Reformid sundisid Inglismaa hambaarste riiklikust süsteemist erapraksistesse

Paljud Inglismaa patsiendid on aprilli algusest olnud sunnitud pöörduma hambaarsti juurde esmaabi korras, sest Riikliku Tervishoiuteenistuse 21 000 hambaarstist iga kümnes ütles aprilli alguses lepingu üles.

Paljud Inglismaa patsiendid on aprilli algusest olnud sunnitud pöörduma hambaarsti juurde esmaabi korras. Riikliku Tervishoiuteenistuse 21 000 hambaarstist iga kümnes ütles aprilli alguses lepingu üles- kirjutas BBC eelmise nädala alguses.

Kohalikud tervishoiuametnikud ei ole suutnud nendele asendajaid leida. Riiklikult toetatud hambaravi on mõnedes piirkondades jäänud kiratsema.

Probleemide taga on olukord- kus Inglismaal tervishoiuteenuseid korraldavad kohalikud PCTd (Primary Care Trust) on uue lepinguga võtnud endale kohustuse hoolitseda ka hambaraviteenuste eest piirkondades- kus selle järele on vajadus. Paljud hambaarstid ei olnud aga pakutud lepingutega rahul ning erapraksisesse läinud arstide asendamiseks ei ole suudetud avada uusi vastuvõtte.

Reformide eesmärk on lihtsama raviteenuste maksustamise süsteemi juurutamine ning arstidele ennetustöö eest lisatasude maksmine. Arstid olid lootnud- et ennetustöö jaoks hakkab neil olema rohkem aega- kuid uues lepingus ei olnud seda ette nähtud.

Avoni krahvkonnas näiteks lükkas lepingu tagasi kolmandik hambaarstidest. NHSi infotelefonidele helistajatele teatatakse küll- millised arstid riiklikku raviteenust osutavad- kuid ligikaudu neli viiest praksisest ei võta uusi patsiente.

Coventry linnas jäi hambaarstita 8000 patsienti. Sealsed PCTd on üritanud allesjäänud arste veenda- et nad võtaksid vastu rohkem patsiente. See ei ole aga mõeldav näiteks hambaarstide erialaliidu esindaja Lester Ellmani meelest.

Nädal varem oli valitsus kinnitanud- et PCTd saavad hambaarstide lahkumisega hakkama- värvates äsja hambaarsti kutse omandanud noori arste ning inimesi välismaalt. Hambaarstide lahkumine puudutab pea miljonit Inglismaa patsienti.

Ellmani sõnul ei ole uus süsteem parandanud teenuste kättesaadavust ning ta ei näe seda juhtumas ka tulevikus.

Tervishoiuministeeriumi esindaja on öelnud- et reformide edukust on praegu liiga vara hinnata ning et nad on kindlad teenuste kättesaadavuse paranemises tulevikus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.