KOKi ravimi uuring osutas valupunktile

Kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK) ja astmat põdevaid inimesi koondav patsiendiorganisatsioon Eesti Kopsuliit tähistab 2. mail Tallinnas Tammsaare pargis rahvusvahelist astmapäeva.

Kroonilist obstruktiivset kopsuhaigust (KOK) ja astmat põdevaid inimesi koondav patsiendiorganisatsioon Eesti Kopsuliit tähistab 2. mail Tallinnas Tammsaare pargis rahvusvahelist astmapäeva.

Teisipäeval- 2. mail alates kella 14 on keskplatsile üles seatud astmatelk- kus saab hinnata oma kopsumahtu- jagatakse astmat ja KOKi tutvustavaid ning suitsetamise vastaseid trükiseid. Oma kopsude tervise ja suitsetamisest loobumise teemadel saab vestelda meditsiinitöötajatega.

KOKi haigestuvad eelkõige suitsetajad- tekib krooniline köha ja õhupuudus- mis aeglaselt süveneb. Meditsiiniajakirjanduses on ilmunud julgustavaid teateid KOKi ravi edukuse kohta. Ravimifirma GlaxoSmithKline’i läbi viidud kolmeaastases TORCH-uuringus leiti näiteks- et pikatoimeline bronhilõõgasti koos inhaleeritava ehk sissehingamise teel võetava hormoonpreparaadiga annab seniarvatust paremaid ravitulemusi ning vähendab suremust sellesse haigusesse.

KOKi haigeid kimbutavad sagedased ägenemised- süvenev õhupuudus ja üldine jõuetus viivad tihti haiglavoodisse. Uuringu andmete kohaselt väheneb kirjeldatud raviga oluliselt ka KOKi ägenemiste arv ning paraneb üldine elukvaliteet. Samal ajal leiti uuringus pikatoimelise bronhilõõgasti ja inhaleeritava hormooni kombinatsiooni saavatel enam alumiste hingamisteede infektsioone kui mittesaavatel haigetel.

Arvame- et selliste uuringute tulemusi on oluline teada saada nii meditsiinitöötajatel kui patsientidel. Bronhilõõgasti ja inhaleeritava hormooni kombinatsioonpreparaate kasutavad ühtviisi nii astma kui KOKi diagnoosiga inimesed- kuna need ravimid on välja töötatud mõlema haiguse leevendamiseks. Astma korral on õigus neid ravimeid soodushinnaga soetada.

Mõistatuseks jääb Eesti Haigekassa järjekindel keeldumine kinnitada pikatoimelise bronhilõõgasti ja inhaleeritava hormooni kombinatsioonpreparaat soodushinnaga KOKi haigetele. Vastavate hästipõhjendatud ettepanekutega on Eesti Haigekassa poole pöördunud nii kopsuarstid kui patsiendid- kuid seni tulemusteta.

Enamik KOKi põdejatest on pensionärid. Praegu ei saa paljud Eesti KOKi patsiendid ülalkirjeldatud tõestatud efektiivsusega ravimeid endale lubada- see aga annab oma osa vanemaealiste üldise elukvaliteedi langusesse ning kisub Euroopa tervishoiutöötajate silmis Eesti mainet alla.

<br /><strong>AET RAUKAS<br /></strong>Eesti Kopsuliidu esimees- kopsuarst

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.