalik- et ka nende laste seisundit tuleks jälgida - eriti ema depressiooni püsimisel. <em>(JAMA; 2006; 295:1389-1398)</em>

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.