Hea nõu langetab halba kolesterooli

Silmast silma vestlus patsiendiga ja selle põhjal toitumisharjumuste muutmine võib juba mõne kuuga langetada märgatavalt kolesteroolitaset, kinnitab Ida-Tallinna keskhaigla kardioloog Anu Hedman. Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) südametervise keskuses on mõne aasta jooksul käinud oma veresuhkru ja kolesteroolitaset kontrollimas üle kolme tuhande patsiendi.

Silmast silma vestlus patsiendiga ja selle põhjal toitumisharjumuste muutmine võib juba mõne kuuga langetada märgatavalt kolesteroolitaset- kinnitab Ida-Tallinna keskhaigla kardioloog Anu Hedman.

Ida-Tallinna keskhaigla (ITK) südametervise keskuses on mõne aasta jooksul käinud oma veresuhkru ja kolesteroolitaset kontrollimas üle kolme tuhande patsiendi.

Anu Hedman toob nõuannete mõjususe näiteks ühe 42-aastase meesterahva- kelle isa oli saanud 65-aastaselt viienda infarkti ning kelle kolesteroolinäit oli esmasel arsti poole pöördumisel 10-5 mmol/l ehk kaks korda üle normi.

Esimese asjana soovitas arst tal asendada kohvikoore piimaga. Teiseks laitis ta maha mehe harjumuse näksida teleri ees istudes juustulõigukesi ja vorstivõileibu. Kahe ja poole kuu pärast oli mehe kolesteroolinäit langenud juba 8-5ni.

Seejärel võttis mees käsile oma liikumisharjumused ja hakkas käima seinatennist mängimas. Poole aasta pärast oli tema kolesteroolinäit juba 6-8.

Hedman nendib- et ehkki see näit on veel kaugel ideaalist- on suur saavutus- et mees suutis ilma ravimiteta- vaid toitumis- ja liikumisharjumusi muutes oma näite tunduvalt parandada. “Inimene ise on enda kõige suurem sõber ja kõige suurem vaenlane- seda tõden ma arstina iga päev-” märgib kardioloog Hedman.

<strong>Piimarasvadel suur roll<br /></strong>“Kui kontrolli pöördunud inimesel ei ole olnud mingit koronaarhaiguse tüsistust- siis tuleb esimese asjana tutvuda tema toitumisharjumustega - neis annab alati midagi muuta-” tõdeb kardioloog. “Kolesterooli langetamisele mõjub kõige paremini just õige toiduvalik. Toidu kogust tuleb vähendada järk-järgult- iga kord süüa natuke vähem.”

Ta joonistab sõrmega peopesale tikutopsist veidi suurema kujundi - nii suur võiks olla üks portsjon liha. Üks toidukord kokku peaks mahtuma inimese kahte pihku- seega oleks see naistel veidi väiksem kui meestel.

Hedman nimetab- et kõrge kolesteroolitaseme ja sellega seotud südame-veresoonkonna haiguste tekkest öeldakse umbes pool olevat määratud geenidega. Teisalt annab geneetika siiski ainult pool problemaatikast. Et haigus välja lööks- tuleb neid geene enne provotseerida - valesti süüa ja vähe liikuda.

Kui arst küsib- mida patsient on lugenud- kust halb kolesterool tuleb- siis tihti mõeldakse pikalt ja vastatakse: seda põhjustab loomne rasv- aga ma peaaegu ei söögi sealiha.

“Tavaliselt selgub- et ta sööb rasvaseid piimatooteid - koort- juustu ja margariini. Kui palju panevad eestlased kohvile koort! Juba ainuüksi kohvikoore asendamine piimaga võib kolesteroolitaseme normi viia- olen seda näinud korduvalt-” kinnitab Hedman. Ta lisab- et tuleks süüa lahjemaid piimatooteid- mitte näiteks viiekümneprotsendilist juustu. “Me ei käsi kellelgi dieeti pidada- oluline on toidu kvaliteet. Sõna “dieet” ehmatab paljusid ära. Ekstreemdieedid ei ole pikaajaline lahendus- need on ajutine lahendus- mis mõnikord aitab inimese n-ö raja peale.”

Anu Hedman tegi 2001. aastast käivitunud kolesterooliprogrammi vahekokkuvõte ja leiab- et kontrollis käinud inimeste kolesteroolinäidud on võtnud märkimisväärse langustrendi. See näitab ennetustöö ning soovituste vajalikkust ja tõhusust.

<strong>Edukas kolesterooliprogramm<br /></strong>ITK südametervise keskuses on aasta jooksul käinud veresuhkru ja kolesterooli taset mõõtmas keskmiselt üle tuhande inimese- neist umbes 30 protsenti on olnud mehed. Kontrollile tulnud meestest on olnud vaid veerand suitsetajad- samas kui keskmiselt suitsetab 48 protsenti Eesti meestest.

Arsti sõnul on vahe seletatav sellega- et keskusesse tulevad ennast kontrollima tervemad inimesed- ka kontrollima tulek on üks osa nende tervisekäitumisest. Juba väljakujunenud südame-veresoonkonna haigustega patsiendid on niikuinii kardioloogide vaateväljas.

“Kolesterooliprogramm on tervete inimeste skriinimise programm- et avastaksime haigused enne- kui need on tugevalt väljendunud-” täpsustab Hedman.

Igal aastal on südametervise keskusesse pöördunud inimeste seas olnud 10-14 protsenti neid- kelle kolesteroolinäit on üle 7-8 ehk kellel on kõrge risk haigestuda südame-veresoonkonna haigustesse. Keskusesse on tagasi kutsutud kõik need- kelle kolesteroolinäit on juba üle 6-5.

Keskuse arstid leidsid esimese nelja aasta jooksul 86 esmast suhkruhaiget- nüüdseks on neid juba üle saja.

<strong>Rahvuslikud erinevused<br /></strong>Hedman tegi statistilise analüüsi ka rahvuste lõikes- mida pole Eestis varem tehtud. Selgus- et eesti meestel on kõrgem kolesteroolitase kui vene meestel. Vene naistel on aga istuvam eluviis ja suurem kehamassi indeks võrreldes eesti naistega.

“Küsisin ühelt vene naiselt- millega tema seda seletaks. Ta vastas- et üks korralik vene naine läheb pärast tööd koju ja hakkab küpsetama ning mehe eest hoolitsema. Eesti naine ajab mehe kööki ja läheb ise trenni-” vahendab Anu Hedman venelanna selgitust ja nõustub- et eesti naised liigutavad ennast kindlasti rohkem.

Arstina peab Hedman oluliseks tagasisidet- võimalust oma töö tulemuslikkust mõõta. Ta toob näiteks- et kahesajast inimesest- keda kutsuti keskusesse tagasi- olid 63 protsenti langetanud oma kolesteroolinäitu kahe kuni kuue kuuga.

“Keskmiselt langes nende kolesterool pärast meie vestluse käigus saadud nõuannete järgimist 11 protsenti-” peab ta tulemust suurepäraseks ja toob põhjuseks arsti ja patsiendi vahelise usaldusliku suhte: “Ilmselt annab näost näkku vestlemine midagi muud kui vaid tervisealase kirjanduse lugemine.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.