Diakoonia Hambaravi on oma nimetuse vääriline

Diakoonia Hambaravi alustas Võrus viis aastat tagasi tegevust Norras pensionile läinud hambaarsti annetatud kabinetisisustusega, mis jõudis Võrru kristlike sidemete kaudu.

Diakoonia Hambaravi alustas Võrus viis aastat tagasi tegevust Norras pensionile läinud hambaarsti annetatud kabinetisisustusega- mis jõudis Võrru kristlike sidemete kaudu.

Sõna “diakoonia” tuleb kreeka keelest ja tähendab teiste teenimist- tegutsemist kaasinimeste heaks. Kristlikus kultuuris mõeldakse selle all eelkõige hoolitsemist eakate- haigete ja puudustkannatavate inimeste eest.

Hambaarst Malle Stamberg- kes töötab hambaravifirmas Diakoonia Hambaravi koos oma kolleegist tütre Kadri Lauriga- avab firma asutamise tagamaid.

<strong>Kristlik kõrgharidus lisaks<br /></strong>Nende head perekonnatuttavad - kaks pastorit- perekond Kant - soovitasid Kadril omandada kaugõppe teel Tallinnas Eesti Metodisti Kiriku Teoloogilises Seminaris teine kõrgharidus.

Ema sõnul valis tütar selle kooli eelkõige silmaringi laiendamise eesmärgil- sest seminari programmis on suur rõhk filosoofial ja kultuuriajalool. Tänavu lõpetab Kadri Lauri seal neljanda kursuse. Pärast õpingute lõppu ei plaani ta elukutsevahetust- vaid tahab jätkata inimeste aitamist Võrus hambaarstina töötades.

“Firmale valisime nime oma põhimõtetest lähtudes- pakume teenust lähtudes inimese võimalustest selle eest tasuda-” selgitab Malle Stamberg. Teisisõnu on nende teenus võrreldes haigekassa hindadega tunduvalt odavam.

Nii tema kui ta hambaarstist tütar töötasid enne Võrumaal munitsipaalomanduses olevates hambaravifirmades. Stambergi sõnul said aastaid tagasi erapraksisega algust teinud hambaarstid erastada oma endiste kabinettide sisustuse- kuid neil seda võimalust polnud.

<strong>Annetus andis julguse<br /></strong>Seminaris õppimise ajal pakuti Kadri Laurile tasuta hambaravikabineti sisustust. Üks Norras pensionile siirdunud hambaarst tahtis teha annetuse ja otsis kiriku kaudu sobivat kandidaati.<br /> Hambaravitool oli kolmkümmend aastat vana- kuid selle oli teinud firma Dens-Lux ja see töötas väga hästi- nii nagu aastates Mercedes võib sõita paremini kui mõne teise firma uus mudel.

“Annetus andis meile iseseisvaks alustamiseks julguse ja mõtte-” rõhutab Stamberg- kes on pensionil ning poleks saanud ega tahtnud alustada suure pangalaenuga. Ta lisab- et juba paar aastat hiljem otsustasid nad sisustuse uuendamiseks siiski pöörduda panga poole- kuid kohe alguses oli see nende jaoks liiga riskantne.

Võru linnas ja lähikonnas on paljudel inimestel väga väike sissetulek- töötute ja madalapalgaliste arv on suhteliselt suur. See annab tunda ka hambaarstide töömaal.

<strong>Võru palgatase annab tunda<br /></strong>“Kui hammas valutab- lastakse midagi ära teha- aga paljud jätavad ravi pooleli-” nendib Stamberg. “Harvad pole ka need juhused- kus ravi asemel eelistatakse hamba väljatõmbamist.”

Diakoonia Hambaravi hoiab hinnad nii all kui saab- kuid omanikud ei nurise. “Ka nende hindadega on võimalik välja tulla-” ütleb Malle Stamberg leplikult. “Tähtis on see- et inimene saab abi.” Firmale endale on päästerõngaks leping haigekassaga- mis tähendab- et kuni 19-aastaste laste ravi eest maksab haigekassa oma hinnakirja järgi- mis on ühtne nii Tallinnas kui Võrus.

Stamberg meenutab- et kui firma iseseisvat tööd alustas- helistasid paljud murega: kas “diakoonia” nimes tähendab seda- et te ravite ainult kristlasi? Nüüdseks on kohalikud nimega harjunud ja teavad- et siia võivad abi saamiseks pöörduda kõik abivajajad.

Äärelinnas asuval Diakoonia Hambaravil on oma koht Võru linna hambaraviturul- kus töötab kokku kakskümmend viis hambaarsti. Võrus on ka neid firmasid- kelle hinnakiri on võrreldav Tartu või Tallinna omadega ja kel samuti jätkub patsiente.

Stamberg täpsustab- et varsti on linnas küll kaks hambaarsti vähem - kaks spetsialisti on otsustanud hakata tööle Rootsis- nad ootavad vaid seni- kuni lastel saab kooliaasta läbi ja võib kogu perega ära kolida.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.