Arstide päevad taunisid viinakatku

Eelmisel nädalal, kui ühiskonnas arutati sotsiaalminister Jaak Aabi ettepanekut kehtestada riigis öine alkoholimüügi keeld ja neli alkoholivaba päeva aastas, peeti Tallinnas Salme kultuurikeskuses just alkoholi ja rahva tervise teemal Eesti arstide päevad.

Eelmisel nädalal- kui ühiskonnas arutati sotsiaalminister Jaak Aabi ettepanekut kehtestada riigis öine alkoholimüügi keeld ja neli alkoholivaba päeva aastas- peeti Tallinnas Salme kultuurikeskuses just alkoholi ja rahva tervise teemal Eesti arstide päevad.

Neljapäevase konverentsipäeva üldteema oli “Kas viinakatk jätkub ka 21. sajandil?” ning selle pearõhk oli alkoholi liigtarvitamisega kaasnevatel psühhiaatrilistel ja psühholoogilistel probleemidel. Reedel käsitleti lähemalt alkoholist põhjustatud seedetrakti haigusi.

Konverentsidega samaaegselt sai osaleda peamiselt ravimifirmade poolt korraldatud väiksema ringi seminaridel ja loengutel. Mõlemal päeval peeti ka teemakohaseid diskussioone.

Kultuurikeskuse fuajees oli väljas traditsiooniline näitus- kus tutvustati ravimeid ja toidulisandeid- meditsiiniseadmeid ja erialakirjandust.

<br /><strong>AITA NURGA<br /></strong><a href="mailto:aita@mu.ee">aita@mu.ee</a>

<br />  

*****************

 

<u>NOPPEID ETTEKANNETEST</u>

<u><br /></u><strong>Jaak Aab-<br /> sotsiaalminister:</strong>

"Praegu on selge- et 1996. aastal ette valmistatud strateegia “Alkoholismi ja narkomaania ennetamise programm aastateks 1997-2007” täitis oma eesmärgid vaid osaliselt. Miks? Põhjuseid on ilmselt mitu. Esiteks jäi tehtud töö nõrgaks ning alates 2005. aasta 1. jaanuarist muudeti seda nii- et programm muutus “Narkomaania ennetamise programmiks”. Eelmises- 2005. aasta eelarves ei olnud alkoholismi ennetamisele eraldatud mingeid finantse. Võime ohates öelda: saeme ise oksa- millel istume. Me ei saa süüdistada ei Moskvat ega Brüsselit- vaid iseennast.<br /> Praegu vajame uut alkoholismivastast strateegiat. See võiks haarata aastaid 2007-2010.<br /> Alkoholismi ennetava koostööga saame kahjulikke mõjusid vähendada. Uurimuste kohaselt on kõige efektiivsemad järgmised meetmed: alkoholilt võetava tulumaksu suurendamine- alkoholi reklaamimise ja müügiaegade piiramine- roolijoodikute tõhusam kontroll ning esmatasandi tervishoiu ja töötervishoiu koostöö.”

 

<strong>Milvi Igalaan-<br /> Wismari haigla psühholoog:</strong>

"Vaadates ringi praeguses Eesti ühiskonnas- võib tekkida lootusetus - nii palju on meie ümber alkoholi tarvitamist- kuritarvitamist ja ka alkoholisõltuvust. Vaadeldes inimest- kes käitub ennasthävitavalt tarvitades liigselt alkoholi- mõtleb kõrvaltvaataja: võiks ju arvata- et pohmelusest- terviseriketest- purunenud suhetest- autoavariist ja/või mäluaukudest jne. Piisab- et inimest veenda alkoholist loobuma. On piisavalt infot alkoholi kahjulikkusest ja sageli ka alkoholiga liialdaja enda negatiivseid kogemusi.<br /> Võib olla- et inimese enda arvates on alkoholitarvitamine parim viis oma eluga toime tulla. Tuleks suhtuda inimesse kui subjekti lugupidavalt ja teda arvestavalt- mitte kui objekti- kelle kallal me toimetame- keda me “parandame”.<br /> Praktika on näidanud- et positiivne käitumise muutus toimub kõige paremini siis- kui inimene ise seostab selle millegi tema jaoks tõeliselt väärtuslikuga.<br /> Inimese abistamiseks tuleb temaga rääkida. Rääkimiseks võiks soovitada motiveeriva intervjuu tehnikat- mille autorid on ameerika psühholoogid W. Miller ja S. Rollnick.”

 

<strong>Benno Margus-<br /> Ida-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog:</strong>

"Maksahaigused ei põhjusta algstaadiumis (hepatiidi faasis) harilikult mingeid spetsiifilisi vaevusi. Vaevused hakkavad ilmnema alles siis- kui haigus on juba suhteliselt kaugele arenenud (tsirroosi faas). Küll aga on maksahaigusi varases staadiumis võimalik avastada laboratoorse diagnostika ja muude uuringute abil. Kõik spetsiifilised uuringud peaksid jääma gastroenteroloogi otsustada. Siit rusikareegel: kui patsiendil on leitud korduvalt kõrgenenud transaminaasiväärtus- siis on soovitav patsient edasi suunata gastroenteroloogile.”

 

<strong>Anti Liiv-<br /> psühhiaater:</strong>

"Alkoholipoliitika on lahutamatu osa riigi sotsiaalpoliitikast ning demokraatia tingimustes peaksid kõik poliitilised parteid esitama oma vaated alkoholipoliitikale. /- - -/ Eestis on võimalik sellistele sisulistele küsimustele arukaid vastuseid saada üksnes 2-3 kuu kestel enne kohalike omavalitsuste- riigikogu või presidendi valimisi. /- - -/ 20. sajandi viimastel aastatel hakkas alkoholitarbimine töötute ja maaelanike hulgas uuesti kasvama.<br /> Meditsiiniabi sel perioodil enam aktiivselt riigi alkoholipoliitikasse ei sekku. Tunnetades alkoholisõltlaste meditsiiniabi ebaefektiivsust- lõpetati sel perioodil pikaajalised võõrutusravid haiglates.<br /> Piirduti alkohoolsete psühhooside lühiajalise raviga (üldiselt maksumaksja kulul) ning alkoholi ärajäämanähtude (pohmelus) tasulise leevendamisega soovija kulul- mis uutes meditsiinituru tingimustes on osutunud majanduslikult otstarbekaks.”

 

<strong>Airi Värnik-<br /> Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituudi juhataja:</strong>

"M. Gorbatšovi võimuloleku ajal juurutatud range alkoholipoliitika taustal langes NLis aastatel 1984-1990 suitsiidide suhtarv 32 protsenti meestel ja 19 protsenti naistel.<br /> Alkoholi väärtarvitamine on oluline suitsiidi riskitegur ja alkoholipiirangud aitavad kaasa nii suitsiidide kui ka teiste välditavate surmade preventsioonis.”

 

<strong>Triin Remmel-<br /> Lääne-Tallinna keskhaigla gastroenteroloog:</strong>

"Alkohoolne maksahaigus on sagenev probleem kõikide arstide jaoks oma äärmiselt erineva kliinilise pildiga- seoses alkoholi tarbimise kasvuga Eesti ühiskonnas. Hetkel ollakse seisukohal- et naisterahva jaoks on võimalikuks maksa kahjustavaks annuseks 20 grammi absoluutset alkoholi päevas (kaks napsi)- mehe jaoks 40 grammi (neli napsi). Kindlasti oleneb maksakahjustuse teke ka alkoholi tarbimise kestvusest- olulised on ka lisafaktorid nagu naissugu- rasvtõbi- hepatotoksiinid- toitumuslik defitsiitsus- geneetilised iseärasused ja samaaegne hepatiidiviiruste koosesinemine.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.