JUHTKIRI:

Kas on kerge uskuda statistikat?

<strong>Kas on kerge uskuda statistikat?</strong>

Kui visata pilk Eesti vereringeelundite haigustega seotud “surmakaardile” tänases Meditsiiniuudiste numbris- nähtub- et allakirjutanu kodulinnas Viljandis on elu keskmiselt elamist väärt.

Võiks muidugi parem olla- aga Raplamaale või Narva ümbrusse ka kolima ei hakka- kuigi seal paistab suremus südamehaigustesse olevat suhteliselt väiksem kui Eestis keskmiselt. Arvestades seda- et 55-60 protsenti (eesti meeste) suremusest saab kirjutada just südamehaiguste arvele- võib öelda- et enam-vähem kajastab eelnimetatud kaart ka suremust tervikuna.

Või ei kajasta- kui silmas pidada Tervise Arengu Instituudi epidemioloogia ja biostatistika osakonna juhataja Mati Rahu märkust- et kaardi “joonistamise” aluseks olnud liiga lühike ajalõik ja see- et andmed on taandatud liiga väikeste haldusüksusteni- seab tulemuse kahtluse alla? Seega ei tasu Rahu arvates hakata kogumiku alusel innukalt tegema järeldusi- et siin on surmavald ja seal eluvald.

Loomulikult tuleb nõustuda seisukohaga- et igasuguste statistiliste andmete korrektse võrdlemise puhul tuleks arvestada kõikvõimalikke tasandustegureid ja ühtlustamiskordajaid. Kuid ei tahaks siiski uskuda- et n-ö absoluutnumbrite põhjal saadud tulemus üldse midagi ei näita. 

Sest oleks ikka väga kahju- kui kokku on kogutud suur hulk numbreid- mis sisuliselt mitte midagi ei näita.

Veel kurvemaks muutub olukord aga siis- kui pidada silmas tõsiasja- et näiteks perearstide käest küsitakse aasta-aastalt aina rohkem kõikvõimalikke statistilisi andmeid. Nende sisestamisele ja edastamisele kulub juba päris suur hulk arstide (töö)ajast. Kas tõesti on see kõik vaid üks tühi töö ja vaimu närimine?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.